Novinář Josef Klíma o boji s rakovinou: Neplánuji dál než pár měsíců dopředu

Josef Klíma o rakovině
Známý investigativní novinář a také spisovatel Josef Klíma (74) má za sebou nepříjemných pár měsíců. Když totiž s mateřským znaménkem, které se mu nezamlouvalo, vyrazil k lékaři, dozvěděl se nepříjemnou diagnózu: rakovina kůže. Což pro něj odstartovalo období plné obav a nejistoty.
Josef Klíma se diagnózu dozvěděl už na konci roku 2024, pouhý den před Silvestrem. Do letošního roku tak vstupoval s vědomím, že ho čeká náročná léčba. „Koncem loňského roku mi oznámili, že mám rakovinu,“ přiznal nepříjemnou realitu po diagnóze lékařů novinář pro pořad Showtime. Posléze ho čekala mimo jiné transplantace kůže. I když původ problému byl ve znaménku na hrudi, následně se mu na nose udělala bulka.
„Takzvaný bazaliom. Je to taky zhoubný nádor, ale nemetastazuje,“ popsal Klíma pro ŽivotvČesku.cz, proč musel podstoupit transplantaci kůže na nose. „Musím si odepřít slunění, být ve stínu, pod slunečníkem, namazaný padesátkou. Koupat se mohu, ale nesmím se slunit,“ popsal režim, v němž mimo jiné prožil letošní léto.
Aktuálně se díky léčbě dostal do remise, což je z lékařského pohledu stav, kdy onkologický pacient v těle prokazatelně nemá žádné rakovinné buňky. On sám to ale bere s rezervou. „Teď jsem momentálně čistej. Ale člověk nikdy neví. Protože ve chvíli, kdy už vás ta zubatá označkuje, už vás má na seznamu,“ řekl. „Kvůli tomu neplánuji dál než pár měsíců dopředu,“ přiznal pro Blesk čtyřiasedmdesátiletý Klíma, jehož proslavila mimo jiné jeho investigativní práce spojená se slavnými českými zločinci.
Nepříjemná diagnóza se přirozeně dotkla i jeho nejbližších, zejména manželky Jany, s níž je novinář ženatý už déle než 50 let, a také obou jeho potomků, syna Kryštofa (48) a dcery Kristýny (44). On sám ale naříkat odmítá a dodává: „Jsem stará škola, byl jsem vychovávaný, že kluci nebrečí a nekňourají. Takže nekňourám.“
Na leccos je ostatně zvyklá i jeho rodina. Kvůli Klímovu povolání, během nějž měl šanci se zejména v devadesátých letech osobně poznat s takzvaně „výkvětem“ českého podsvětí včetně těch nejnebezpečnějších gangsterů, měla v minulosti i ochranku. „Pravda je, že u té práce jsem zažil výhrůžky. Bál jsem se o svou rodinu. Měl jsem jednou i ochranku a ti bodyguardi zároveň u nás bydleli, moje děti tenkrát byly dospívající, takže z toho měly oči navrch hlavy, ale v tom kladném slova smyslu. Byla to pro ně romantika,“ uzavřel známý investigativec.