5. května 2016 18:00
Gabriela GabrielováVálečná banda jako poslední záchrana před wermachtem
Taková válečná jednohubka, která neřeší důležité historické momenty, spíše válku využívá jako kulisu pro příběh o armádních odpadlících a jednom heroickém činu, kterým zvrátili kurz dějin. Fandové válečných filmů, Primu si nezapomeňte pustit v sobotu ve 22.30.
Pamatujete na sovětské armádní filmy z 80. let, kde jeden udatný ruský voják pobije celou armádu, aby zachránil unesené kamarády? Místo udatného Rusa si dosaďte bandu amerických vojáků přezdívaných War Pigs, jejichž reputace v armádě už snad nemůže být horší, a místo unesených kamarádů, tajnou nacistickou super zbraň – obří dělostřelecký kanon -, jehož použití v II. světové válce by znamenalo jistojistou prohru Spojenců.
Osud celé západní Evropy se tak ocitá v rukou veteránů Dolpha Lundgrena a Mickeyho Rourkea a jejich schopnosti proměnit válečnou bandu (či jak praví anglický název „válečná prasata“) ve fungující průzkumnou jednotku disciplinovaných vojáků, kteří proniknout do týla nepřítele a super tajnou zbraň zneškodní.
Připravte se na spršky kulek, spousty filmové krve, hodně řečí a několik vtipných momentů. Tvůrci si snažili, co jim rozpočet stačil, a tak je výsledkem nenáročný, svým způsobem „pohodový“ válečný snímek bez přehnaných ambicí a překvapení. ¨
Věděli jste, že...
- Jde o druhý snímek (2015), ve kterém si spolu zahráli Mickey Rourke a Dolph Lundgren. Prvním byl Expendables: Postradatelní (2010).
- Na to, že je Mickeymu Rourkovi pouhých 63 let, jeho rušný život se v jeho tváři podepsal více než zřetelně. Rourkeova herecká sláva přišla náhle. Po filmech Diner, Dravé ryby a hlavně 9 a týdne se stal hvězdou a idolem zároveň. Prý sice smrděl po cigaretách a alkoholu, ale lidi ho brali. To se však záhy změnilo. Pár nevalných rolí a nominace na filmovou anti-cenu malinu způsobili, že Rourke přestal skoro úplně točit a rozhodl se stát boxerem. Jeho boxerské kariéra začala v roce 1991 a trvala pouhé tři roky. Nic moc toho v jejím průběhu nedokázal, kromě toho že se totálně zničil drogami a alkoholem, přišel o přední zuby a v roce 1994 byl dokonce zatčen. Po neúspěšné sebevraždě začalo léčení, což byla první věc, která se mu po dlouhé době povedla. V obličeji k nepoznání změněný od drog se Mickey rozhodl vrátit k filmu. Ovšem rozhodnout se a mít v tom úspěch jsou dvě rozdílné věci. Zlom přišel až po roce 2000, kdy se mladé generaci mohl zalíbit jako podivný kuchař pervitinu ve feťácké komedii Šňup (2002) a širšímu publiku v akčním thrilleru Tenkrát v Mexiku (2003), Muž v ohni (2004), Sin City (2005) a konečně v kasovních trhácích Iron Man (2010) a Expendables: Postradatelní.