Seriály a filmy

10. července 2015 18:00

Gabriela Gabrielová

V neděli vás očarují Čarodějky ze Salemu

Nezapomenutelné drama z roku 1996 o opravdových událostech, ke kterým došlo na severozápadě USA na konci 17. století. Dvě nominace na Oscara a úžasné herecké výkony si nenechte ujít v neděli ve 22.15 na Primě!

Historické drama natočené na motivy hry slavného Arthura Millera vychází ze skutečných událostí, ke kterým došlo v roce 1692 v americkém městečku Salem obývaném komunitou puritánů. Jednoho dne se skupina místních dívek vydá do lesa, kde se zúčastní nevinného zaříkávání černošské otrokyně. Přistihne je však reverend Parris a dívky se rozutečou. Dvě z nich nicméně krátce po návratu domů upadnou do bezvědomí. Dívky to jen předstírají, aby se vyhnuly trestu, ale reverend Parris se rozhodne povolat do Salemu známého lovce čarodejnic, reverenda Halea. Přestože zkušená vědma dívky záhy probere a stejně jako rozumný farmář John Proctor (Daniel Day-Lewis) a další obyvatelé městečka radí představeným obce, aby Halea poslali pryč, reverend Parris trvá na svém. A brzy na to se Salem promění v peklo.

Hale vyslýchá dívky a jedna z nich, Parrisova neteř Abigail (Winona Ryder), v sebeobraně označí za iniciátorku zaříkávání otrokyni Titubu, která je podle ní spolčená s ďáblem. Tituba po nelítostném mučení přiznává, že je čarodějka, a je odsouzena k smrti. Dívky zjišťují, že tuto svou nově nabitou moc mohou využít i k vlastním účelům, a tak postupně začínají jmenovat další ženy ze Salemu, které „viděly“ s ďáblem. Abigail tak udá i ženu Johna Proctora, s nímž měla kdysi aféru a kterého pořád tajně miluje. Reverend Parris si uvědomuje, že se situace v městečku vymkla kontrole a spolu s Proctorem a dalšími se ji pokusí zastavit, to se však ukáže nad jejich síly. Abigail dovedně manipuluje s dívkami a v železech končí více a více lidí. A popravy začínají.

Věděli jste, že...

  • V hlavní roli Johna Proctora uvidíte Daniela Day-Lewise, který je mimochodem jediným mužským hercem v historii, který za svůj výkon v hlavní roli obdržel sošku Oscara již třikrát! Konkrétně to bylo za snímky Moje levá noha (1989), drama Až na krev (2007) a historický film Lincoln (2012). Určitě si ho ale pamatujete i jako sympaťáka Nathaniela Poea z Posledního Mohykána (1992).
  • A ještě pár perliček o Danielu Day-Lewisovi. Jelikož má ve zvyku se co možná nejvíc vžít do kůže svých postav, postavil vlastnoručně dům, ve kterém John Proctor žil, a od začátku filmování až do jeho konce se prý nemyl. O to více musíme ocenit fakt, že se v průběhu natáčení seznámil se svojí budoucí ženou, herečkou Rebecou Miller (dcerou Arthura Millera, autora divadelní předlohy i scénáře), kterou si ještě ten samý rok vzal a žijí spolu dodnes.
  • Konkurzu na roli Abigail se zúčastnila mimojiné Drew Barrymore, Kate Winslet nebo Jennifer Love Hewitt. V úvahu přicházela i Kirsten Dunst, která svým výkonem všechny ohromila, zúčastnila se několika čtení a dokonce i kamerových zkoušek, ale producenti a režisér se nakonec rozhodli, že na roli Abigail byla moc mladá. V té době jí bylo 13 let. Winoně Ryder, která roli nakonec získala, bylo 24.
Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 2. 10. 2023

Dlouho očekávaná dovolená nebo stěhování, které jste si přáli uskutečnit, by dnes konečně mohly být možné. Než se vydáte na cestu, možná bude třeba vyřídit nějaké papírování. V hlavě se vám mohou honit myšlenky na obchodní postup a možná zvážíte absolvování jednoho nebo dvou kurzů, které zvýší vaši prodejnost a pomohou vám přiblížit se k dosažení vašich cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.