DOJEMNÉ VIDEO: Děti přejí maminkám k svátku

Maminka je v životě každého člověka nezastupitelná. Poděkujte té své za její mnohdy neviditelnou, ale hrozně důležitou práci, kterou pro vás dělá. My máme pro všechny maminky taky přání, přímo od dětí!

Jestlipak víte, jak tento svátek vlastně vznikl? Jeho původ sahá až do starého Řecka a Říma. Ve starém Řecku byla uctívána matka všech bohů Rhea a v Římě se oslavovala matka všech bohů Cybele. I v Anglii byl tento svátek slaven již před mnoha staletími. První zmínky pocházejí ze 16. století, kdy nesl název Mothering Sunday a připadal na čtvrtou neděli velikonočního půstu (v tento den se tam slaví dodnes).

V novodobé historii se Den matek opět objevil počátkem 20. století, a to díky Američance Anně Jarvisové, matce 11 dětí, která chtěla uctít nejen památku své zesnulé maminky, ale i všechny další matky. Její snaha byla úspěšná, takže už v roce 1914 byl Den matek vyhlášen prezidentem Spojených států Woodrowem Wilsononem za národní svátek. V tento slavnostní den maminky nepracovaly, o vše se postaraly děti. Krása, že?

Postupně se svátek rozšířil do mnoha zemí světa. V Evropě se poprvé slavil v roce 1913 v Anglii, k nám přišel kolem roku 1918, kdy zemi navštěvovalo hodně lidí z USA. Nejvíc se u nás o oslavu Dne matek zasloužila Alice Masaryková. Není divu, protože její otec T. G. Masaryk na svou matku vzpomínal takto: „Matka na mne měla větší vliv než otec... Matka byla chytrá a moudrá... Matka byla zbožná. Ráda chodila do kostela, ale neměla k tomu kdy, protože musela dřít na rodinu...“.

Neslaví se jen v květnu

Nejspíš víte, že tento svátek připadá u nás na druhou květnovou neděli. V ten samý den se Den matek slaví i v mnoha dalších evropských zemích (na Slovensku, v Německu, Belgii, Nizozemí, Itálii, Finsku....). Ale třeba i v Austrálii, na Novém Zélandu, v USA nebo Kanadě, v mnoha zemích Jižní Ameriky, Jižní Afriky nebo Asie (Jaonsko, Čína, Malajsie). Ale třeba v Norsku se maminkám vzdává hold už druhou neděli v únoru a ve Velké Británii nebo Irsku čtvrtou neděli velikonočního půstu. V Egyptě, Sýrii a v Kuvajtu tento svátek připadá na první jarní den (tedy 21. března), v některých státech Jižní Ameriky, v Indii a Mexiku se slaví 10. května, v Polsku 26. května, ve Francii poslední neděli v květnu, v Rusku dokonce až poslední neděli v listopadu a ve Španělsku 8. prosince.

Možná si říkáte, proč povinně slavit právě druhou květnovou neděli, když mamince můžete poděkovat a popřát kdykoli. Tak to dělejte. A co nejčastěji. Protože pak tady jednou maminka nebude a už jí poděkovat nestihnete.

Milé maminky, užijte si dnešní den, jak nejlépe to půjde. Všechno nejlepší!

A kdyby vám náhodou nevyšlo něco tak, jak jste si představovala, věřte, že v tom nejste sama:

Anna Kopečková


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 5. 2024

Berani, dnes očekávejte ve svém domě hodně aktivit. Mohla by se tam sejít skupina, možná velká, kterou hostíte vy nebo někdo z rodiny, a vyvolat podnětné rozhovory. Mohli byste se nechat strhnout energií, díky níž se dostanete do kontaktu s novým vědomím svých pocitů. Dnes večer očekávejte živé sny o cestování, cizích místech nebo létání.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.