Kateřina Cajthamlová odpovídá na vaše dotazy
UVNITŘ VIDEO. Během minulého týdne jste měli možnost prostřednictvím našeho webu položit paní doktorce Cajthamlové své dotazy. Zde je první část jejích odpovědí.
O: Mě by zajímalo (když trochu odbočím od plavek, mám do nich už naštěstí zhubnuto hlavně díky autorce zmíněné v mém dotazu), jestli se paní doktorka setkala s knihami A. Mačingové a co na její stravovací systém říká? K. C.: Gratuluji ke zhubnutí a považuji za zcela správné, když si každý hubnoucí vybere cestu, která mu vyhovuje.
O: Chtěla bych se zeptat, zda existuje i jiný způsob, jak vás navštívit, než v pořadu Jste to, co jíte. S pořadem bych neměla až tak problém, ale že bych se musela „promenádovat“ v plavkách na veřejnosti, to opravdu ne. Případně by mě zajímalo, kolik by stál takový zdravotní rozbor a jídelníček (26 let, 163 cm, 76 kg, tvar postavy hruška). K. C.: Účast v pořadu samozřejmě NENÍ jediný způsob, jak lze zhubnout. Ani nemusíte chodit jen a jen za mnou. Info, jak to chodí u nás, včetně dotazů (FAQ) a ceníku najdete na stránkách www.cajthamlova.cz. Pro zdravotní rozbor můžete zajít za svým lékařem a jídelníček si pak sestavit třeba podle nějaké zdravé kuchařky. A samozřejmě přidat sport. Pokud jste sledovala pořad, jistě víte, že nejde o nic složitého. Co je a není zdravé, a proč tomu tak je, jsme tam trpělivě vysvětlovali šest let. I to, že VLASTNÍ LÉKAŘ by měl být první člověk, se kterým svůj zdravotní stav zkonzultujete. Náprava postavy tvaru hrušky je zejména o cvičení (kromě omezení tuků v potravě).
O: Ráda bych se zeptala, jak se mám správně stravovat, abych shodila potřebné kilogramy. Měřím 165 cm a vážím 89 kg. Mým hlavním problémem je špatné stravování. Kolikrát denně bych měla jíst? Z čeho by se měl skládat můj jídelníček? Je mi dvaatřicet, mám tři děti a nadváha mě opravdu trápí. Jen nemám ráda sýry cottage, tvaroh a fazole. Jinak se dá říci, že sním skoro vše. Největší můj hřích je, že jsem přestala kouřit. Od té doby jsem závislá na sladkém (čokolády, oplatky apod.). Čím bych je měla nahradit, aby ta chuť přešla? K. C.: Nazývat „hříchem“, že jste přestala kouřit, považuji za zvláštní. To je přece báječné! Ovšem mlsat místo jídla hloupost je. To, co popisujete, že „nemáte ráda“, jsou právě zdravé zdroje bílkovin a polysacharidů. Chápu, že tyto pokrmy nejste zvyklá jíst. Vylučte tedy pochutiny, začněte jíst alespoň pětkrát denně, vařte z potravin, které jsou co nejblíže přírodním surovinám, nepřehánějte to s tuky, pijte, odpočívejte, sportujte. Určitě zhubnete!
O: Přichází léto a v obchodech a tržnicích je čím dál víc ovoce. Kolik ovoce může člověk denně maximálně sníst? Ptám se, protože ovoce obsahuje mnoho cukrů (hlavně jednoduchých). Mně výživová poradkyně dovolila jedno jablko denně. Když mě ale přepadne chuť na sladké, dám si i víc. Myslím, že je to lepší než sníst celou čokoládu a podobně. A je vhodné jíst ovoce i večer? Je občas dobré zařadit jen vodní či ovocný den? Nebo je to zbytečné? K. C.: Při konzumaci ovoce je vždy dobré vědět, zda nemáte na některý druh alergii, zda jde o ovoce kvalitní (ne vypěstované „rychleně“, což poznáte třeba na jahodách, kterým chybí chuť i vůně) a zda nemáte cukrovku. „Hodně cukru“ obsahují hlavně slazené limonády, sladkosti, sušenky a další věci. Ovoce je přirozená lidská potrava už mnoho tisíc let. Množství zeleniny a ovoce ve stravě by mělo mít vztah k hmotnosti. Devadesátikilogramový člověk potřebuje denně asi 300 g ovoce a 600 g zeleniny.
