ONLINE CHAT: Ptejte se nutriční poradkyně a odbornice na poruchy příjmu potravy Mgr. Zuzany Douchové

Diety jsou stále více praktikovány jako normální stravovací režim. Není neobvyklé, že v rodině hubne společně matka a dcera. Jenže takové diety mohou být často spouštěčem některé z poruch příjmu potravy.

Poruchami příjmu potravy zdaleka netrpí jen dospívající a už vůbec nejsou nějakým rozmarem, z kterého mladý člověk sám vyroste. Odmítání potravy, úmyslné snižování hmotnosti, zvracení jídla či jeho nadměrný nekontrolovaný příjem jsou symptomy duševního onemocnění. Dospívající jsou sice nejčastější skupinou pacientů, ale stále vzrůstá počet dětí a dospělých trpících tímto onemocněním.

Myslíte si, že vy nebo někdo ve vašem okolí trpí nebo je ohrožen některou z poruch příjmu potravy? Máte problémy s jídlem a nevíte, jak je řešit? Poraďte se o tom s odbornicí.

Své otázky můžete psát ZDE.

I když jsou poruchy příjmu potravy častějším onemocněním dívek a žen, stále přes 10 % pacientů je mužského pohlaví. U nich se častěji vyskytuje záchvatovité přejídání či bulimie, avšak ani mentální anorexie není vzácností. Častou poruchou u mužů také bývá posedlost fyzickým posilováním těla a snaha o co největší svaly (bigorexie).

Další poruchou příjmu potravy, o které se příliš nemluví, je ortorexie. Zatímco anorektici a bulimici se zajímají především o množství přijímané potravy, lidé, kteří trpí ortorexií, jsou až posedlí její kvalitou. Vytvářejí si svá vlastní pravidla stravování, vypracovávají si specifické stravovací postupy a plánují si svůj jídelníček až na několik dní dopředu. Odpírají si potraviny, které mají rádi, a pokud nesplní svůj plán nebo se proti němu jakkoli prohřeší, mají sklony se trestat.

Poruchy příjmu potravy patří mezi nejvíce smrtelná psychiatrická onemocnění (u mentální anorexie je nejčastěji příčinou vyhublost či sebevražda, u bulimie dehydratace či selhání srdce) a zdaleka nejsou jen o jídle a hmotnosti. Trpět jimi mohou i lidé s normální hmotností. Vyléčit takového člověka není snadné. Potřebuje především porozumění a odbornou pomoc.

Podívejte se, co dokáže z člověka udělat anorexie:

Mgr. Zuzana Douchová

Pracuje jako soukromá nutriční poradkyně, psycholožka a somatická koučka v centru My Life Studio. Specializuje se na komplexní péči při zdravém hubnutí, poruchy příjmu potravy a osobní rozvoj. Vystudovala psychologii na UK v Praze se specializací na poruchy příjmu potravy, absolvovala akreditovaný výcvik Poradce pro výživu, akreditovaný výcvik somatického koučování, kurz instruktora fitboxu, jumpboxingu, jógy a zdravotního cvičení. Spolupracuje se soukromou klinikou zabývající se léčbou obezity a metabolických poruch a podílí se na řadě projektů podporující zdravé hubnutí a zdravý životní styl.

Využijte této příležitosti a posílejte už teď své otázky. Mgr. Zuzana Douchová na ně bude odpovídat v úterý od 17 do 18 hodin.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 5. 2024

Tento den nemusí patřit k vašim oblíbeným, Berani. Možná si až příliš uvědomujete omezení, která vám přináší vaše hlavní zaměstnání. Pravděpodobně budete toužit po odpovídající odměně za svou práci. Tento den je vhodný k definování nových osobních a profesních cílů. Budou vás podporovat při plnění vašich povinností. A co takhle mezitím požádat o zvýšení platu?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.