Kateřina Veliká: Carevna jí ukradla novorozeného syna, dvorní dáma manžela

Pusťte si exkluzivní ukázky z dalšího premiérového dílu seriálu Kateřina Veliká.

Napínavý příběh svrchované moci vysoko postavené ženy, která dorazila do Ruska a stala se manželkou budoucího neschopného cara, pokračuje.

I přes Petrovu nenávist ke Kateřině a jeho zdravotní, a nejspíš i mentální indispozici, zadaří se sedm let po svatbě a Kateřina konečně přivádí na svět syna. Výchovy malého Pavla se ovšem ihned naplno chopí Alžběta Petrovna a ještě než se vůbec stačí Kateřina zotavit z porodu, už malého následníka trůnu odnášejí do komnat nesmlouvavé carevny.

Podívejte se na televizní upoutávku k 5. dílu seriálu Kateřina Veliká:

Kateřina, odtržena od vlastního dítěte a zbavena své jediné šance na jediné štěstí, se rozhodne bojovat. Začíná si pomalu hledat spojence mezi těmi, kteří si nepřejí infantilního Petra jako svého cara.

1. exkluzivní ukázka: Úkol dát Rusku dědice trůnu splněn. Dál už tady Kateřinu nepotřebojí?

Petr se neštítí ničeho. O matku svého syna se zcela nezajímá, užívá si intimních radovánek s dvorní dámou Kateřiny Voroncovou. Kateřina o tom ví. Zajímá ji ale hlavně její syn, bez kterého je nešťastná. Nebyla pozvána ani na jeho křtiny. Alžběta dá hošíčkovi jméno Pavel.

Ve stejném čase se Zalesskému také narodí dítě, holčička, které dá symbolicky jméno Kateřina. Večer se koná hostina a ples. Petr s Voroncovou bezostyšně dávají najevo, že spolu něco mají. Petr si vyslouží formální výtku carevny. Ta v ústraní sdělí předsedovi Tajné rady Šuvalovovi, že malý Pavel není Saltykovův syn, sám jí prý řekl, že Kateřinu nezískal.

Na zábavě se neočekávaně objeví Kateřina. Carevna jí milostivě dovolí, na chvíli si synka pochovat.

2. exkluzivní ukázka: Petr oznamuje své ženě, že se mu narodil syn?

O osm měsíců později Kateřina veřejně řekne carevně, že ji o syna prosit nebude, protože má na něj nárok. Ale požádá ji, aby se mohla vrátit se domů. Přitom Alžbětu a dvůr otevřeně zkritizuje. Carevna jí vyčiní, ale domů ji pustit nechce. Má obavy, že by se Kateřina mohla jí a Rusku pomstít.

Kancléř Bestužev vycítí, že Kateřina je výjimečná a myslí si, že spolu ještě dokážou velké věci. Kateřina mu potvrdí, že dítě je Petrovo. Na jeho radu jde pak na oko hrát karty k anglickému vyslanci, siru Williamovi. William jí znovu představí Stanislava Poniatowského. U vyslance na ni čeká Petrův komorník Saltykov a v přestrojení ji odvede do pokoje jejího syna.

Saltykov je přesvědčen, že chlapec je jeho, Kateřina mu však zdůrazní, že je Petrův. Saltykov jí opět vyjeví svoji lásku, ale Kateřina opáčí, že „jen plnil rozkaz carevny“.

Šuvalov vyzradí carevně, že Kateřina s pomocí Saltykova navštívila potají svého syna. Alžbětu to rozzlobí. Nechá si předvolat Saltykova a sdělí mu, že už na carském dvoře není vítán. Bestužev se setká s vyslancem Williamem. Vyčítá mu, že Prusko a Anglie uzavřely spojenectví proti Rakousku a Rusku. Podle Bestuževa se Fridrich II. roztahuje po celé Evropě. Bude muset Rusko uzavřít spojenectví s Francií?

Další díl seriálu Kateřina Veliká nepropásněte v úterý ve 20.15 na Primě.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 4. 2024

Berani, možná vám dnes bude trvat o pár minut déle, než vstanete z postele, ale bude to stát za to. Zjistíte, že čím upřímnější jste k lidem byli, tím více se vám to vyplatí. Spolehlivost a důvěryhodnost jsou klíčové záležitosti, na které se musíte zaměřit. Chovejte se silně a hrdě s ohledem na to, kdo jste, a odměna se dostaví. Do všech svých činů vnášejte určitou dávku něhy.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.