Stále víc žen v Česku pije. Jak se zbavit závislosti na alkoholu?
Nebezpčí alkoholismu u žen spočívá i v tom, že jsou ohroženy přímo i děti a chod celé rodiny.
V České republice je přes tři sta tisíc alkoholiků. Celou jednu třetinu tvoří ženy. „Nejčastěji jsou mezi alkoholičkami vysokoškolsky vzdělané svobodné klientky s jedním dítětem nebo dále středoškolsky vzdělané rozvedené klientky se dvěma dětmi,“ tvrdí MUDr. Otilie Bartáková z Psychiatrické léčebny v Bohnicích.
„Počet žen závislých na alkoholu pořád roste. Je to nebezpečná tendence a mělo by se na ni více upozorňovat,“ říká MUDr. Václav Dvořák, primář odd. ženských závislostí z Psychiatrické léčebny Bohnice. Jen touto léčebnou každoročně projde téměř 500 žen a zdejší oddělení pro léčbu závislostí jsou neustále přeplněná. Mezi těmito ženami jsou tři čtvrtiny starší 35 let. Zároveň téměř 60 procent žen hospitalizovaných v Bohnicích jsou matky nejméně jednoho nezletilého dítěte.
Ženský alkoholismus je zvláštní tím, že dopad pití ženy je na rodinu a okolí daleko větší. Žena je totiž páteří rodiny, to platí především v případě, že má malé děti. Kromě poškození fungování rodinného života je na nich i alkoholismus více vidět: zanedbávají svůj zevnějšek. Okolí jejich pití toleruje daleko méně než u mužů. Proto ženy cítí vinu za to, že něco dělají špatně. Dostavují se deprese, které se snaží přebíjet buď většími dávkami alkoholu, nebo ho dokonce mixují s prášky.
Pozor na sex v opilosti
Tím, že ženy holdující alkoholu, mají v opojení menší zábrany i v sexuální oblasti, mohou být i promiskuitnější, nechrání se ani před nechtěným těhotenstvím, ani před pohlavními nemocemi.
Těhotenství a alkohol nejdou dohromady!
Obecně – pokud žena (a nemusí se jednat o alkoholičku) pije alkohol v raném stadiu těhotenství, když se vyvíjí nervová soustava a mozek plodu, ohrožuje inteligenci dítěte. Jestliže je ale na alkoholu dokonce závislá, může u plodu vyvolat tzv. fetální alkoholický syndrom, který se po narození projeví zpomaleným růstem, mentální retardací, vadami srdce, ledvin, plic. Může vyústit i takovým poškozením plodu, kdy ho i lékaři odborně označují za „zrůdu“.
Jak se stanete alkoholičkou?
Do pasti alkoholu nejčastěji spadnou ženy buď v krizi, například během rozvodového řízení, nebo velmi úspěšné podnikatelky, lékařky, soudkyně, atd., protože jsou pod velkým tlakem. V alkoholu hledají uvolnění a ten se nepozorovaně stane jejich každodenní berličkou.
Možným původcem závislosti jsou i geny a psychické založení člověka. „U žen pozorujeme nejčastěji závislost na alkoholu v kombinaci s hystrionskou poruchou osobnosti, dříve známou jako hysterie,“ vysvětluje Dvořák.
Ještě silněji může zapůsobit genetika. „Gen závislosti můžete mít vrozený, pak si ho stačí aktivovat jen pohybováním se v nevhodném prostředí, jako jsou například hospody, práce pod tlakem, rozvod. Genetika se pak projeví závislostí na alkoholu nebo tabáku, drogách, práci…“
Nejúčinnější je ultimátum
Pokud si partner ženy všimne její náklonnosti k alkoholu, měl by jí dát jasné ultimátum. „Rodina, nebo alkohol!“ Většina žen si totiž uvědomí, že by v případě rozvodu děti připadly do péče otce, a to už je silná motivace.
Pokud nepomáhá ani to, je možná pro děti lepší, aby opravdu žily od matky odděleně, protože opilý člověk se nemůže o děti odpovědně postarat. „Navíc děti mají v matce špatný příklad. Berou konzumaci alkoholu jako něco normálního a přináší to spoustu obtíží do budoucna,“ upozorňuje Dvořák.
Úplně abstinovat je těžké, ale nejlepší
Pro člověka, který nedokáže pít s mírou a může trpět alkoholismem, je nejlepší cestou abstinence. Příležitostné ochutnání alkoholu jen svádí k pokušení dát si další a další skleničku.
Kde najdete pomoc?
Pokud už svůj zlozvyk nezvládáte, je nejlepší jít za praktickým lékařem a poradit se o možnostech řešení závislosti. Nebo kontaktujte psychiatrické ambulance, které jsou zaměřené na pomoc závislým na alkoholu. Bez odborné pomoci totiž boj s alkoholem asi těžko zvádnete. Léčba (psychoterapie, nasazení antabusu místo alkoholu) může probíhat buď ambulantně nebo s hospitalizací. Např. léčba v Bohnicích trvá 11 týdnů. Antabus v kombinaci s alkoholem vyvolá zvracení. Jde o navození reflexu „Když se napiju, budu zvracet“.
Léčba se hradí ze zdravotního pojištění.
Jak poznáte, že potřebujete pomoc?
- Když se chcete napít už ráno, před snídaní
- Pokud býváte „pod parou“ i 48 hodin v kuse
- Stává se vám, že máte okno
- V alkoholickém opojení padáte, měl/a jste úrazy.
- Když utíkáte k alkoholu před stresem
- Pokud si myslíte, že alkohol neovlivňuje vztahy s rodinou a přáteli
- Za alkohol utrácíte nepřiměřeně velké částky, takové, že to ohrožuje rodinný rozpočet