O: Dobré dopoledne, řídila jsem se zásadami zdravé výživy a zhubla za rok dvacet kilogramů. Jenomže mám stále problém. Nohy jsou na vnitřní straně povislé, i když mám dost svalů. Nevím, co s tím mám dělat. Totéž mám i na spodní části břicha, potřebovala bych je opravdu zpevnit, ale pořád se mi to nedaří. K. C.: Vnitřní strana stehen a břicho vyžadují speciální posilovací cviky a v některých případech (ztráta elasticity kůže) je třeba tyto partie řešit korektivní plastickou operací.
O: Měla bych velký zájem o jídelníček. Před dvěma lety jsem sundala 15 kg, ale nedokázala jsem si váhu udržet. Po dvou letech mám zase 10 kg nahoře a cítím se špatně. Nedokážu už shodit ani deko. Opravdu bych ocenila, kdybyste mi pomohla a sepsala přímo na tělo jídelníček. K. C.: Jídelníčky si u mne každý klient sestavuje podle doporučení sám. Na dotaz jsem odpověděla na kameru obsáhleji…
O: Je mi dvacet čtyři let. Měřím 170 cm a vážím okolo 61 kilogramů. Chtěla bych se zeptat, které potraviny jsou úplně tabu, pokud chce člověk hubnout či si udržet váhu. Mám na mysli například druhy masa, ovoce, zeleniny, mléčné výrobky, těstoviny atd. Každý zdroj uvádí jiné. P.S.: Díky vám a panu Havlíčkovi jsem se naučila jíst lépe ;-) Děkuji.K. C.: BMI 21 není mnoho! Jsem ráda, že vám pořad pomohl jíst lépe. Jistě jste si v něm také všimla oněch „tabu“ potravin. Jsou to především nekvalitní uzeniny, přeslazené a přesolené pochutiny, instantní pokrmy, věci neznačené nebo se ztuženými tuky, potraviny zkažené či znehodnocené kuchyňskou úpravou (smažení, remulády, ohřívání, opakované mrazení). Tím výčet „obecných“ tabu končí. Dál už záleží na každém strávníkovi a jeho výšce, váze, věku, pohlaví, zdravotním stavu, stavu svalové hmoty, psychické zátěži a aktivitách. Vy spíš přiberte svaly, vaše hmotnost se mi zdá nízká. Hubnout byste už rozhodně NEMĚLA.
O: Váš pořad mi s hubnutím moc pomohl. Přestože se ale snažím správně jíst a cvičit, stále se mi drží tuk ve spodní části břicha. Je na to nějaký fígl? K. C.: Potřebovali bychom vás vidět. Jde buď o nadbytek alkoholu (ale to byste asi věděl), nebo o špatné „zapínání“ svalstva v dolní části břicha. Souvisí s držením těla a s vnitřním stabilizačním systémem svalů, občas s dýcháním. A jde to někdy spravit. Tak se ozvěte nějakému rehabilitačnímu pracovníkovi či trenérovi. My objednáváme až od podzimu, nečekejte tak dlouho!
O: Začala jsem před dvěma měsíci s dietou a zhubla o pět kilogramů, ale nyní se to vůbec nehýbe. Je ale pravda, že jsem dietu porušila, a to tím, že jsem si vzala sladké. Je to můj největší prohřešek, se kterým opravdu bojuji. Nevím, čím mám sladké nahradit. Dokázala jsem to bez něj vydržet měsíc. Má váha je 85 kg a měřím 179 cm. K. C.: Máte-li při „dietě“ chuť na sladké, máte buď celkově málo jídla, případně málo sacharidů ve stravě, možná nějaký stres. Zkuste si na výživových tabulkách prověřit množství živin, přidejte pohyb a poraďte se s lékařem. Třeba jde jen o maličkost.
