22. října 2016 17:30
Karolína, domácí kuchařka: Tradičně i po mém
Na první pohled se zdají být tyto recepty velmi tradiční, ale to by to nebyla naše Karolína, abych jim nepřidala něco navíc. Vyberte si ten svůj srdcový anebo rovnou připravte celé menu. Celá rodina bude mít jistě radost a báječně si pochutná.
Vše, co by vás mohlo zajímat o pořadu Karolína, domácí kuchařka najdete TADY.
Na jednotlivé díly a zajímavé bonusy se můžete podívat na Prima PLAY.
Houbová polévka
Suroviny:
velká hrst směsi čerstvých lesních hub
6 brambor typu C
1 malá cibule
3 lžíce másla
lžičky mletého kmínu
sůl a čerstvě mletý pepř
50 -100 ml smetany ke šlehání
4 snítky kerblíku nebo petrželky
Postup:
Očistěte houby a nakrájejte je na větší kousky. Oloupejte brambory a cibuli a obojí nakrájejte. Brambory na asi 2cm kostičky, cibuli najemno.
Máslo si rozpusťte v kastrolu se silným dnem. Opečte na něm cibuli dosklovita, pak přidejte brambory, kmín a houby a obojí několik minut opékejte za občasného promíchávání. Brambory i houby se pěkně rozvoní. Když okraje brambor začínají mírně zlátnout a houby zmenší objem (pustily vodu), zalijte polévku 800 ml horké vody z konvice, osolte a opepřete a vařte dále cca 10 minut, doměkka.
Nakonec vmíchejte smetanu, nechte ji přejít varem a polévku stáhněte z ohně. Podávejte posypanou lístky kerblíku nebo petrželky.
Závitky se sýrem a bylinkami & jižní zelenina z pánve
Suroviny:
4 hovězí plátky po 150 g
2 stroužky česneku, prolisované
1 cibule, najemno
6 listů šalvěje, nasekaných + pár na ozdobu
6 lžic olivového oleje
2 lžíce strouhaného parmazánu, nahrubo nebo hoblin
sůl a čerstvě mletý pepř
2 lžíce hrubozrnné hořčice
hrst lístků hladkolisté petržele
6 plátků sušené slaniny
200 ml hovězího vývaru nebo kuřecího vývaru
Postup:
Troubu si rozpalte na 180°C. Plátky masa jemně rozklepejte mezi dvěma fóliemi (aby se nepotrhalo a udržela se v nich šťáva). Pak si v misce umíchejte směs z prolisovaného česneku, poloviny olivového oleje, parmazánu, cibule, hořčice, šalvěje a petržele. Touto směsí potřete plátky masa, poklaďte plátky slaniny, a pak opatrně stočte do závitků. Upevněte párátky nebo svažte potravinovou nití a pak opečte na pánvi na zbylém olivovém oleji a naskládejte do pekáčku i s olejem. Podlijte troškou (cca 1 cm) vývaru nebo vody, zakryjte alobalem a dejte do trouby. Během pečení závitky několikrát otočte a přelijte vypečenou šťávou. Měkké by měly být cca za hodinu a půl, podle stáří masa. Podávejte je např. s jižní zeleninou z pánve.
Jižní zelenina z pánve
Suroviny:
3 červené papriky, na větší kousky
1 lilek, na čtvrtkolečka
1 žlutá cuketa (může být i zelená), na čtvrtkolečka
6 žampionů, na plátky
3 lžíce olivového oleje
3 šalotky, na silnější kolečka
4 stroužky česneku, na plátky
15 tmavých oliv bez pecek
10 třešňových rajčátek
sůl a čerstvě mletý pepř
velká hrst baby špenátu
čerstvý tymián
čerstvá bazalka
Postup:
Očistěte a nakrájejte postupně všechnu zeleninu. Na olivovém oleji na hlubší pánvi zpěňte šalotku a česnek. Když je obojí do sklovita, přidejte papriky a lilek a opékejte 5 minut. Po pěti minutách přidejte cuketu, žampiony a pak olivy a rajčátka naříznutá do křížku. Osolte a opepřete.
Opékejte za občasného promíchání cca dalších pět minut. Cílem je, aby byla zelenina krásně opečená, zlatavá a měkká, ale stále si zachovala svou konzistenci. Až tohoto stavu dosáhnete, přidejte lístky baby špenátu a bylinky a nechte je už jen zavadnout.
TIP: Pokud zeleninu podáváte jako samostatný chod, třeba jako lehkou večeři, posypejte před koncem zeleninu oblíbeným tučnějším sýrem, zakryjte pokličkou a na mírném plameni nechte sýr rozpustit, bude to už velmi rychlé. Jako další přílohu pro velké jedlíky doporučuji bramborovou kaši.
