Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama

Vždycky se hodí: 15 tipů, jak přežít kocovinu

Po dlouhé noci se člověk doslova stébla chytá, co by mu pomohlo proti bolavé hlavě...
Vydáno: 31.12.2015
Hlava jako střep!
Autor: thinkstock.com Hlava jako střep!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Co tedy dělat, když vás přemůže kocovina? Znovu ji zapít, nebo se jít raději projít? Zkuste naše tipy.

To nejlepší na začátek:

1. Vraťte se do postele a čekejte. Čas je ten nejlepší lék na kocovinu. Symptomy alkoholového opojení obvykle vydrží až 24 hodin.

2. Ranní panák neboli vyprošťovák může kocovinu přeléčit, ale jen na chvíli. Další přísun alkoholu sice utlumí příznaky aktuální kocoviny, ale vyčerpává rezervy organizmu. Může tak vzniknout kombinovaná otrava s daleko horšími pozdějšími následky.

3. Když se vzbudíte, vypijte dostatečné množství nealkoholických nápojů, abyste dodali tělu chybějící tekutiny. Alkohol totiž organismus značně dehydratuje.

4. Pokud možno se najezte. Jídlo vám dodá energii, působí také proti únavě a rychleji odbourává alkohol z těla.

5. Nevolnost a únavu zaženete lehkými potravinami obsahující komplexní sacharidy, jako jsou topinky, suchary nebo sušenky.

6. Příznaky kocoviny také zmírňuje ovoce a ovocné šťávy. Snězte alespoň jablko nebo banán.

7. Zkuste sníst vajíčka. Vejce totiž obsahují cystein, který pomáhá bojovat proti volným radikálům usazujících se v játrech.

Tekuté kalorie jsou záludné

Alkohol a hubnutí: Víte, kolik kalorií vypijete?

8. Dobrým pomocníkem opilců je také med. Obsahuje totiž fruktózu a glukózu, kterou vyčerpané tělo pro prohýřené noci tolik potřebuje.

9. Vezměte si B-komplex a vitamin C. Pomohou vám obnovit rovnováhu elektrolytů v těle, kterou narušila dehydratace organismu.

10. Zkuste vitamin B-1 (thiamin), který snižuje pocit únavy, deprese a zároveň zvyšuje chuť k jídlu.

11. Antacida (jedlá soda nebo banán) snižují nevolnost.

12. Aspirin, ibuprofen nebo nurofen mohou zmírnit bolesti hlavy, ale užívejte je s opatrností a jen pokud je to opravdu nezbytné. Tyto léky mohou spolu s alkoholem vyvolat nevolnost.

Až třetinu alkoholiků tvoří ženy

Stále víc žen v Česku pije. Jak se zbavit závislosti na alkoholu?

13. Alkohol urychluje metabolismus, proto se vyhněte lékům obsahující paracetamol. Spolu s alkoholem je pro játra toxický.

14. Káva na ranní kocovinu vás může jako stimulant sice povzbudit, ale také způsobit podráždění žaludku. Účinky alkoholu navíc nesnižuje. Kromě toho kofein působí jako diuretikum, takže by bylo lepší, abyste se kávě, cole a různým energy drinkům vyhnuli.

15. Pokud je to možné, běžte se projít ven nebo si jděte zaplavat. Díky tomu dojde k okysličení krve a utlumení kocoviny. V případě, že máte těžkou kocovinu, zůstaňte raději na lůžku. Někteří jedinci preferují i studenou sprchu, která nastartuje organismus.

Článek je zařazen v: alkohol, kocovina, Silvestr
Reklama