Prima maminka

29. října 2020 06:00

Anna Kopečková

8 nápadů, jak letos ozdobit dýni i bez vyřezávání

I když tím nejsme zatím posedlí jako Američané, už jsme si zvykli na Halloween a s ním spojené vyřezávání dýní. Je to krásná dekorace za pár korun. Jenže ne každému se chce dýni vydlabávat nebo svěřit nožík do rukou malým dětem, které chtějí taky tvořit. Proto pro vás máme několik tipů, jak ozdobit dýně i bez ostrých předmětů.

Se třpytkami

Výborný způsob, jak vytvořit něco krásného a zároveň pro děti zábavného. Protože třpytky, ty děti milují. Na zdobení budete kromě dýní potřebovat barvu na jejich natření, lepidlo, štětec, tužku a třpytky. Dýně nejdříve natřete barvou a nechte dobře zaschnout. Pak si na ně tužkou předmalujte jednotlivé vzory (pavouky, duchy, netopýry apod.). Připravte si větší podložku nebo mísu, protože při zdobení třpytkami jich bude hodně odpadávat. Vzory natřete lepidlem, posypte je třpytkami a přebytečné oklepte na podložku nebo do mísy.

Polévaná barvami

Tento způsob zdobení se hodí i pro nejmenší děti, protože je opravdu jednoduchý. Dýni nejdříve natřete bílou barvou (např. akrylovou), ideálně ve dvou vrstvách, aby byla opravdu dokonale bílá. Vyberte si několik temperových barev (použijte hodně jasné odstíny, stačí tři nebo čtyři) a každou rozmíchejte v kelímku nebo misce s trochou vody, aby barva byla tekutější. Dýni položte na vhodnou podložku nebo staré noviny a přelijte ji jednou barvou tak, aby po stranách stekla v několika pramíncích. Nechte barvu zaschnout a to samé zopakujte postupně s ostatními barvami. Nakonec můžete dýni ještě přestříkat bezbarvým lakem.

Letní

Je sice podzim, ale jestli vás už nebaví oranžová barva, kterou je právě teď vidět skoro všude, vraťte se v čase trochu zpět a pomalujte si dýně jako letní ovoce. Je to jednoduché a budete na to potřebovat jen pár odstínů akrylových barev. Zkusíte meloun, ananas, limetku, nebo jahodu?

V cibulákovém stylu

Zdobení vám zabere trochu času, ale výsledek je nádherný a hodí se jako dekorace i do moderního interiéru. Opět budete potřebovat jako základ dýni natřenou bílou akrylovou barvou ve dvou vrstvách. Na zdobení pak použijte modrý akrylový fix, který koupíte ve výtvarných potřebách. Vzory si na dýni nejdříve předkreslete tužkou a pak je obtáhněte fixou a vybarvěte.

Se sovičkami

I tyto dýně jsou ozdobené jen fixami a i když to možná na první pohled nevypadá, zdobení jedné dýně vám zabere přibližně půl hodiny. Když se totiž na vzory lépe podíváte, nejsou vůbec složité. Nejdříve ale dýně natřete bílou nebo černou akrylovou barvou. Na bílé pak kreslete černým fixem, na černé stříbrným.

Se stříbrnými listy

Využijte toho, že padá ze stromů listí, které má nejen krásné barvy, ale i tvar. Nasbírejte si pár listů, které jsou hezké a nepomačkané. Přiložte list na kus alobalu, obkreslete na něj tvar listu fixou a pak ho vystřihněte. Alobalové listy pak přilepte na dýni, kterou můžete nechat tak, jak je, nebo ji nejdříve natřít barvou.

Slaměnková

Tahle dýně vám určitě neuvadne. A její zdobení opět není vůbec složité. Potřebujete různě barevné slaměnky, kterým zastřihněte stronky těsně pod květem. Na dýni nejdříve pomocí tavné pistole přilepte větší květy a pak prostor mezi nimi vyplňte menšími.

Dýně pro princeznu

Z téhle dýně bude nadšená každá holčička! Dýni nejdříve nastříkejte modrou barvou a případně ještě posypte třpytkami, než barva zaschne. Pak na ni přilepte třpytivé kamínky (prodávají se i v různých již sestavených tvarech). Ze zlatého papíru (nebo papíru nastříkaného zlatou barvou) vystřihněte motýlky a přilepte je na dýni.

Autor: Anna Kopečková


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 4. 2024

Berani, možná vám dnes bude trvat o pár minut déle, než vstanete z postele, ale bude to stát za to. Zjistíte, že čím upřímnější jste k lidem byli, tím více se vám to vyplatí. Spolehlivost a důvěryhodnost jsou klíčové záležitosti, na které se musíte zaměřit. Chovejte se silně a hrdě s ohledem na to, kdo jste, a odměna se dostaví. Do všech svých činů vnášejte určitou dávku něhy.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.