"Vypadá jako Vrána, ale je to Králík." Vrchní, prchni! v české klasice na Primě

Vrchní, prchni! - upoutávka

Páteční večer, to je tentokrát česká klasika, která se snad nikdy neokouká a pokaždé pobaví. Svěrákův snímek Vrchní, prchni! vysíláme od 20.15 na Primě.

Podle mnohých kritiků je Vrchní, prchni! nejlepší film Ladislava Smoljaka. Právě on při čtení námětu a scénáře Zdeňka Svěráka vycítil v látce ten ohromný potenciál. Možná nevíte, že před ním ho četl Jiří Menzel, kterého Svěrákův text tolik nezaujal a režírování filmu odmítl.

A vidíte, dnes hlášky z komedie umí většina diváků zpaměti.

Kdo neví, o čem Vrchní, prchni je?

Knikupec Dalibor Vrána (Josef Abrhám) věru nemá lehké žití. Líbí se ženám, a ty se zase líbí jemu, a protože je Dalibor mužem činu, značnou část jeho poctivě nabytého výdělku polknou alimenty.

Svou svízelnou finanční situaci se rozhodne vylepšit způsobem zcela originálním. Využije toho, že si jej lidé v restauracích často pletou s číšníkem a začne inkasovat.

Netrvá dlouho a stane se nepolapitelným fantomem pražských (a později i mimopražských) restaurací, postrachem liknavých číšníků. Je stále odvážnější a úspěšně se mu daří před manželkou (Libuše Šafránková) i okolím maskovat zdroj příjmů tvrzením, že si vydělává v nočních podnicích hrou na housle.

Vrána úspěšně klame i zvídavého souseda Pařízka (Zdeněk Svěrák).

Pařízek: No jo, vypadá jako Vrána, ale je to Králík!

V Karlových Varech se mu podaří husarský kousek, když zorganizuje honičku místních číšníků sám na sebe. Jenže jak se říká, tak dlouho se chodí pro vodu, až...

Brejlatá Douchová antiženou pro Vránu

Tichá nesmělá dívka, neupravená, nosí velké brýle a chodí v nepříliš atraktivním oblečení. Taková je Douchová (Zuzana Fišerová Svátková), nová prodavačka Dalibora Vrány ve filmu Vrchní, prchni. Právě pro její vzhled si ji Dalibor vybral. Je to totiž velký svůdník, a protože s několika předchozími prodavačkami zplodil několik nemanželských dětí, rozhodl se, že si vybere tu nejméně atraktivní uchazečku.

Jak Vrána prodává knihy:

Dalibor Vrána: Přejete si? Zákaznice: Chtěla bych nějaký milostný román. Dalibor Vrána: Prožít, nebo přečíst? Zákaznice: Jsem vdaná. Dalibor Vrána: Měl bych tu poslední výtisk Dívky z Madridu, ale to byste musela jít se mnou dozadu. Douchová, vemte si koště a zameťte chodník!

V průběhu filmu se však i Douchová do falešného vrchního zamiluje...

V pátek večer se dívejte na komedii Vrchní, prchni! Začínáme ve 20.15 na Primě

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 4. 2024

Berani, některé vaše pracovní povinnosti jsou pro jednoho člověka příliš velké a mohly by vás dnes zatížit. Zdá se, že hromada práce se neustále zvětšuje, ať děláte, co děláte. Pokud můžete, delegujte své úkoly. Nejméně naléhavé úkoly odložte stranou a na zbytku postupně zapracujte. Váš zaměstnavatel od vás může, ale nemusí očekávat příliš mnoho, ale vy máte právo udržet si zdravý rozum bez ohledu na cokoli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.