Seriály a filmy

18. září 2023 11:00

Komerční sdělení

Divadlo pod Palmovkou představí popkulturní grotesku Žena filmového kritika

Novinku podle knižního vydání blogu oceněného cenou Magnesia Litera uvede libeňské Studio Palm OFF v premiérách hned dva dny po sobě, 21. a 22. září. Na co se můžete těšit?

Divadlo pod Palmovkou hbitě vplulo do nové sezony a tentokrát představí novou inscenaci Žena filmového kritika – „manželské etudy“ viděné optikou současné střední generace, jak je neotřele a s lehce melancholickými podtóny vykreslil jeden z nejoceňovanějších českých dramatiků současnosti, divadlem protřelý režisér a autor Tomáš Dianiška.

Divadelní groteskou o ženě a intelektuálovi, filmech, lásce, snech a průšvizích s pozadím slavných filmů, se vrací na studiovou scénu Divadla pod Palmovkou. Vychází z populárního blogu anonymní autorky vystupující pod jménem Žena filmového kritika. Ta ve své knižní verzi blogu originálně, vtipně i hořce glosuje manželství se zcela specifickým druhem muže – filmovým kritikem (ve kterém se ovšem snadno poznají i mužské druhy specifické mnohem méně). Důvtipnou kousavostí i jemnou poetičností přesahuje rozměr běžných zápisků o údělu „ženy pod čepcem“.

Jak se cítí žena, jejíž manžel místo do práce chodí do kina, představí na jevišti v hlavní roli Barbora Kubátová. Filmového kritika ztvární Jakub Albrecht.

Obyčejná česká žena na divadelních prknech

Autorka knižní předlohy komentuje první dramatizaci svého díla s povděkem: „Jsem ráda, že to obyčejná česká žena ze vsi zase jednou dotáhla až na divadelní prkna. Velmi se těším na to, jak herci dokážou zhmotnit a předat divákům tu existenční a existenciální krizi, které s kritikem na střídačku prožíváme. Je krásné, že se o partnerské vztahy těsně před krachem ještě vůbec někdo zajímá, děkujeme.“

Ve vydání blogů z roku 2019 Žena filmového kritika uvedla: „Nejtěžší je v těchto šťastných časech nebýt stará kráva. Umím upéct chleba a podojit kozu. S tímto rurálním základem už se dá v životě ledacos podniknout. Nevím jistě, jestli jsem tento svůj potenciál využila šťastně, ale za muže jsem pojala filmového kritika. To je, zdá se, v Praze, v částech Brna, v Sarajevu, Benátkách nebo v Berlíně zcela normální povolání. Můj manžel, placen tedy za to, že jako první z nás všech observuje nejnovější snímky v kinech a pak skrz různá média a jejich zbytné rubriky hlásí světu, co je kvalitní, co je 'sorry not sorry' a co zcela jistě nepochopíme, je přes tohle všechno, jak bych řekla časopisu Maminka, kdyby mě kdy požádal o rozhovor, skvělý člověk, obdivuhodný otec a tolerantní partner. Kdykoli kritik nedlí na žádném filmovém festivalu, ale vídám ho zblízka doma, je dobré si to neustále připomínat.“

Tomáš Dianiška se rozhodl, že si divadelní hru prožije na vlastní kůži, a natočil svůj první celovečerní film. V jeho filmovém debutu Lítá v tom se objeví i další herci Divadla pod Palmovkou a do kin půjde letos o Vánocích.

Světové premiéry: 21. září a 22. září 2023 od 19.30 ve Studiu Palm OFF Divadla pod Palmovkou

Reprízy: 27. září a 30. září 2023 od 19.30 ve Studiu Palm OFF Divadla pod Palmovkou

Sdílejte článek
Štítky kino divadlo premiéra Divadlo pod Palmovkou Magnesia Litera Tomáš Dianiška

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 9. 2023

Nadcházející den by měl být vynikající, Berani. Máte tendenci pracovat s energií, která nemá u ostatních znamení obdoby, a dnes za svou píli sklidíte odměnu. V těchto dnech se jen zřídkakdy najde někdo tak svědomitý jako vy a zasloužíte si uznání. Nicméně, jak dobře víte, čeká vás ještě mnoho kopců, které musíte zdolat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.