Houstone, máme problém aneb trhák Apollo 13!

Ve vesmíru nikdo neuslyší váš křik – kromě zápisů řídícího střediska. Sledujte mrazivě věrohodný příběh prokletého Apolla už v pátek ve 21.30 na Primě.

Měla to být rutinní mise na naši nejbližší přirozenou družici. Tři dny tam, pár dnů kempování a stavění vlajek, tři dny zpátky.

Apollo 13 však postihla fatální exploze a trojici astronautů i jejich blízkých na Zemi tak čekalo několik dnů mučivého čekání na spásu…

Dvěma Oscary ověnčený velkofilm Rona Howarda dodnes zůstává brilantní ukázkou dramatizace skutečného příběhu, při němž svět hleděl k nebi a tajil dech!

Vesmírných filmů není nikdy dost! Jelikož 99,9 % nás všech je (a asi ještě na nějaký ten pátek i bude) připoutáno do náruče matičky Země, nezbývá nám, než při toulkách kosmem sáhnout po hrách, knihách či filmech.

Příliš často se však filmaři potýkají s problémem cesty do vesmíru náležitě prodat, aniž by se zároveň uchýlili k fantasy elementům (monstra, ufouni a tak). Dokonce i kultovní 2001: Vesmírná odysea (1968), jejíž pomalé plynutí dokonale navozuje nekonečnou pustotu meziplanetárního letu, je dle řady diváků prostě, inu, jen nudná (což je však tak nějak její pointa).

Točit Apollo 13 Michael Bay (Transformers, Armaggedon), nejspíše by v polovině filmu vykoukl Vetřelec a na konci by filmové astronauty čekal pěstní souboj s robotickým T-Rexem. To však není případ režiséra Rona Howarda.

Filmaři si tak dali setsakramentskou práci s věrohodným ztvárněním všech nezbytných detailů. Právě díky nim zůstává Apollo 13 jedním z mála filmů, které jsou jak bezvadně koukatelné, tak i precizně realistické.

Například všechny dialogy mezi posádkou jsou čteny ze skutečného zápisu mise, a dokonce i záběry létajících astronautů se točily ve skutečném stavu beztíže – na palubě neustále dokonale klesajícího letadla, které umí nulovou gravitaci rovněž navodit.

Jak si lze přečíst v jiném našem článku na ZOOMu, film se od reality liší jen v drobnostech, řadu z nich navíc musel pominout kvůli omezené stopáži.

A přesto od počátku do konce zůstává Apollo 13 napínavé jako slipy smrsknuté v pračce! Dejte si tenhle unikátní počin v pátek ve 21.30 na Primě.

Jestli vás Apollo 13 zajímá, pak sledujte i pořad Apollo 13: Neznámá fakta.

Chcete vědět víc?

  • NASA se na filmu úzce podílela a propůjčila filmařům i svůj letoun pro simulování nulové gravitace.
  • Film byl založen na knize velitele mise Jima Lovella. Pod jménem Apollo 13 ji lze najít i v českých antikvariátech!
  • Původní roli velitele mise měl hrát John Travolta. V jiné roli se mohl objevit i Brad Pitt nebo Charlie Sheen. Jim Lovell také chtěl, aby ho ztvárnil Kevin Costner – jsou si prý podobní.
  • Lovell sám se ve filmu mihl jako kapitán USS Iwo Jima, velitel lodi, která na konci astronauty vyzvedne z moře.
  • Snímek byl nominován na devět Oscarů, získal však pouze dva z technických oborů. Jak je už často u podobných děl zvykem...

(lol)

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 9. 2023

Romantika pro vás dnes rozkvétá. Pokud jste nezadaní, procházka po okolí by vám mohla zprostředkovat kontakt s někým novým a zajímavým. Pokud jste zadaní, mohli byste si se svou drahou polovičkou naplánovat výlet mimo město, třeba víkendový pobyt. Výlet může částečně souviset s obchodem. Je to skvělá doba pro psaní, i kdyby to měl být jen dopis příbuznému.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.