Seriály a filmy

24. prosince 2017 10:15

Povídám povídám pohádku O princezně Jasněnce a létajícím ševci

Kdo by neznal nestárnoucí příběh o sympatickém ševci Jírovi, odvážné princezně Jasněnce a lásce, která překoná všechna úskalí. Abychom ale byli fér, bez zlé čarodejnice, Heleny Růžičkové, a její dcery Černavy, Yvety Blanarovičové, by to byl poloviční zážitek. Dívejte se 26. prosince od 15.20 na Primě.

Jednoho rána nevyjde slunce a vzápětí se na zámku u krále objeví Sluneční paní se stížností na čarodějnici z Černých lesů, která prý zabila a upekla jejího zlatého kohouta a slunce teď nemá kdo vzbudit. Král chvíli váhá, nechce si to u čarodějnice rozházet, ale po dluhém přemlouvání dcery Jasněnky (Michaela Kuklová) a její chůvy rozhodne ve prospěch Sluneční paní. Kohout obživne, slunce vyjde, ale čarodějnice je divoká vzteky. Přižene se na zámek i se svojí hubatou dcerou Černavou a předpoví králi, že jeho jediná urozená dcera se vdá za usmoleného ševce. Jasněnce to sice nevadí, ale král se s touto myšlenkou smiřuje jen těžko. Dá princeznu zavřít do nejvyšší věže zámku a nechá strážit.

Mezitím čarodějnice v lese objeví dva chasníky, kteří se hádají o to, který z nich je ve svém oboru lepší. Rozhodne se jejich při rozsoudit a dá jim úkol: každý vyrobte to nejlepší, co dokážete. Zatímco kovářský tovavryš Ondra vyrobí železnou slepici, která běhá jako živá a snáší vejce, mladý švec Jíra (Jan Potměšil) si z jemné kůže spíchne křídla a čarodějnicím uletí.

Když se dozví o princezně ve věži, zaletí se na ni jednoho večera podívat a světe div se, ti dva se do sebe hned zamilují. Jejich další schůzku již ale král odhalí a Jasněnka s Jírou stihnou na poslední chvíli z věže odletět. Protloukají se světem spolu; Jíra šije boty a Jasněnka je prodává na trhu. Nic by jim ke štěstí nechybělo, kdyby jejich láska nebyla trnem v oku žárlivé Černavě. Čarodějnice proto Jasněnku unesou a Jírovi po jeho milé zůstane jen červený střevíček, který ji kdysi ušil. Naštěstí má své straně laskavou Sluneční paní a také čarodějku ze všech nejmocnější – lásku.

Perličky z natáčení:

  • Pro Michaelu Kuklovou to bylo poněkud bolestivé natáčení. Odnesla si z něj bouli na hlavě, když Yveta Blanarovičová poněkud nešikovně nakopla pohozenou lebku a trefila se herečce do hlavy. Od Heleny Růžičkové zase utržila modřiny v obličeji, a dokonce rozseknutý ret, když ji mlátila střevícem.
  • Osudným se filmování stalo pro jednu z použitých krys. Ve scéně, kdy Černava shodí Jasněnku ze schodů, spadla Michaela Kuklová tak nešťastně, že jednoho z hlodavců zalehla.
  • Při natáčení scény, kdy Černava s matkou sedí na větvi, větev nevydržela a praskla, přičemž obě herečky spadly do vody. Do finální stopáže se tato scéna ale bohužel nedostala.
  • Je tradicí, že režisér Zdeněk Troška obsazuje do svých filmů svoji tetu Venuši Humhey. Stalo se tak i tentokrát – Venuše si zahrála roli Sluneční paní – ale režisérovi se nezamlouval její hlas. Nechal ji proto předabovat Janou Preissovou.
Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 14. 4. 2024

Nepatříte k těm, kteří by příliš věřili významu snů, ale možná se vám nedávno zdál sen, jehož předpověď byla tak přesná, že vás téměř děsila. Určitě to bylo podivné. Zapište si vše, co si o něm pamatujete, a pak si o představách promluvte s přítelem. Nebojte se, Berani, váš přítel se vám nebude smát. Je více než pravděpodobné, že se vám dostane výmluvných postřehů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.