Kateřina Cajthamlová odpovídá na vaše dotazy IV

Již dříve jste měli možnost prostřednictvím našeho webu položit paní doktorce Cajthamlové své dotazy. Čtvrtá a poslední část jejích odpovědí je pro vás připravena.

O: Díky vašim radám je moje rodina štíhlejší, aktivnější a spokojenější. Moc děkuji nejen vám, ale celému týmu JTCJ. Můj dotaz: Používám potraviny ze správného stolu, cvičím čtyřikrát týdně (dvakrát jóga, dvakrát dance aerobic), ale dle měření na In Body mám už půl roku 10 kg tuku navíc. (Před dvěma roky jsem měla +16.) Existuje nějaký vzorec, kolik gramů bílkovin, tuků a sacharidů má zdravý člověk přijmout na 1 kg váhy (v mém případě na 65 kg)? Nebo mám zkusit ještě zvýšit, popř. obměnit cvičení?K. C.: Odborník, který vás na In Body změřil, by vám měl i poradit optimální poměr živin podle složení vašeho těla. Vzorce sice existují, ale vždy se potrava upravuje individuálně. Zaskočte na radu k tomu, kdo vás vyšetřuje…

O: Snažím se dodržovat zdravý styl a zhubnout. Velmi jsem si oblíbila tvarůžky – většinou je mám každý den k večeři. Jsou dietně v pořádku? K. C.: Tvarůžky jsou báječné!

O: Chtěla bych vám touto cestou poděkovat za práci, kterou děláte. Já sama „hubnu“, co mi paměť sahá, i když jsem vlastně nikdy tlustá nebyla. Jsem „tlustá ve své hlavě“, teď i opravdu po těhotenství. Díky vašim radám (hlavně v díle s paní Csákovou a v posledním díle s paní samotářkou – to byla moje kopie) se mi to celkem daří. Moc si vás i pana Havlíčka vážím i za to, že se na tlusté lidi nedíváte s odporem, ale vidíte v nich lidské bytosti, které mají nějaký problém. K. C.: Děkuji za krásná slova! Zahřála... Vyřídím je celému štábu. Přeji hodně zdraví!

O: Váha jde nahoru a dolů a můj problém je břicho. Jak ho dostat dolů? Zkoušela jsem i kryolýzu a moc to nepomohlo. Za měsíc a půl jsem shodila 6 kg, ale břicho zůstává. Měřím 170 cm a vážím 112 kg. Měla jsem nutkání přihlásit se k vám do pořadu, ale jsem trémistka, a tak jsem to vzdala. Máme tři děti (20 let ,10 let a 3 roky). A mám zpomalenou funkci štítné žlázy, k tomu vysoký tlak, otékám. K. C.: Musíte zjistit, kolik bílkovin, sacharidů a tuků jíte a kolik potřebujete. Bez návštěvy odborného pracoviště to asi nepůjde, ale můžete si začít dokumentovat stravu na výživových tabulkách na internetu… A poraďte se se svým lékařem. Máte možná metabolický syndrom a při něm „obyčejná“ dieta z časopisu nepomůže. Je třeba přidat pohyb, odpočinek, možná i léky na tlak a štítnou žlázu…

O: Dívám se na každý díl Jste to, co jíte a váš pořad miluji. Mnohé mě naučil. Jen mám stále problém, jak zjistit, jaké je pro mne vhodné množství sacharidů, tuků a bílkovin ve stravě a kolik toho mám jíst, abych zhubla. Bojím se, abych si nedělala příliš velké či malé porce, protože ač dodržuji, co se dá, pořád mám chuť na sladké. Asi dávám málo příloh, ale nevím, kolik bych měla. Je mi 27 let, měřím 180 cm a 80 kg vážím. Jsem postava typu jablko a mám problém zhubnout přes břicho a horní boky. Zadek nemám. Snažím se téměř nesolit, kombinuji přílohy a zeleninu, jím luštěniny. Pokud je to možné, svačím trochu ovoce s jogurtem či knäckebrot. Nesmažím, skoro nemastím, maximálně lžičku olivového oleje. Přesto se chuť na čokoládu dostavuje dost často. Tančím třikrát týdně hodinu a půl balet, jazz, modernu, latinu. Efekt zatím kromě toho, že se cítím lépe, žádný není. Váha a cm stále stejné. Tak už je to několik měsíců.K. C.: Příloh máte určitě málo (chuť na sladké), ale možná vůbec málo jíte. Bez vyšetření složení těla se neobejdete. Zkuste navštívit nějaké pracoviště, kde vám změří poměr aktivní hmoty a tuku a sestaví stravní doporučení i cvičební plán. A také se zamyslete, zda odpočíváte a nemáte-li nějaké trápení (to „obaluje bříško tukem“ dost často…).

