Známe tajemství dokonalé relaxace – restorativní jógu!

V poslední době je jóga velmi populární. Dělá nám dobře po těle i po duši. Není ovšem jóga jako jóga. Jestli toužíte po maximálním uvolnění, zvolte si restorativní jógu. Sami jsme ji vyzkoušeli a po hodině nám bylo skvěle. A víte, co je na tom nejlepší? Regenerace energie dosáhnete „nicneděláním“.

Restorativní jóga představuje velmi pomalý, relaxační až terapeutický typ jógy, jejíž podstatou je vnitřní prožitek. Restore znamená obnovit, vzkřísit, rekonstruovat anebo regenerovat… sebe sama. V praxi se využívají pomůcky, jakými jsou třeba polštářky, bločky, bolstery, pásky a deky, abyste v ásanách vydrželi déle, a tělo se tak mohlo pozvolna uvolňovat.

Pozice zaujímáte někdy i více než čtvrt hodiny, ale vůbec vám to v tu chvíli nepřijde, protože jste v ní krásně uvelebení.

„Pozice v restorativní józe trvají dlouho a nelze hovořit o pozicích omotávajících si dolní končetinu přes ramena nebo vzpory na rukách. Jde o relaxační pozice, ve kterých setrváváte od 3 do 20 minut dle vaší úrovně a fyzických možností. V počátku můžete v ásaně pociťovat zhruba po 1–2 minutách mírné nepohodlí. V tu chvíli začíná reagovat hluboký myofasciální systém na danou pozici. Pocity nepohodlí překonáte díky vědomé práci s dechem,“ vysvětluje podstatu restorativní jógy známý jogín a majitel jógových Energy Studií Václav Krejčík.

Není to cvičení

Pokud se chcete zpotit, restorativní jóga pro vás bude nudná. „Před začátkem praxe je důležité si uvědomit, že se nejedná o práci zaměřenou na povrchové svaly, ale o intenzivní působení energie uvnitř těla – v hlubokém svalstvu, kloubech, páteři a kostech. Dochází k protažení pojivové tkáně jemným tlakem, který způsobí zvýšení elasticity, zlepšení funkce nervové a imunitní soustavy a krevního oběhu. Toxiny fyzické i mentální se odplavují a organismus se stává vibrující soustavou energie,“ vysvětluje Vaše Krejčík.

Podívejte se na některé pozice:

V průběhu lekce dochází k harmonizaci vztahu těla a mysli. Může to znít až mysteriózně, ale pomaličku se začínáte odpoutávat od fyzického těla, od vaší tělesné schránky, a dostáváte se do roviny emocí. Nicméně veškeré problémy a nepohodu odevzdáte dechu a pozici, ve které strávíte delší čas.

Jóga, hudba a vůně – dokonalé trio

Příjemným doprovodem celou relaxací je kromě rytmu vašeho dechu i relaxační hudba (ne po celou dobu hodiny) a zvuky tibetských mís.

Celková atmosféra je pak ještě umocněna čistými a přírodními aroma vůněmi v kvalitě bachových květinových bio esencí, které jemným způsobem uvolní napětí v těle i mysli.„Kombinace jógy, vůně (aromaterapie) a bachových květových bio esencí v podobě Aura parfému znásobují harmonizaci naší psychiky a tím i naše fyzické tělo,“ říká Romana Kotěrová, terapeutka pracující s Bachovou květovou terapií a dodává: „Proto propojení těchto terapií dokáže pomoci mnohem více se uvolnit, zastavit se a jenom být. Nazvala bych to takovým vrstvením „slastí“ a účinků k naší dokonalé relaxaci a současně regeneraci. Vědecky je potvrzeno, že čich je náš nejsilnější smyslový orgán s pamětí, který je úzce propojen s mozkem. A díky tomu se významné účinky vůní na naši psychiku využívají v aromaterapii. V Aura parfémech je vliv esenciálních vonných olejů umocněn o efekt bachových esencí.“

Dokonalý zážitek plný harmonie. Kéž by člověk mohl takto zakončit každý svůj den.

Proč zkusit restorativní jógu?

1. Jedná se především o způsob relaxace, která je principem samoléčby organismu.

2. Výrazně redukuje stres a osvěžuje naši mysl.

3. Nepracuje se s povrchovými svaly, ale jedná se o intenzivní působení energie uvnitř těla – v hlubokém svalstvu, kloubech, páteři a kostech.

4. Dochází k protažení pojivové tkáně jemným tlakem, který způsobí zvýšení elasticity, zlepšení funkce nervové a imunitní soustavy a krevního oběhu.

5. Odplavují se toxiny (škodliviny) – tělesné i duševní (např. nepříjemné myšlenky)

Tipy, které vám zpříjemní hodinu:

1. Nechoďte na lekci úplně hladoví. Můžete mít totiž problém se pak uvolnit, jestliže bojujete s tím, že vám do poklidné večerní atmosféry kručí v břiše.

2. Jestliže máte rýmu, jste nachlazení, raději návštěvu (nejen) restorativní jógy odložte. Velkou roli zde hraje dech, proto byste si to vůbec neužili.

3. Více se oblečte, protože se nezapotíte.

4. Optimální je praktikovat restorativní jógu až navečer (po práci), protože vás krásně uvolní, uklidní a dokonale připraví na spánek. Přesto se pak nebudete cítit malátně, ale budete příjemně nabití energií.

-šp-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 5. 2024

Berani, dnes očekávejte ve svém domě hodně aktivit. Mohla by se tam sejít skupina, možná velká, kterou hostíte vy nebo někdo z rodiny, a vyvolat podnětné rozhovory. Mohli byste se nechat strhnout energií, díky níž se dostanete do kontaktu s novým vědomím svých pocitů. Dnes večer očekávejte živé sny o cestování, cizích místech nebo létání.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.