Po Útěku se chystá Dobytí Planety opic

Už jste si zvykli na společnost inteligentních opičáků a lehce naivistický tón této sci-fi série let sedmdesátých? Pak si nenechte ujít její další pokračování! Primu si pusťte v neděli ve 22.50.

Abyste se v tom neztráceli, dovolte nám na začátek malé shrnutí:

  • Planeta opic (1968)
  • Do nitra Planety opic (1970)
  • Útěk z Planety opic (1971)
  • Dobytí z Planety opic (1972)
  • a konečně Bitva o Planetu opic (1973)

Tolik původní „opičí“ série. Vypadá to, že tvůrci už pomalu nevěděli, co by si s Planetou opic mohli ještě počít, ale zpátky k našemu čtvrtému dílu.

Ten přímo navazuje na události předchozí části (Útěk z Planety opic). Hlavní postavou je Ceasar, syn Cornelia a Ziry, kteří tragicky zahynuli ve střetnutí s lidmi. Caesar, jediný skutečně inteligentní šimpanz na Zemi, se vinou lidské omezenosti, brutality a nadřazeného pohrdání stává štvancem a vůdčí postavou rozsáhlé vzpoury, jež otřese základy lidské civilizace.

Možná jste nevěděli...

  • Kromě původní pětidílné série z Planety opic natočené převážně v sedmdesátých letech, vzniká ještě jedna - novodobá. Na začátku, v roce 2001, přišel remake stejného názvu jako prapůvodní snímek - Planeta opic s Markem Wahlbergem v režii Tima Burtona. Pak se opice trochu odmlčely, aby znovu ožily ve Zrození Planety opic v roce 2011 (tady si hlavní roli zahrál James Franco). Další pokračování se objevilo o tři roky později s názvem Úsvit planety opic a příští rok se můžeme těšit na další. Český název ještě nedostalo, ale v originále zní War of the Planet of the Apes, z čehož můžeme usuzovat, že to bude pořádně nabušená akční pecka.
  • Děj snímku Dobytí Planety opic se odehrává v daleké budoucnosti - v roce 1991. Většina venkovních scén se proto natáčela v areálu Univerzity of California, který byl navržen futuristickým architektem Pereirou a v roce 1972 byl jen šest let starý.
  • Rozpočet tohoto dílu byl nejmenší ze všech předchozích, jelikož filmové studio 20th Century Fox se stále vzpamatovávalo z finančních debaklů snímků Kleopatra (1963), Star! (1968) a Hello, Dolly! (1969).

Co se úplně nevychytalo...

Kolem 71. minuty, když opice povstanou proti lidem a vyhodí zapálenou pochodeň, aby ve městě založily požár, kamera couvá a na krátký okamžik si na zemi můžete povšimnout trubky, ze které vystřeluje hořlavý plyn.

Okolo 54. minuty, když je Ceasar podroben mučení, všimněte si malého obdélníkového otvoru nad horním rtem jeho masky. Pravděpodobně tam je za účelem snažšího dýchání herce.

V průběhu filmu herci používají bezdrátové mobilní telefony. Ve skutečnosti jsou to obyčejná telefonní sluchátka, kterým byl odstřihnut drát a místo po něm přelepeno páskou. Zvlášť dobře je to vidět, když McDonald hovoří do svého červeného telefonu a barva pásky není zcela totožná s barvou sluchátka (cca 54. minuta).

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.