Kateřina Veliká: Ruská říše potřebuje dědice, nevěsta je však ještě pět let po svatbě panna

Velkovýpravný historický seriál Kateřina Veliká pokračuje. Sňatek Kateřiny s infantilním Petrem, který místo plození potomka staví v ložnici vojsko z cínových vojáčků, znepokojuje carevnu. Carský dvůr prorůstají nové intriky i politické zrady.

Ruská carevna Alžběta I. Petrovna byla bezdětná. Proto pozvala kněžnu - matku Johannu Zerbstskou s tehdy patnáctiletou dcerou princeznou Sofií Frederikou, aby pojala za muže jejího synovce Petra a dala Rusku následovníka trůnu.

„Strašili mě hrozným středověkým Ruskem, ale já vidím nejkrásnější město světa,“ prohlásila mladá Sofie po příjezdu do Petrohradu, někdejšího hlavního města země, která jí od první chvíle přirostla k srdci. „A když učiníš, co je třeba, brzy bude tohle všechno patřit nám,“ poučovala dceru matka. „Aby bylo jasno, má drahá. Alžběta nebude sedět na trůně věčně. Až se dostanete k moci vy s Petrem a Rusko s Pruskem se stanou spojenci, pak budou Němci vládnout světu.“

Podívejte se na televizní upoutávku ke 2. dílu seriálu Kateřina Veliká:

Od začátku života v nové zemi nebylo tak důležité získat si přízeň Petra, ale především tu carevninu. I proto Sofie Frederika bez nátlaku přestoupila k pravoslaví, přestože tuto víru nikdy úplně nepochopila a během obřadů se prý nudila, naučila se rusky a přijala nové jméno Kateřina Alexejevna.

Proti vůli infantilního Petra, který Kateřinu nevybíravým způsobem odmítá, se uskuteční svatba.

1. exkluzivní ukázka: Budoucí car se chová jako spratek. Na vlastní svatbě

Carevna Alžběta je v očekávání. V očekávání následovníka trůnu od novomanželů. Připomeňme, že na zplození živého dítěte Petra a Kateřiny čeká však dlouhých 9 let.

Petra mnohem více uspokojují zcela jiné radovánky. Rád pořádá válečná tažení s cínovými a dřevěnými vojáčky, čemuž Kateřina s nelibostí musela přihlížet. Do uniforem oblékal také sloužící, kterým pak vojensky velel.

Pět let po svatbě stále pannou

O svatební noci přijde Petr za Kateřinou opilý a ihned usne. Carevna Alžběta podle tradice hned ráno s napětím kontroluje prostěradlo, které je však neposkvrněné. Petr tvrdí, že on svojí manželskou povinnost splnil, Kateřinu proto carevna podezírá ze sexu před svatbou a podrobí ji potupnému vyšetření porodní bábou. Ta ovšem potvrdí Kateřininu nevinnost a tím i Petrovu proradnou povahu.

1. exkluzivní ukázka: Na "koberečku" u carevny

Carevna pár vyšle do paláce Oranienbaum a nepřestává doufat v kýženého potomka. Petr se ubytuje v opačném křídle, s Kateřinou se nestýká a věnuje se stavbě své budoucí pevnosti. Tak žijí celých pět let, během kterých se osamocená Kateřina snaží pochopit ruskou duši.

I politické zájmy Kateřiny a Petra se rozcházejí

Gardista Zalesskij se dostane do sporu s Petrem, je zatčen a kancléř Bestužev mu odebere vyznamenání a hodnosti. Uvrhne také do vězení dvorního lékaře Lestoka, který napsal v dopisu francouzskému vyslanci Chétardiemu, že se politické zájmy Kateřiny a Petra rozcházejí a informoval o chystaném puči. Lestok se odmítá přiznat a Bestužev ho nechá mučit.

Carevna vyčte Lestokovi, že přeběhl k Francouzům, a nařídí, aby ho popravili. Člen dvora Naryškin seznámí Kateřinu s Chétardiem. Když to zjistí Bestužev, vyhrožuje Naryškinovi, že skončí jako Lestok. Lestok se nakonec přizná a Bestužev ho nakonec bez vědomí Alžběty pošle do vyhnanství.

3. exkluzivní ukázka: Trest za domlouvání mladému pánovi

V roce 1750 přijíždí na návštěvu do Oranienbaumu carevna Alžběta. Petr svou tetu přivítá a ukazuje jí svou stavbu opevnění. Carevna rozkáže stavbu strhnout a Petrovi odmítne poskytovat další apanáž do doby, než zplodí následníka. Petr se s ní pohádá a tvrdí, že až se stane carem, bude v Rusku vládnout civilizovaně jako v osvícené Evropě.

Petr nepřestává obdivovat vše německé

Carevna Petra obviní, že vzhlíží k Holštýnsku. Kancléř řekne Kateřině, že bez následníka je její pozice v Rusku velmi vratká. Kateřina změní své chování a začne Petrovi lichotit a zajímat se o jeho pevnost. Petr se jí svěří, že chce změnit zemi, odebrat majetek církvi, zrušit Tajnou radu. Je přesvědčen, že s králem Fridrichem dobudou Evropu. Tvrdí, že mu nikdo nerozumí a Kateřině zdůrazní, že je společná budoucnost nečeká.

Až pět let po svatbě přichází Kateřina s Petrem o panenství a carevna konečně dostává naději. Její radost však nebude trvat dlouho...

Seriál Kateřina Veliká sledujte každé úterý ve 20.15 na Primě.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 4. 2024

Berani, dnes bude ve vzduchu vládnout lehkovážná, téměř bláznivá energie. Vesmír vás vybízí, abyste se vzdali železného sevření seznamu povinností a trochu se pobavili. Představte si všechen tlak, který na sebe vyvíjíte, jako kouli na noze, kterou je třeba uvolnit. Není důvod brát se neustále tak vážně.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.