O: Je mi sedmadvacet, vážím 64 kg a měřím 163 cm. Ráda bych se zeptala, co je u mně špatně, když nehubnu. Moje původní váha byla 73 kg a zhubla jsem za rok na 60 kg. Poté to šlo na 64 kg a nejde s tím už nic dělat. Jím pravidelně (nejím mastné, sladké), cvičím denně 45 minut na elipticalu a k tomu minimálně 200 cviků na nohy i na břicho. Už jsem nešťastná. Prý je něco špatně, ale co, to už mi nikdo neřekne. K. C.: Špatná může být vaše představa, kolik máte správně vážit. Třeba je to těch 64 kg. BMI je 24, což je při vaší výšce NORMA.
O: Je mi dvaadvacet, měřím 170 cm a vážím 60 kg. Pracuji v restauraci. Až na ty naběhané kilometry v podniku pravidelně nesportuji. Chtěla bych shodit tak tři kila, abych mohla nosit věci, které mi byly ještě před rokem. Nedaří se mi to. Pravda, nejím úplně vzorově, ale snažím se vybírat si z jídel ty zdravější varianty. Můžete mi poradit, zda třeba víc sportovat a zaměřit se na stravu pořádně?K. C.: Jednak může jít o vliv věku – vývoj postavy bývá ukončen až kolem 25. roku, jednak se vážně zkuste víc věnovat jídlu. Zkuste se také zamyslet, zda nemáte nepravidelný režim jídla, spánku a pohybu. Problémem může být také konzumace alkoholu (v pohostinství tomu tak někdy bývá).
O: Chtěla bych se zeptat na nějaký jídelníček nebo zásady stravování při zvýšené hladině kyseliny močové. Mám i zvýšený cholesterol. Odběry 30. 3.: kyselina močová 393; cholesterol 5,53; LDL 3,37; triglyceridy 3,6. Existuje na to něco, nebo se to léčí prášky? Vynechala nebo omezila jsem potraviny při tomto nálezu nevhodné. Co ještě můžu změnit? V souvislosti s tím chci samozřejmě zhubnout, docela dost jsem přibrala.K. C.: Důvody zvýšení kyseliny močové by měl posoudit váš lékař. Pokud konzumujete mnoho potravin s puriny (uzeniny, chřest, nadměrné množství luštěnin) nebo máte genetickou dispozici (v rodině dna či ledvinové kameny tvořené kyselinou močovou), budou dieta i léčba vypadat jinak, než když nesportujete a nedostatečně jíte. V tomto případě může jít o známku odbourávání vašich vlastních svalů. Pak je třeba pravidelně sportovat a jíst dostatek bílkovin. Podle ostatních výsledků ale spíš sázím na nevyrovnanou stravu a nedostatek pohybu…
O: Ohledně hubnutí a zdravého životního stylu jsem už četla spoustu článků, snažím kdeco dodržovat, ale není to pořád ještě ono, někde bude chyba. Chci se zeptat, jakým způsobem se dá s vámi spolupracovat v oblasti hubnutí a navedení na správné stravovací návyky. K. C.: Podívejte se na www.cajthamlova.cz.
O: Ráda bych se zeptala, jestli je někde na internetu volně dostupný návod, jak si počítat gramáže jednotlivých složek potravin. Kolik masa, kolik přílohy atd. Ráda bych se v tomto ohledu stravovala správně, trochu v tom ale tápu. K. C.: Na internetu je spousta výživových a kalorických tabulek. Bývají tam i zdravé recepty, a pokud se zaregistrujete, i zhodnocení, která složka potravy vám chybí a která třeba přebývá.