Seriály a filmy

26. května 2016 10:00

Gabriela Gabrielová

V pátek nastane Zrození planety opic

Filmy o legendární planetě opic se točí od konce šedesátých let. Snímek Zrození planety opic z roku 2011 je již sedmým v pořadí. Přesto se v něm vrátíme až ke kořenům. Dozvíme se totiž, jak se mohlo stát, že opice převzaly vládu nad člověkem a celou zeměkoulí. V pátek ve 21.45 na Primě

Will (James Franco) je mladý vědec, který vyvíjí lék na Alzheimerovu chorobu. Svým výzkumem chce pomoct také svému otci, který touto nevyléčitelnou nemocí trpí.

Lék se testuje na šimpanzích a má skvělé výsledky. U nemocných lidí napomáhá k regeneraci mozku, u opic zároveň zvyšuje inteligenci. Jednoho dne je však kvůli rostoucí agresivitě šimpanzích samic Willův výzkum zastaven a všechny opice utraceny. V jednom z kotců nachází Will čerstvé mládě. Právě proto byli primáti agresivní, snažili se to maličké chránit. Opičátko dostane jméno Caesar a Will si ho tajně odnáší domů.

Postupně se ukáže, že účinky testovaného léku přešly z jeho matky i na Caesara (Andy Sekris), který prokazuje značnou inteligenci. Učí se znakovou řeč, řeší dětské hádanky, od mala žije téměř jako člověk. Až jednoho dne uteče, v sebeobraně napadne člověka, a když ho chytí, umístí ho do útulku k ostatním opicím.

Nejprve se sice snaží dostat domů, za Willem. Ale pak se s ostatními primáty sblíží. A to je začátek pádu vlády člověka nad zvířaty. Ceasar totiž pochopí, jak moc jsou opice zneužívány, mučeny a zbytečně vězněny. A rozhodne se osud své rasy jednou provždy změnit. Mezi lidmi se navíc začíná šířit nebezpečný virus…

Akční sci-fi Zrození planety opic sledujte v pátek ve 21.45 na Primě

Těšte se na:

  • Dokonalé masky
  • Napětí
  • Skvělé triky
  • Neuvěřitelné tempo

Stručná historie Planety opic

K pátečnímu večernímu výletu do světa opičáků přinášíme rychlokurz všech filmových inkarnací!

Neviditelný herec

  • Ve filmech o opičí planetě se vždy objevovali herci, kteří znázorňovali více či méně humanoidní opice. Tomu byly přizpůsobeny kostýmy, masky, make-up.
  • Ve Zrození planety opic (2011) se anglický režisér Rupert Wyatt rozhodl použít speciální technologii motion capture (česky zachycení pohybu), aby dosáhl co nejrealističtějšího ztvárnění pohybů a mimiky opic.
  • Celé toto odvětví filmových triků se nazývá performance capture (česky zachycení hereckého výkonu). Na živé herce jsou instalovány tzv. markery, jsou oblečeni do speciálních obleků, okolo nich se rozmístí velké množství kamer. Herci pak „hrají“ že jsou opice.
  • Nasnímané záběry včetně světelných bodů z markerů jsou digitálně zpracovány. V tomto případě opice kompletně přeberou pohyby, mimiku, gesta a pohledy skutečných herců. Ti jsou ve finále pomocí animace zcela nahrazeni a nevidíme z nich nic, kromě jejich digitalizovaných hereckých výkonů. Právě proto se těmto hercům někdy říká „neviditelní herci“.
  • Výhoda performace capture je naprostá realističnost digitální postav a navíc přesnost v reakcích ostatních herců, kteří jsou s digitální postavou na place. Hrají na sebe a nemusejí do prázdna předstírat, že proti nim stojí postava, která je následně vytvořena až v počítači pomocí triků.
  • Specialistou na technologii motion capture se stala novozélandská společnost WETA.

Jak vznikaly masky Planety opic?

V době, kdy byly filmové masky ekvivalentem mučení herců, změnilo jedno oblíbené scífko jejich pojetí.

Dostane někdy Andy Serkis Oskara?

• Zřejmě nejslavnějším „neviditelným hercem“ současnosti je Angličan Andy Serkis, který si ve Zrození planety opic zahrál opičáka Caesara. Jeho úspěch se začal psát v roce 2001, kdy ho režisér Peter Jackson obsadil do role Gluma v tolkienovské trilogii Pán prstenů. Temný Glum byl dokonale natočen právě díky performance capture.

• Od té doby znovu zazářil Andy Sekris jako neviditelný herec v postavě King Konga ve stejnojmenném filmu z roku 2005.

• Herecký výkon Serkise ve všech těchto filmech byl natolik uhrančivý, že se laická i odborná veřejnost začala přít, zda by neměl být herec nominován na Oskara. Filmová akademie se však k podobným návrhům staví zatím rezervovaně. Odvolávají se na zásahy počítačových animátorů, které jsou u těchto snímků stále značné.

(tek)

Planeta opic: v čem se liší kniha a film

Pomáháme vám přečůrat čtenářský deník, tentokráte popisem knihy, která dala vzniknout dodnes slavné filmové sérii. Kterou dáváme na COOLu tak často, jako máloco :) Další...

Planeta opic je o krok blíž: rozumíme jazyku šimpanzů!

Opičáci mají „slova“ pro uklízení i flirtování...

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 9. 2023

Romantika pro vás dnes rozkvétá. Pokud jste nezadaní, procházka po okolí by vám mohla zprostředkovat kontakt s někým novým a zajímavým. Pokud jste zadaní, mohli byste si se svou drahou polovičkou naplánovat výlet mimo město, třeba víkendový pobyt. Výlet může částečně souviset s obchodem. Je to skvělá doba pro psaní, i kdyby to měl být jen dopis příbuznému.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.