Diety a hubnutí

6. září 2016 04:50

Martina Čerňanská

Jak utnout tipec zadržování vody v organismu? Máme super tipy!

Vaše váha se ne a ne pohnout, máte po ránu opuchlá víčka, otékají vám kotníky a vaše bříško se podobá tomu, jako byste v něm pašovala balón? Důvodem, proč se tohle děje právě vám, může být právě zadržování vody v těle.

Proč ji organismus nevyloučí a jak tento zdravotní svízel napravit? Rozhodně čtěte.

Bez vody se náš organismus prostě neobejde. Voda rozvádí po těle živiny a také napomáhá k vyloučení škodlivin. Pokud se jí ale vaše tělo nechce vzdát, je na čase se porozhlédnout po příčině a dát všechno do pořádku.

Když se vám blíží perioda

Pokud se natekle cítíte každý měsíc, a to kvůli příchodu menstruace, tak je to zcela přirozený stav. Tělo ženy totiž tímto způsobem může reagovat na hormonální změny, které mají na starosti měsíční krvácení. Držíte dietu? Tak pak v tomto období na váhu rozhodně nestoupejte, akorát byste se propadla do deprese kvůli vyšším číslům. A to naprosto zbytečně, protože za pár dní budete opět na vaší váze. Na tento aspekt tedy pamatujte.

Která skupina lidí má s nadbytkem vody v těle problém a co je tomu na vině?

Jedná se nejčastěji o ty z nás, jež mají nadváhu či dokonce obezitu. Postihuje také ženy, co užívají hormonální antikoncepci nebo se potýkají s příchodem menopauzy.

Nadbytek vody v těle se projevuje nejenom otoky, odulostí vepsanou v obličeji, zhoršující se celulitidou, ale dokonce se může tímto způsobem postižený člověk cítit unaveně a malátně. V této souvislosti se také často mluví o nevolnostech, zvýšeném pocení a o problémech s redukcí váhy.

A co za tím tedy vězí? Velmi častým viníkem dnešní doby je především nezdravý životní styl či hormonální potíže. Zavodněný organismus může rovněž upozornit na vážné srdeční, jaterní či ledvinové komplikace. Takto se ale také mohou projevit nežádoucí účinky některých léků. V tomto případě je tedy nutná konzultace s vaším ošetřujícím lékařem.

O vašem skutečném stavu poreferuje osobní váha s chytrými funkcemi, které čítají propočet BMI, měření tělesného tuku, svalové hmoty, hmotnosti kostí a také zjištění vody v organismu. Pokud si ji nechcete kupovat, můžete se zajít přeměřit a zvážit do dietetické poradny, kde se vás ujmou s kompletním servisem.

Jak tělu ulevit?

  • Rozhodně změňte stávající stravovací návyky. Zapomeňte na uzeniny, polotovary s hordou éček, stabilizátorů a konzervačních látek, dejte sbohem bílé mouce, rafinovanému cukru, omezte sůl v jídelníčku a smažené pokrmy. Z uzenin je povolená libová krůtí, vepřová nebo kuřecí šunka, kontrolujte si u ní nejenom podíl masa, ale také tuku a soli. Jídlo si nejlépe připravujte doma sami, kupujte čerstvé potraviny a vařte z nich kaloricky vyvážená jídla od naprostého základu (losos na bylinkách s celozrnným toastem a zeleninou, salát z červené čočky, koprová omáčka z mléka namísto smetany a vařeným bramborem či kuřecí plátek na hříbkách a quinoa).
  • Omezte sůl. A to nejenom v rámci práce se slánkou, ale také v souvislosti s tím, že dáte sbohem polévkám ze sáčku, uzeninám, některým slaným sýrům, brambůrkám a tomu podobných. Chuť se snažte zvýraznit bylinkami nebo kořením. Pozor ale také na tzv. kořenicí směsi. Obsahují totiž až 75 % soli z celkového obsahu balení.
  • S nahromaděnou vodou v těle pomohou močopudné potraviny, jako jsou rajčata, meloun, petržel, okurka, salát, ananas, špenát, rukola, borůvky.
  • Doplňte minerály, jako je vápník spolu s draslíkem.
  • Naučte se také dostatečně pít, a to pravidelně během dne. Nejlépe však neslazenou vodu bez bublinek a popřípadě čaje. Neváhejte si jako svačinku dát oblíbené smoothie z okurky, špenátu a lákavou jahodou.
  • Neváhejte se také objednat na lymfatickou masáž. Ta mimo jiné pomůže také s pomerančovou kůží.
  • Dejte sbohem alkoholu, kávě a cigaretám.
  • Najděte se v pohybové aktivitě, která vás bude bavit. Skvělou alternativou je také chůze, a to zvlášť za předpokladu, že vás tíží vyšší nadváha.

-lz-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 5. 2024

Berani, dnes očekávejte ve svém domě hodně aktivit. Mohla by se tam sejít skupina, možná velká, kterou hostíte vy nebo někdo z rodiny, a vyvolat podnětné rozhovory. Mohli byste se nechat strhnout energií, díky níž se dostanete do kontaktu s novým vědomím svých pocitů. Dnes večer očekávejte živé sny o cestování, cizích místech nebo létání.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.