Síla se probouzí! V premiéře VII. epizody Star Wars na Primě

Star Wars: Epizoda VII- Síla se probouzí - upoutávka

Legenda Hvězdných válek Luke Skywalker zmizel. Galaxie teď zažívá temné časy. Postupně podléhá zločineckému Prvnímu řádu, který vznikl na troskách Impéria. Další meziplanetární bitva je tady! Nepropásněte ji v sobotu ve 20.15 na Primě.

Universum dobrodružných sci-fi filmů má dalšího člena, snímek Star Wars: Síla se probouzí. Podle kritiků i fanoušků je tento film velmi kvalitní návrat „domů“. A i když někteří hodnotí sedmé Hvězdné války jako málo nápadité a absolutní sázku na jistotu ze strany tvůrců, nadšení jsou nakonec všichni!

ZNÁTE TAJEMSTVÍ GEORGE LUCASE, TVŮRCE HVĚZDNÝCH VÁLEK?

Těšte se na:

V 6. díle jste viděli:

Syn Han Sola a princezny Lei jménem Ben zdědil po svém dědečkovi Anakinu Skywalkerovi/Darth Vader schopnost ovládat Sílu. Otec ho dal proto studovat do chrámu Jediů k Luku Skywalkerovi. Jenže v Benovi se začaly objevovat sklony k temné straně Síly. Podlehl jim, přijal jméno Kylo Ren a stal se poddaným Temného vládce Snokea, který velí tzv. Prvnímu řádu. Chrám rytířů Jedi byl zničen. A Luke Skywalker zmizel. Ale zanechal mapu, kde se bude nacházet. Část mapy uložil do droida R2-D2, který přešel do hibernace. Druhá část mapy se dostala na planetu Jakku k Loru San Tekkovi.

Teď se Síla probouzí

Bojovníci Prvního řádu tzv. stormtroopeři pátrají na Jakku po mapě cesty k Luku Skywalkerovi (Mark Hamill). Lor San Tekka (Max von Sydow) předá mapu pilotovi Poe Dameronovi (Oscar Isaac) a ten ji uloží do droida BB-8. Oba muži jsou pak zajati vojáky Prvního řádu a Lora zabije nelítostný Kylo Ren (Adam Driver). Uniká jen droid BB-8, který se spojí s obyvatelkou Jakku, dívkou Rey (Daisy Ridley).

Mezitím Kylo mučí pilota Poea na bitevní stanici na planetě Hvězdovrah, aby mu prozradil, kde je mapa. Když se dozví, že na Jakku, vysílá své vojáky zpět. Jeden ze stormtrooperů Finn (John Boyega) se vzbouří, nechce již dál sloužit jako voják Prvního řádu. Finn pomůže Poeovi uniknout ve stíhačce, ale jsou sestřeleni a havarují na Jakku, kde se spojí s Rey a droidem BB-8. Prchají ve staré lodi, ze které se vyklube Millennium Falcon, loď Hana Sola – hlavy Odboje.

Nová setkání

A tak se setkávají nové postavy Finn, droid BB-8 a dívka Rey se starými známými Hanem Solem (Harrison Ford) a Chewbaccou (Žvejkal, Peter Mayhew). Potřebují dostat mapu ukrytou v droidovi BB-8 bezpečně na základnu Odboje. Jenže právě planetu, kde se ukrývá Odboj, chtějí zničit vojáci Prvního řádu. Rey je unesena na bitevní stanici Hvězdovrah nepřátelského Prvního řádu. A protože nejlepší obrana je útok, rozhodne Han Solo, že bude nezbytné bitevní stanici Hvězdovrah zničit a osvobodit Rey.

Které postavy meziplanetární bitvu přežijí, a se kterými se již nesetkáme? A podaří se Rey, která získala starý světelný meč Luka Skywalkera, tohoto posledního rytíře Jedi vůbec najít? A pomůže někomu v boji Síla?

