Diety a hubnutí

29. července 2016 04:40

Anna Kopečková

Markéta: Byla jsem jako hroch, dneska si kupuji velikost M

Pocházím z vesnice, kde zdravou výživu nikdo moc neřešil. Domácí česká kuchyně, knedlíčky, omáčky, zabijačky, buchty každý víkend. Jmenuji se Markéta (38 let) a na svou tloušťku jsem měla zaděláno už jako batole.

Jelikož jsem ráda papala, rodiče mě cpali vším, co mi chutnalo, takže jsem byla patřičně baculaté dítě. Chutnalo mi vlastně všechno. Sladké, slané, kyselé a kila statečně přibývala. V pubertě už byla moje váha povážlivě těžkotonážní.

Zkoušela jsem různé diety, a tak to s mou hmotností bylo jako na houpačce, nahoru-dolů. Navíc jsem po vyučení začala pracovat ve veřejném stravování, kde se vše točí kolem jídla a to je velké lákadlo. Přesto se mi podařilo velkou vůlí zhubnout 25 kg úpravou jídelníčku, ale udržela jsem si novou váhu jen půl roku. Ne, že bych hřešila, ale otěhotněla jsem. Má váha letěla závratně nahoru. Po porodu dcery začal obvyklý kolotoč kolem dítěte a já jsem váhu ani stravování neřešila. Dojídala jsem po děcku a ručička váhy se mi dostala na 104 kg při výšce 170 cm.

Když jde i o zdraví

Svou neohrabaností jsem si přivodila úraz kolene, následovala operace a dlouhá rehabilitace. A také doporučení lékaře: zhubnout. Lehko se říká, těžko realizuje. Sama jsem cítila díky omezení pohybu, že redukce je nutná nejen z estetických důvodů, ale hlavně ze zdravotních. Nechtěla jsem být v necelých 40 letech limitována a kulhat. V této době jsem se neměla moc ráda, odmítala jsem své tělo, nechtěla jsem se ani dívat do zrcadla. Naštěstí jsem se díky kolegyni dostala k proteinové dietě. Ona viditelně zhubla a já se rozhodla to ze zoufalství zkusit také. Začátky byly těžké, honila mě mlsná, byly různé chutě. Zatnula jsem zuby a řekla si, že to dám, že je to má třeba poslední šance být hezčí, zdravější.

Markéta před a po zhubnutí Foto: archiv

30 kilo za půl roku

Nebyla jsem v tom sama. Na doporučení kolegyně jsem navštívila výživovou poradkyni. Paní Lydie Kubalová mi v Poradně pro redukci váhy nastavila redukční program na míru a díky proteinové dietě a jejím radám šla kila úspěšně dolů. Nebylo to lehké, přiznávám, ale každé kilo dole mi dávalo velkou motivaci pokračovat. Během půl roku jsem shodila 30 kg!

S dietou Medidiet ještě občas koketuji, když si víc zahřeším třeba kvůli oslavě. Ale už jen v rámci udržovacího programu. Nyní běhám po obchodech a kupuji si krásné hadříky o kterých se mi léta mohlo jen zdát.. Už nestojím u pultu a nekoktám, že potřebuji velikost jak na hrocha. Také koleno je o moc lepší, jsem ve formě. Stouplo mi sebevědomí, věřím, že najdu prima muže, partnera se kterým mě bude život bavit. Změnila jsem vaření doma, vybírám si kvalitní potraviny. Nechci, aby se má dcera trápila s nadváhou, tak jako já. Každé ženě, která se odhodlá, držím palce a říkám : běžte do toho, výsledkem je báječný pocit zadostiučinění - já jsem to dala a jsem na sebe hrdá, věřím si a těším se ze života.

Markéta Doušová, 38 let, Praha

Sdílejte článek
Štítky hubnutí

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 5. 2024

Nadměrné množství jídla a pití by mohlo způsobit, že se budete cítit spíše ospalí a lhostejní ke všemu. To může bránit vaší obvyklé laskavosti a náklonnosti, ale nemělo by. Odpočiňte si, vezměte si lék na žaludek a vraťte se ke svému starému já. V určitém okamžiku můžete být také v pokušení příliš utrácet. Nejprve si to rozmyslete.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.