Rýžový nákyp
Suroviny:
200 g kulatozrnné rýže
800 ml plnotučného mléka
špetka soli
100 g másla + trochu rozpuštěného na pokapání
100 g krupicového cukru
1 vanilkový lusk
1 - 2 lžíce rumu
4 žloutky + 4 bílky
400 g švestek, vypeckovaných
cca 1 lžíce třtinového cukru
2 lžičky mleté skořice
Na polevu:
8 ks jedlých kaštanů
100 g hořké čokolády (50% kakaa)
1 lžíce smetany ke šlehání
1 lžíce rumu
1 lžička mletého zázvoru
1 lžička mleté skořice
Postup:
Rýži propláchněte v cedníku studenou vodou. Nechte ji okapat a v hrnci se silným dnem zalijte mlékem a osolte špetkou soli. Uvařte za občasného promíchání na mírném plameni, dokud vám nevznikne rýžová kaše (ochutnejte, nestačí když je kaše hustá - rýže by měla být opravdu měkká).
Vyšlehejte žloutky s polovinou krupicového cukru a seškráblými semínky z rozpůleného vanilkového lusku do nadýchané pěny. Do hotové kaše vmíchejte máslo, rum dle chuti a když už kaše trochu zchladne vmíchejte i vyšlehanou pěnu. Trochu másla si nechte na vymazání pekáčku. Z bílků ušlehejte tuhý sníh se zbylým krupicovým cukrem a opatrně ho vmíchejte do prochladlé kaše.
Troubu rozpalte na 160 -170°C. Do máslem vymazaného pekáčku nalijte polovinu rýžové kaše, na ni poklaďte vypeckované švestky řezem nahoru, posypejte je podle sladkosti troškou třtinového cukru a skořicí. Pak na ně nalijte druhou polovinu kaše a pokapejte ji rozpuštěným máslem. Dejte péct na 30 minut, hotový nákyp by měl být na povrchu krásně zlatavý.
Mezitím si připravte kaštanovou polevu. Jedlé kaštany na vypouklé části nařízněte do křížku, uvařte cca 20 minut a pak hned, ještě horké, oloupejte včetně vnitřní slupky.
Velký kastrol nebo pánev postavte na mírný plamen, nalijte do něj trochu vody, do ní postavte menší kastrůlek a do něj nalámejte čokoládu. Přilijte k ní lžíci smetany a lžíci rumu, nechte čokoládu pomalu rozpouštět a občas promíchejte. Přidejte nahrubo posekané jedlé kaštany, mletý zázvor a skořici, nechte ještě chvíli zahřívat aby se kaštany prohřály, a máte hotovo. Teplou polevou ozdobte upečený nákyp a můžete podávat.
Paprikovo - sýrový tarte tatin
Suroviny:
200 g hladké mouky
150 g másla
50 g strouhaného parmazánu + hobliny k podávání
pár nasekaných lístků čerstvého oregana + několik na ozdobu
špetka soli
1 vejce - z lednice
2 lžíce studené vody
Na náplň:
3 lžíce olivového oleje + na vymazání formy
400 g červených paprik
2 stroužky česneku
sůl a čerstvě mletý pepř
2 lžíce balzamikového octa
2 lžíce třtinového cukru
Postup:
Mouku dejte do mísy, nožem do ní nasekejte studené máslo, přidejte parmazán, sůl, oregano, vejce a vodu a rychle vypracujte těsto. Zabalte ho do fólie a nechte v chladničce odpočívat, stačí cca 30 minut. Troubu si rozpalte na 180°C.
Papriky očistěte: vykrojte z nich stopku a odkrojte špičku, vyndejte semínka. Dužinu pokrájejte na kolečka široká asi 1 cm. Česnek oloupejte a nakrájejte na plátky.
V pánvi si rozehřejte olivový olej, dejte na něj česnek i papriky a oboje na mírném plameni několik minut opékejte. Když papriky mírně změknou, přidejte sůl a pepř, balzamikový ocet, třtinový cukr a nechte ještě cca tři minuty karamelizovat za občasného jemného promíchání.
Formu na koláč si vymažte troškou olivového oleje, rozložte do ní rovnoměrně papriky a česnek. Pak rozválejte na pomoučeném vále odpočinuté těsto na kolo o něco větší, než je forma (můžete ho vyválet i mezi dvěma foliemi). Položte ho na papriky, okraje stočte dovnitř ke dnu formy, několikrát ho propíchněte špejlí nebo vidličkou.
Dejte péct na cca půl hodiny, než těsto získá zlatohnědou barvu. Pak na formu položte talíř, který má o něco větší obvod než ona, a opatrně koláč překlopte (pozor, může vytéct trochu šťávy, tak ať se neopaříte). Posypejte čerstvými lístky oregana a podávejte teplé.
Autorka receptů: Karolína Kamberská