zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Stále víc žen v Česku pije. Jak se zbavit závislosti na alkoholu?

Až třetinu alkoholiků tvoří ženy
Autor: thinkstock.com Až třetinu alkoholiků tvoří ženy
motlovk , Vydáno: 10.02.2014
Nebezpčí alkoholismu u žen spočívá i v tom, že jsou ohroženy přímo i děti a chod celé rodiny.

reklama

V České republice je přes tři sta tisíc alkoholiků. Celou jednu třetinu tvoří ženy. „Nejčastěji jsou mezi alkoholičkami vysokoškolsky vzdělané svobodné klientky s jedním dítětem nebo dále středoškolsky vzdělané rozvedené klientky se dvěma dětmi,“ tvrdí MUDr. Otilie Bartáková z Psychiatrické léčebny v Bohnicích.

„Počet žen závislých na alkoholu pořád roste. Je to nebezpečná tendence a mělo by se na ni více upozorňovat,“ říká MUDr. Václav Dvořák, primář odd. ženských závislostí z Psychiatrické léčebny Bohnice. Jen touto léčebnou každoročně projde téměř 500 žen a zdejší oddělení pro léčbu závislostí jsou neustále přeplněná. Mezi těmito ženami jsou tři čtvrtiny starší 35 let. Zároveň téměř 60 procent žen hospitalizovaných v Bohnicích jsou matky nejméně jednoho nezletilého dítěte.

Ženský alkoholismus je zvláštní tím, že dopad pití ženy je na rodinu a okolí daleko větší. Žena je totiž páteří rodiny, to platí především v případě, že má malé děti. Kromě poškození fungování rodinného života je na nich i alkoholismus více vidět: zanedbávají svůj zevnějšek. Okolí jejich pití toleruje daleko méně než u mužů. Proto ženy cítí vinu za to, že něco dělají špatně. Dostavují se deprese, které se snaží přebíjet buď většími dávkami alkoholu, nebo ho dokonce mixují s prášky.

Pozor na sex v opilosti

Tím, že ženy holdující alkoholu, mají v opojení menší zábrany i v sexuální oblasti, mohou být i promiskuitnější, nechrání se ani před nechtěným těhotenstvím, ani před pohlavními nemocemi.

Těhotenství a alkohol nejdou dohromady!

Obecně – pokud žena (a nemusí se jednat o alkoholičku) pije alkohol v raném stadiu těhotenství, když se vyvíjí nervová soustava a mozek plodu, ohrožuje inteligenci dítěte. Jestliže je ale na alkoholu dokonce závislá, může u plodu vyvolat tzv. fetální alkoholický syndrom, který se po narození projeví zpomaleným růstem, mentální retardací, vadami srdce, ledvin, plic. Může vyústit i takovým poškozením plodu, kdy ho i lékaři odborně označují za „zrůdu“.

Tekuté kalorie jsou záludné

Alkohol a hubnutí: Víte, kolik kalorií vypijete?

Jak se stanete alkoholičkou?

Do pasti alkoholu nejčastěji spadnou ženy buď v krizi, například během rozvodového řízení, nebo velmi úspěšné podnikatelky, lékařky, soudkyně, atd., protože jsou pod velkým tlakem. V alkoholu hledají uvolnění a ten se nepozorovaně stane jejich každodenní berličkou.

Možným původcem závislosti jsou i geny a psychické založení člověka. „U žen pozorujeme nejčastěji závislost na alkoholu v kombinaci s hystrionskou poruchou osobnosti, dříve známou jako hysterie,“ vysvětluje Dvořák.

Ještě silněji může zapůsobit genetika. „Gen závislosti můžete mít vrozený, pak si ho stačí aktivovat jen pohybováním se v nevhodném prostředí, jako jsou například hospody, práce pod tlakem, rozvod. Genetika se pak projeví závislostí na alkoholu nebo tabáku, drogách, práci…“

Volně dýchejte!

Meditace: Zbavte se okamžitě stresu kdekoliv a kdykoliv

Nejúčinnější je ultimátum

Pokud si partner ženy všimne její náklonnosti k alkoholu, měl by jí dát jasné ultimátum. „Rodina, nebo alkohol!“ Většina žen si totiž uvědomí, že by v případě rozvodu děti připadly do péče otce, a to už je silná motivace.

Pokud nepomáhá ani to, je možná pro děti lepší, aby opravdu žily od matky odděleně, protože opilý člověk se nemůže o děti odpovědně postarat. „Navíc děti mají v matce špatný příklad. Berou konzumaci alkoholu jako něco normálního a přináší to spoustu obtíží do budoucna,“ upozorňuje Dvořák.

Úplně abstinovat je těžké, ale nejlepší

Pro člověka, který nedokáže pít s mírou a může trpět alkoholismem, je nejlepší cestou abstinence. Příležitostné ochutnání alkoholu jen svádí k pokušení dát si další a další skleničku.

Kde najdete pomoc?

Pokud už svůj zlozvyk nezvládáte, je nejlepší jít za praktickým lékařem a poradit se o možnostech řešení závislosti. Nebo kontaktujte psychiatrické ambulance, které jsou zaměřené na pomoc závislým na alkoholu. Bez odborné pomoci totiž boj s alkoholem asi těžko zvádnete. Léčba (psychoterapie, nasazení antabusu místo alkoholu) může probíhat buď ambulantně nebo s hospitalizací. Např. léčba v Bohnicích trvá 11 týdnů. Antabus v kombinaci s alkoholem vyvolá zvracení. Jde o navození reflexu „Když se napiju, budu zvracet“.

Léčba se hradí ze zdravotního pojištění.

Jak poznáte, že potřebujete pomoc?

  • Když se chcete napít už ráno, před snídaní
  • Pokud býváte „pod parou“ i 48 hodin v kuse
  • Stává se vám, že máte okno
  • V alkoholickém opojení padáte, měl/a jste úrazy.
  • Když utíkáte k alkoholu před stresem
  • Pokud si myslíte, že alkohol neovlivňuje vztahy s rodinou a přáteli
  • Za alkohol utrácíte nepřiměřeně velké částky, takové, že to ohrožuje rodinný rozpočet

reklama

Související témata: alkohol , alkoholismus

reklama

Přečtěte si také

reklama