Zimní vitamínové bomby: 10 potravin, které vás udrží v kondici

Zimní období dává pořádně zabrat naší imunitě, vlasům, pleti a někdy i žaludku. Zatímco na jaře a v létě máme k dispozici spoustu ovoce i zeleniny za rozumné peníze, v zimě je tomu přesně naopak. A když už narazíme na cenově přijatelná rajčata nebo salát, jejich chuť zpravidla není valná.

Snížený příjem vitamínů a minerálů vede k oslabení obranyschopnosti těla a to zase vede ke zhoršení kvality vlasů, pleti i psychické pohody. Když k tomu navíc přičtete přejídání se bílým cukrem, moukou a tučnými pamlsky přes svátky, je zaděláno na problém.

Ani v zimních měsících ale nemusíte utratit jmění, abyste si mohli dopřát kvalitní živiny - stačí vědět, po čem sáhnout.

Zde je TOP 10 potravin, které vyživí vaše tělo tak, že se na jaře budete cítit lépe než kdykoliv předtím:

1. Červená řepa

- podporuje činnost střev, žaludku i žlučníku, zesiluje stěny cév, zlepšuje využití bílkovin, zpevňuje pokožku, pomáhá při alergiích, aktivuje tvorbu červených krvinek a skvěle chutná třeba v kombinaci s kozím sýrem a rukolou - co víc si může člověk přát?

2. Fazolové lusky

V zimě je seženete jedině mražené. Mražením ale štíhlým zeleným kráskám neubude na prospěšnosti pro naše zdraví či linii. Pořiďte si do mrazáku hned několik sáčků - když přijdete večer z práce a lednice bude prázdná, kombinací lusků a kousku masa nemůžete nikdy udělat chybu.

3. Kapusta

Je skvělým zdrojem vlákniny, komplexních sacharidů, vitamínu C, B, E i K, draslíku, vápníku, hořčíku, kyseliny listové i selenu. Je to téměř zázračná zelenina a navíc je naše, česká - a lokální produkty jsou pro naše zdraví vždy cennější než ty dovážené.

4. Citrusy

Zima je dobou pomerančů, pomela, grepů i mandarinek. Využijte toho a najezte se jich dosyta. Sice se vedou spekulace o tom, kolik vitamínů zdaleka dovážené citrusy vlastně obsahují, ale tím se tolik trápit nemusíte. Chutnají výborně, mají nízkou energetickou hodnotu, spoustu vlákniny - a nějaký ten vitamín se v nich vždycky najde.

5. Avokádo

Spousta zdravých tuků pod tenkou zelenou slupkou, navíc v zimě za dobrou cenu a v dobré kvalitě. Připravte si z něj guacamole nebo třeba sladkou pomazánku (rozmixováním s kakaem a banánem).

6. Skořice

Popožene metabolismus a zahřeje. Skořice je typicky zimní koření, které udělá dobře Vašemu trávení i psychice.

7. Mandle

Zdravé tuky, vitamíny, minerály a nekonečně dlouhé zobání u skleničky červeného. Zpříjemněte si zimní večery a dostaňte do sebe maximum živin v podobě těchto ořechů.

8. Burákové máslo

Ozdobte si lžičkou burákového másla ranní kaši nebo ho snězte na toastu společně s džemem. Zasytí vás a tělu dodá zdravé tuky, vitamíny i minerály.

9. Ovesné vločky

Komplexní sacharidy, vlákninu, bílkoviny, nenasycené mastné kyseliny, vitamíny B1, B6, E, železo i vápník - to vše svému organismu dopřejete, když si z nich budete v zimě připravovat snídaně. Stačí je krátce povařit a doplnit ovocem a trochou bílého jogurtu.

10. Batáty

Sladké brambory se chutí podobají spíš dýni než bramborám. Jsou velice výživné - obsahují 25% sacharidů, železo, vitamíny A, B, C i E a také spoustu vlákniny. Do chladného počasí jsou jako stvořené.

Zdroj: Fithall.cz


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 17. 4. 2024

Berani, dnes se vám může přihodit nečekaná finanční událost. Možná budete stát s otevřenou obálkou v ruce a nebudete schopni slova. Ať už se jedná o nečekaný bonus, dárek nebo překvapivou dividendu z akcií, investujte peníze moudře. V poslední době jste utratili spoustu peněz a bylo by dobré, abyste začali doplňovat bankovní konto.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.