Prasečí den aneb Jak ošidit při dietě vlastní tělo

Cheat day neboli lidově řečeno „prasečí den“, je jeden den v dietním režimu, kdy si můžete dopřát naprosto cokoliv, na co máte chuť, a dokonce v jakémkoliv množství.

Takové dny zařazují do svého striktního stravovacího plánu s velkou oblibou sportovci, připravující se na závody ve fitness, ale i běžní sportovci nebo ti, kteří se snaží redukovat nějaké to kilo.

Možná si říkáte, že je nesmysl, aby vám den, kdy jíte nezdravé, tučné a sladké potraviny, pomohl v dosažení lepších výsledků, ale skutečně pomoci může. Po určité době, kdy dodržujete přísný dietní režim, si tělo zvykne na snížený přísun živin a metabolismus se zpomalí. Když zařadíte jednou za čas Cheat day, metabolismus se opět rozhýbe. Nálož tuku a cukru bývá pro organismus většinou takový šok, že přijatou energii ani nestihne uložit v podobě tukových zásob.

Den, kdy můžete jíst cokoliv, působí pozitivně také na psychiku. Odpírat si do nekonečna oblíbené dobroty vyžaduje nadlidské úsilí. Ale při představě, že vás za týden čeká volný den, kdy si pamlsek dáte, jde zatnout zuby a vydržet o trochu lépe.

Dobře naplánované šizení

Cheatem (česky „šizením“) nemáte šidit sami sebe, ale pouze vaše tělo. Proto by neměl probíhat živelně a nahodile, aby se nezvrtl v záchvat přejídání, po kterém následují výčitky svědomí a bolesti žaludku, ale plánovaně a s rozmyslem.

To, jak často Cheat day zařazovat, je velmi individuální. Někomu vyhovuje jednou za měsíc, jinému každý týden. Nejlepší je vyzkoušet si na sobě, co takový den s vaší formou udělá.

Obdobou Cheat day je Cheat meal – jedno nedietní jídlo za určitou dobu. Pro většinu lidí je to přijatelnější způsob, jak si dopřát, ale zároveň tolik nezatížit svoje trávení ani svědomí. Stejně, jako Cheat day by mělo být „volné“ jídlo plánované.

Pozor na selhání

Nevýhodou dnů, kdy můžete jíst cokoliv, je, že je po nich člověk mlsný a nechce se mu k dietě vracet. Lidé mají občas potíž „ubrzdit se“ a z jednoho dne se stanou rázem třeba tři (a to k lepší formě rozhodně nepomůže).

Otázkou je, zda je Cheat day nebo Cheat meal vhodný způsob rozhýbávání spalování pro každého. Ukazuje se, že je výhodné občas množství energie i živin navýšit, ale nic se nemá přehánět. Z hlediska zdraví je určitě lepší dopřát si čas od času kousek něčeho méně dietního, než všechny svoje jídelní touhy směřovat do jediného dne. Nazýváním nějakého dne nebo jídla volným nebo prasečím, děláme z takového jídla něco zakázaného, nepatřičného. Takové přemýšlení o potravinách a jídlech pak připomíná přemýšlení pacientů s poruchami přijmu potravy, kteří vidí potraviny černobíle a škatulkují je na dobré a špatné.

Když je dietní režim dobře nastavený, člověk by teoreticky neměl po „zakázaných“ potravinách toužit. Pokud jsou i přesto chutě na sladká či tučná jídla intenzivní, je to jasná známka toho, že jídelníček není vyvážený.

Cheat může svým způsobem pomoci chronickým dietářům, kteří se užírají výčitkami svědomí, když režim poruší – pokud svůj exces v jídle nazvou Cheatem a uvědomí si, že takový přešlap vlastně může hubnutí pomoci, sebemrskačské myšlenky se pomalu vytratí.

Jezte pravidelně, vyváženě a zdravě a nic jako Cheat day nebudete potřebovat. Raději si občas udělejte radost něčím na zub, než abyste vyluxovali jednou za tři týdny celou spíž.

Zdroj: Fithall.cz

Sdílejte článek
Štítky jídlo dieta

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 5. 2024

Zpoždění při přijímání sdělení ze vzdáleného místa by se dnes mohlo ukázat jako frustrující, Berani. Možná se těšíte na dovolenou, ale povinnosti, které se náhle objeví, by mohly cestu odložit. Pravděpodobně to nebude nutné, ale je třeba udělat úpravy, abyste mohli dělat to, co chcete, a zároveň plnit své povinnosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.