Diety a hubnutí

14. listopadu 2015 04:50

Anna Kopečková

Jednoduchý podzimní detox aneb Do Vánoc o pár kilo lehčí

Detoxikace organismu znamená zbavení těla všech nežádoucích látek. Tedy látek, o kterých víte, že vašemu tělu škodí, ale i přesto si je čas od času dopřejete, protože jsme lidé a jednou za čas zhřešit něčím lákavým, i když ne zcela zdravým, je úplně přirozené.

Pokud máte potřebu očisty organismu, asi víte o tom, co nežádoucího jste do svých úst vpravili - a právě to jsou látky, které byste měli při detoxu z jídelníčku vyloučit. Není tedy nutné pořizovat si speciální očistné kůry, detoxikační čaje nebo pilulky - stačí provést generální úklid vaší spižírny i jídelníčku a uvidíte, že výsledky budou znát nejen na hmotnosti, ale také na stavu vlasů, nehtů i pleti.

Seznamte se s látkami, s kterými je dobré se na chvíli rozloučit:

Kofein

Káva jako taková nezdravá není, ale nadměrná spotřeba kofeinu organismus dostává do stavu stresu, protože pak tělo nepozná, kdy je unavené a kdy ne. Navíc nadužívání kofeinu (ať už v podobě kávy nebo kolových či energetických nápojů) přispívá k usazování tuku v oblasti břicha. Zkuste to ráno vydržet bez oblíbeného nápoje a naučte se reagovat na signály těla - pokud se cítíte unavení, jděte si lehnout.

Alkohol

Nejen, že nás nutí dělat věci, které bychom za střízliva nedělali (po lahvince vína se zdá snědení balíčku arašídů o půlnoci jako skvělý nápad), ale hlavně působí na naše těla toxicky - jako jed. V podstatě dochází k celkové mírné otravě organismu, kdy se játra snaží odbourávat alkohol a metabolismus bojuje s živinami, jenž z něho pocházejí, namísto toho, aby játra čistila krev a aby tělo zpracovávalo živiny z přijaté potravy. O jeho vlivu na usazování tuku v oblasti pasu ani nemluvě.

Nikotin

Další jed, který do sebe dobrovolně někteří vpravují a zatloukají si tak pověstné hřebíčky do rakve. Nikotin sice zrychlí metabolismus asi o 10% a navíc tlumí chuť k jídlu, takže kuřáci hubnou snáz, nicméně redukované kilogramy jsou těžce vykoupené šedivou, unavenou a vrásčitou pletí, zažloutlými zuby i nehty, zápachem oblečení a prázdnou peněženkou. Pokud stále kouříte, přestaňte.

Sladidla

trocha medu v ovesné kaši vás neporazí. Zkuste ale aspoň pár dní bez sladidel všeho druhu - vynechte stévii, aspartam, acesulfam K, sukralózu, sirupy, cukr a podobně. Vypusťte z denního menu proteinové prášky, nakládanou zeleninu se sladidly, žvýkačky, limonády i cukrovinky. Naučte se znovu rozpoznávat přirozenou chuť jídel a nepleťte slinivce hlavu zbytečným doslazováním přirozeně sladkých potravin.

Sůl

Zde platí to stejné, jako u sladkého - přestaňte solit a objevte pravou chuť potravin, do kterých sůl sypeme po kilech - ochutnejte skutečnou chuť rýže, brambor či zeleniny. U masa solení omezte a nahraďte ho bylinkami.

Sladké nápoje

Pijte pokud možno čistou vodu, klidně z kohoutku. Neutrácejte zbytečně za minerálky, limonády a slazené džusy. V popíjení bylinkových čajů se také meze nekladou.

Zdroj: Fithall.cz

Sdílejte článek
Štítky jídlo Vánoce nápoj nehty organismus

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 6. 2024

Usmívejte se dnes na svět, Berani. Buďte vděční za věci, které máte, a za lidi kolem sebe. Umocněte v sobě příjemný, hřejivý pocit a šiřte tuto lásku mezi ostatní. Toto je pro vás velmi expanzivní období, ve kterém můžete dosáhnout poměrně hodně, pokud se do toho pustíte. Vyzařujte svou pravou povahu každou buňkou svého těla a sledujte, jak se vám naskýtají příležitosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.