11 zajímavostí o pompézním šatníku pro carevnu Kateřinu Velikou a její dvůr

Kateřina Veliká (1) - upoutávka

V Rusku, zemi vzniku výpravného kostýmního dramatu Kateřina Veliká, se o něm píše jako o nejdražším domácím seriálu. Móda u carského dvora 18. století se nesměla ošidit! Představte si třeba dlouhých 15 metrů látky na jedny šaty a násobte tisícem.

Nespoutaný život u carského dvora 18. století, protknutý opulentními hostinami, operou a oslavami, okázalost garderoby přímo vyžadoval.

Bohatost šatníků někdejších mocných dam lze ilustrovat na garderobě carevny Alžběty Petrovny, tety Petra III. a dcery Petra Velikého. Její šatník totiž čítal na 15 000 kousků. Denně měla podle dochovaných historických pramenů vystřídat troje až šestery různé modely a nikdy neoblékla stejné dvakrát! To její nástupkyně Kateřina Veliká byla mnohem skromnější. Do Ruska přijela vybavena jen několika spodničkami a trojími šaty. Skromnost, včetně oděvů, považovala tato osvícená carevna za znamení inteligence.

Nákladnou garderóbou se to blýská i ve vizuálně podmanivých obrazech seriálu Kateřina Veliká. Zaměříme-li se pouze na seriálové kostýmy, je nesporné, že zobrazení biografie mladé Kateřiny Veliké pojala ruská produkce opravdu velkolepě. To ostatně potvrdila i producentka projektu Elena Denisevich, podle které jsou všechny postavy seriálu oděny do věrných kopií historického předobrazu.

„V deseti z dvanácti epizod mají obě císařovny – jedna vládnoucí, druhá budoucí – obrovské množství dvořanů a všechny postavy mají drahé, téměř autentické oblečení. V šatníku každé postavy ‚královského dvora‘ je alespoň několik kostýmů,“ uvedla Elena Denisevich před premiérou seriálu pro ruské noviny Komsomolskaja pravda.

Přečtěte si také, kolik seriál Kateřina Veliká stál a další zajímavosti o jeho natáčení.

11 zajímavých faktů o nákladných kostýmech seriálu Kateřina Veliká

 1. Kostýmy pro seriál vznikaly podle dobových maleb z 18. století. Obrazy posloužily také jako vzor pro maskérky a rekvizitáře. „Během příprav jsme shromáždili obrovské množství materiálů: co a jak nosili, jak vypadalo spodní prádlo, jak se oblékali měšťané, rolníci, zahrádkáři, chůvy, mniši, biskupové, vojáci, vladaři a všechna prostředí,“ uvádí hlavní kostýmní výtvarnice seriálu Tatyana Baranova. Pro projekt musel její tým ušít také ložní prádlo, přikrývky, ubrusy, ale i kožené tašky na lov nebo vytvořit glóbus pro Petra III.
 2. Během natáčení seriálu bylo použito celkem 1 000 ženských a 1 000 mužských kostýmů, 500 kostýmů pak bylo přímo vojenských.
 3. Herci obuli celkem 2 000 párů bot, které byly pro seriál buď ušity, nebo vypůjčeny v Rusku a v Itálii. Některé kostýmy byly vypůjčeny také z filmových fundusů z Prahy.
 4. Na jednu nově ušitou dámskou róbu bylo spotřebováno dlouhých 15 metrů látky. Dámy od carského dvora v zobrazované době zdobily složité dekorativní střihy, povznesené jasnými barvami, hedvábnými brokáty, saténem a krajkami z nití z pravého stříbra a zlata. Kostýmy pro herce nebyly o moc lacinější. Šlechtici a vojáci vyšších hodností například oblékali vesty a kabátce vyšperkované mnoha knoflíky. Představte si, že jeden kabátec mnohdy zdobilo až 70 knoflíků.
 5. Pozorný divák v seriálu možná pozná mezi kostýmy kousky, které v minulosti již zazářily ve filmech Věk nevinnosti režiséra Martina Scorseseho; totožnou toaletu, černou róbu, kterou oblékla Kirsten Dunst v dramatu Marie Antoinetta režisérky Sofie Coppolly z roku 2006, pak nosí už carevna v podání Catherine Zety Jones v televizním filmu Kateřina Veliká z roku 1995.
 6. Hotový kostým se pěkně pronesl. Převážně herečky byly obtěžkány od sedmi do desíti kilogramů – v závislosti na použitém materiálu na dané šaty.
 7. Krejčovským vrcholem jsou pak Kateřininy svatební šaty, okázalá korunovační róba a plášť, které jsou rovněž přesnými historickými kopiemi a vznikly podle dobových nákresů a střihů.
 8. Carská koruna věrně kopíruje tu, která byla poprvé použita právě během korunovace Kateřiny Veliké. Váží tři kilogramy a vyrobit ji trvalo více než měsíc.
 9. Kameny, které filmovou repliku zdobí, byly ručně vybroušeny. Koruna pro seriál je ve skutečnosti o jeden kilogram lehčí než originál, dnes střežený v klenotnici v moskevském Kremlu. Pro lepší představu, zdobí ji 4 936 diamantů, velké bílé mořské perly a na samém vrcholu září obrovský broušený červený spinel s diamantovým křížkem.
 10. Nákladnou součástí fundusu, a to především s ohledem na velké počty kusů, byly paruky a kníry. Není se čemu divit, vždyť v době Kateřiny Veliké paruky nosili všichni. Když se podíváte na „vlasové“ kreace rokoka, pak pochopíte i nákladnost jejich přípravy – umělé kadeře (lidské vlasy či koňské žíně) byly česány do výšky, aby účes držel vztyčený. Ukotven byl na hlavě pomocí železné konstrukce. Ozdobou pak ještě bývalo peří z okrasných ptáků, ale i nejrůznější šperky, výjimkou na hlavách šlechty nebyly sošky či „zahrádky“ z květin.
 11. Z biografie Kateřiny Veliké také víme, že si oblíbila nošení županů. Evropské župany z 18. století byly ovlivněny krásným japonským kimonem, a tak si i bez příkras nejspíš můžeme představovat, že carevna ráno vstala, oblékla župan, sama si uvařila čaj (podle všeho byla velmi samostatná) a pak v klidu psala Voltairovi a francouzským filozofům.

Výpravný kostýmní seriál Kateřina Veliká nyní vysíláme od pondělí do neděle ve 21:55 na Prima LOVE.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 5. 2024

Berani, snažte se příliš nezaplést do případných konfliktů, které se kolem vás odehrávají. Vaším úkolem je uklidnit situaci a vnést do ní praktičtější pohled. Pokud se zamotáte do akční fáze snah, aniž byste se nejprve zamysleli nad tím, co vlastně děláte, můžete věci ještě více zamotat. Odstupte od ohně, místo abyste se do něj vrhali po hlavě.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.