Trápí vás emoční přejídání? 5 rad, jak z toho ven

Co je to jedení nebo přejídání, všichni dobře víme, a co jsou to emoce čili pocity pravděpodobně také. Když pak oba pojmy spojíme dohromady, je pochopitelné, že se jedná o příjem potravy, související s nějakými pocity, ať už negativními, nebo pozitivními. Nějak se emočně cítíme a první, co nás napadne, je, že si dáme něco dobrého. I když nemáme zrovna hlad – ale kdo ho vlastně pozná?

Při jídle se cítíme skvěle. Prožíváme úlevu, uvolnění, radost, potěšení, slast. Pozornost je vztažená k chutím, vůním, sluchu i zraku. Pokud k tomuto smyslovému prožitku zabavíme i mysl, třeba televizí, čtením nebo brouzdáním na internetu, je pocit úlevy a umocnění pohody o to větší. To, co nás ve skutečnosti trápí, už vlastně skoro ani nevnímáme. Začínáme pociťovat tlak v žaludku, ale to nevadí.

Jedení je příjemné. Pochopitelně nechroupáme mrkev, ale brambůrky, čokoládové tyčinky, donuty, nabíráme mocné lžíce zmrzliny. Pomalu s nepříjemnými fyzickými pocity se začínají ozývat výčitky svědomí. Bylo toho moc. Nešlo přestat. Ztratili jsme kontrolu. Přibereme. Jsme neschopní. Selhali jsme. Cítíme se ještě hůř než na začátku. K původním emocím (smutku, samotě, nudě, radosti) přibyly negativní emoce spojené s jídlem a vlastní hodnotou. Tělo ale dostalo velice silnou bezprostřední pozitivní zpětnou vazbu, kdy primární je pocit blaha a úlevy. Výčitky a vše následující je už mnohem slabší. Jak z toho ven?

1. Uvědomění si vlastních potřeb

Uvědomte si, co v tuto chvíli skutečně potřebujete. Zpravidla to není kus bagety s majonézou, ale potřeba bezpečí (chceme získat pocit jistoty, vnitřní sílu, snížit vnímané ohrožení, zvládat konflikty, překonat stres), potřeba uspokojení (smyslového či intelektuálního, pocit smysluplnosti či sebeaktualizace, potřebujeme zamezit pocitům nespokojenosti), ale také potřeba sounáležitosti (být s někým, mít pochopení, nebýt izolovaný, nepochopený). Nenaplněné potřeby pak symbolicky „naplňujeme“ jedením.

2. Mapování spouštěčů

Emoční jedení se zpravidla spouští v určitých situacích, při určitých pocitech, s určitými lidmi (či bez lidí). Zmapujte vaše vlastní spouštěče a pokuste se jim vyvarovat, popřípadě se na ně připravit a tentokrát si uvědomit, že díky tabulce čokolády s vámi partner nebude víc komunikovat ani díky ní nezamezíte konfliktům na pracovišti nebo nebudete lépe zvládat křičící děti.

3. Udělejte změny

Nic se nestane, pokud vy sami aktivně něco nezměníte. Identifikujte, co skutečně potřebujete, a zařiďte se podle toho. Choďte do přírody, relaxujte, hýbejte se, odpočívejte, mluvte s lidmi, učte se zvládat náročné situace a pracovat se svými myšlenkami a emocemi.

4. Připravte si krizový plán

Trénujte zastavování automatismů – to znamená přestaňte jíst, i když je to těžké. Zkuste od situace poodstoupit a představit si, jaké následky bude mít vaše jednání. Myšlenky, které vám nyní říkají, že je nejlepší nápad nacpat se hranolky nebo horou smetanového jogurtu s müsli, jsou sice extrémně přesvědčivé, ale to neznamená, že se jimi musíte řídit!

5. Nic si nezakazujte

Znáte to s tím zakázaným ovocem… nezakazujte si žádný druh potravin, ale nezakazujte si ani svoje pocity a prožitky, byť je třeba vnímáte jako nepříjemné nebo nepatřičné. Jsou vaše a něco vám sdělují, tak je přijměte a prožijte – ony pak zase odejdou.

Zdroj: Fithall.cz

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 4. 2024

Berani, dnes bude ve vzduchu vládnout lehkovážná, téměř bláznivá energie. Vesmír vás vybízí, abyste se vzdali železného sevření seznamu povinností a trochu se pobavili. Představte si všechen tlak, který na sebe vyvíjíte, jako kouli na noze, kterou je třeba uvolnit. Není důvod brát se neustále tak vážně.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.