Nepropásněte sedmičku legendárních Star Wars s podtitulem Síla se probouzí! V sobotu 9. 12. ve 20.15 na Primě!

Víte, že…

  1. Star Wars „7“ a „8“ jsou poslední díly, v nichž zazáří herečka Carrie Fisherová v roli princezny Leiy. Ve věku šedesáti let totiž loni po Vánocích zemřela na rozsáhlý infarkt.
  2. Carrie Fisherová se poprvé jako princezna Leia objevila v prvních Hvězdných válkách z roku 1977. Konkrétně ve filmu Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje. Běhen filmování prožila vášnivý vztah se svým hereckým kolegou Harrisonem Fordem, který byl o čtrnáct let starší. Jemu bylo 33 let, byl ženatý a měl dvě děti. Jí bylo 19. Dalších 40 let o tomto kratičkém vztahu nemluvila.
  3. Rozpočet na film Star Wars: Síla se probouzí (2015) se vyšplhal na neuvěřitelných 245 milionů dolarů. Ovšem vyplatil se každý cent. Tržby celosvětově přesáhly 2 miliardy dolarů.
  4. Z finančního pohledu je velmi zábavné srovnání, kolik vydělával mladý Harrison Ford v roce 1977, kdy udělal dojem na režiséra George Lucase a dostal roli Hana Sola místo jiného talentovaného herce Christophera Walkena. Tehdy Ford vydělával na Star Wars 1000 dolarů týdně. Za film Star Wars: Síla se probouzí dostal honorář zhruba 33,5 milionů dolarů.
  5. Do režisérského křesla sedmého dílu usedl producent a režisér J. J. Abrams, který má na kontě filmy jako Mission: Impossible 3, Star Trek, Super 8 anebo Star Trek: Into Darkness. Fanoušci rejžovi vyčítají, že potlačil svoji uměleckou invenci ve prospěch tradičního pohledu na Star Wars. Ale J. J. Abrams si byl zřejmě velmi dobře vědom zadání: Neztratit milovníky Star Wars z věkové skupiny 30+ a stávající fandy. A zároveň nahrabat co nejvíc nových fanoušků. Mise splněna!
  6. Žvejkala (v angličtině Chewbacca) hraje od počátku hvězdnoválečné série anglický herec Peter Meyhew. Předtím, než se doslova stal Žvejkalem, pracoval Meyhew jako sanitář v londýnské nemocnici King´s College. Přihlásil se na konkurz filmu Sinbad and the Eye of the Tiger (1977). A když ho producent Charles H. Schneer viděl na fotce, jak vyčnívá nad ostatními, okamžitě ho angažoval. Peter Meyhew totiž měří neuvěřitelných 2,21 metru.
  7. A další zastávka pro Petera Meyhew už byl chlupatý věrný 200 let starý humanoid z rodu Wookieeů - Chewbacca. Život vysokého londýňana se otočil o 180 stupňů. Petr Meyhew ještě stále točí, ale protože je to už starší pán (roč. 1944), je potřeba mít pro roli chlupáče ještě dubléra. Je jím 31 letý finský herec Joonas Suotamo. I když na legendárního Petera Meyhewa mu pár centimetrů schází. Joonas měří „jen“ 2 metry a 6 centimetrů.

ODHALTE 9 VĚCÍ, KTERÉ NEVÍTE O SEDMÝCH STAR WARS

(tek)

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 4. 2024

Berani, možná vám dnes bude trvat o pár minut déle, než vstanete z postele, ale bude to stát za to. Zjistíte, že čím upřímnější jste k lidem byli, tím více se vám to vyplatí. Spolehlivost a důvěryhodnost jsou klíčové záležitosti, na které se musíte zaměřit. Chovejte se silně a hrdě s ohledem na to, kdo jste, a odměna se dostaví. Do všech svých činů vnášejte určitou dávku něhy.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.