Vždycky se hodí: 15 tipů, jak přežít kocovinu

Po dlouhé noci se člověk doslova stébla chytá, co by mu pomohlo proti bolavé hlavě...

Co tedy dělat, když vás přemůže kocovina? Znovu ji zapít, nebo se jít raději projít? Zkuste naše tipy.

To nejlepší na začátek:

1. Vraťte se do postele a čekejte. Čas je ten nejlepší lék na kocovinu. Symptomy alkoholového opojení obvykle vydrží až 24 hodin.

2. Ranní panák neboli vyprošťovák může kocovinu přeléčit, ale jen na chvíli. Další přísun alkoholu sice utlumí příznaky aktuální kocoviny, ale vyčerpává rezervy organizmu. Může tak vzniknout kombinovaná otrava s daleko horšími pozdějšími následky.

3. Když se vzbudíte, vypijte dostatečné množství nealkoholických nápojů, abyste dodali tělu chybějící tekutiny. Alkohol totiž organismus značně dehydratuje.

4. Pokud možno se najezte. Jídlo vám dodá energii, působí také proti únavě a rychleji odbourává alkohol z těla.

5. Nevolnost a únavu zaženete lehkými potravinami obsahující komplexní sacharidy, jako jsou topinky, suchary nebo sušenky.

6. Příznaky kocoviny také zmírňuje ovoce a ovocné šťávy. Snězte alespoň jablko nebo banán.

7. Zkuste sníst vajíčka. Vejce totiž obsahují cystein, který pomáhá bojovat proti volným radikálům usazujících se v játrech.

8. Dobrým pomocníkem opilců je také med. Obsahuje totiž fruktózu a glukózu, kterou vyčerpané tělo pro prohýřené noci tolik potřebuje.

9. Vezměte si B-komplex a vitamin C. Pomohou vám obnovit rovnováhu elektrolytů v těle, kterou narušila dehydratace organismu.

10. Zkuste vitamin B-1 (thiamin), který snižuje pocit únavy, deprese a zároveň zvyšuje chuť k jídlu.

11. Antacida (jedlá soda nebo banán) snižují nevolnost.

12. Aspirin, ibuprofen nebo nurofen mohou zmírnit bolesti hlavy, ale užívejte je s opatrností a jen pokud je to opravdu nezbytné. Tyto léky mohou spolu s alkoholem vyvolat nevolnost.

13. Alkohol urychluje metabolismus, proto se vyhněte lékům obsahující paracetamol. Spolu s alkoholem je pro játra toxický.

14. Káva na ranní kocovinu vás může jako stimulant sice povzbudit, ale také způsobit podráždění žaludku. Účinky alkoholu navíc nesnižuje. Kromě toho kofein působí jako diuretikum, takže by bylo lepší, abyste se kávě, cole a různým energy drinkům vyhnuli.

15. Pokud je to možné, běžte se projít ven nebo si jděte zaplavat. Díky tomu dojde k okysličení krve a utlumení kocoviny. V případě, že máte těžkou kocovinu, zůstaňte raději na lůžku. Někteří jedinci preferují i studenou sprchu, která nastartuje organismus.

Sdílejte článek
Štítky alkohol únava Silvestr kocovina organismus Rockwell B-1 Lancer

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 31. 5. 2023

Autority, které vás dosud provázely, vás mohou konfrontovat. Nastala hodina, kdy můžete odložit své obavy a vydat se po své cestě. To je nepochybně velmi pozitivní stav. Znamená to, že dospíváte, Berani. Kromě toho vám nic nebrání v tom, abyste čas od času požádali o pomoc, pokud ji budete potřebovat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.