O: Jsem studentka medicíny, navíc těsně před zkouškou z anatomie, takže času opravdu nemám nazbyt. Mám opravdu velká prsa (košíčky H), takže jsou některé druhy pohybů vyloučené. Chodím pomaličku běhat, rychleji nemůžu. Asi dvakrát týdně do 5 km. Přibližně jednou za měsíc jezdím na kole (do 45 km). Snažím se co nejvíce chodit pěšky. Na více pohybu nemám čas. Můj největší problém je tukový bochan začínající na zádech od konce lopaty kyčelní kosti do úrovně cca Th11. Táhne se podél břicha na druhou stranu. Nenašla jsem žádné cviky na tuhle oblast. A třou se mi stehna o sebe, takže ve vedrech je nošení sukně téměř vyloučené kvůli opruzeninám. Měřím 175 cm a vážím 85 kg. Navíc mám hypofunkci štítné žlázy (denně beru Euthyrox, 50 mikrogramů). Dolů chci dostat alespoň deset kilo, ale jak to udělat, když není čas cvičit? Stravuju se relativně v pořádku, sem tam nějaký dortík, ale nic častého. Také toho moc nenaspím. Kvůli učení... Učí se mi nejlépe od deseti večer do čtyř do rána, pak spím asi do osmé a po obědě přibližně dvě až tři hodiny (ve zkouškovém). K. C.: Přeji hodně štěstí u zkoušky z „anči“! Velká prsa jsou problém, asi by stálo za to uvažovat o jejich zmenšení. I kvůli páteři a pohybu… Podle popisu stravy jíte spíš málo a rozhodně ne zdravě. Ryby, luštěniny, kvalitní maso, přílohy, ovoce, zelenina – to je základ stravy studenta. Jinak vám to do hlavy moc nepůjde. Ale ty dortíky se vám vrazí do tuku… Zvažte plastiku prsou a začněte kvalitně a dostatečně jíst.

O: Mám celoživotně problémy s oblastí bříška. Jako dítě mě krmili kdečím, na střední škole jsem vytáhla, takže jsem při výšce 178 cm vážila kolem 65 kg. Následným zvolněním tempa na vysoké jsem nabrala na 76 kg, což byl impuls začít se sebou něco dělat. Začala jsem se zajímat o zdravý životní styl, naučila se hýbat, i když ne vždy je to ideální. I když je nyní moje váha 67 kg, mám a vždycky jsem měla takový ten nehezký špek v oblasti břicha. Ať dělám co dělám, nechce se mě pustit. Vím, že je to otázka asi dvou kg tuku, ale nejdou dolů. (První hubnou stehna, která už mám jako špilky, zadek, který už prakticky není, a prsa, která nebyla nikdy :-))). Přesto by mě potěšila rada, jak se břicha zbavit. Dvakrát týdně se dostanu na brusle (60 min v tepovce pro hubnutí), dvakrát týdně chodím na pole dance, a když je o víkendu čas, naplánuji nějaký výlet na kole či pěšky. Je mi 24 let. K. C.: Jíte MÁLO! Přicházíte o svaly na končetinách, ne o tuk. Asi nízkobílkovinná nedostatečná strava. Podívejte se na nějaké kalorické tabulky na netu, zapište si tam stravu a uvidíte sama. Hmotnost 67 kg nemusí být špatná, ale při změnách postavy, které popisujete, jste asi zhubla špatně… Je třeba přibrat svaly a na to je třeba dostatečně jíst a pít, nemít hlad ani chutě a přestat toužit po hmotnosti pod 70 kg…. O tom to asi je. Štíhlý pas přijde návdavkem jako odměna až PAK…

O: Jak se mám stravovat a co mám dělat, abych zhubla? Mám sedavé zaměstnání a domů chodím až večer. Jaký sport je nejefektivnější? Nemám žádná zdravotní omezení. Měřím 176 cm a vážím 83 kg. Mám hodně tlusté nohy, zadek, ale i břicho a ruce. V práci si stravu nemůžu ohřát, takže si neustále kupuji jen pečivo, šunky, sýry, zeleninu. Ale jenom z té se nenasytím, akorát mě pak honí mlsná na sladký. K. C.: Pokud pravidelně jíte, pijete a odpočíváte, nemáte zdravotní omezení ani žádné jiné obtíže, přidejte každodenní vycházky (nejlépe nordic walking) nebo jiný sport na čerstvém vzduchu. To je JEDINÁ ZDRAVÁ KOMPENZACE SEDAVÉHO ZAMĚSTNÁNÍ. Popisujete stravu sestávající jen ze „svačin“, což rovněž není zdravé. Najděte si čas na oběd mimo kancelář a večer jezte také teplé jídlo. Pokud to není možné, dělejte si alespoň bohatou snídani „na vidličku“ a kvalitní večeři, oběd může být studený, ale musí být živinově dostatečný (poradí vám odborník po změření tělesné stavby)… Hlad ani chutě ke zdravému životnímu stylu nepatří.

O: Jelikož se mi nedaří zhubnout, navštívila jsem obezitologa. Z návštěvy jsem byla překvapená. Z jídelníčku mi byly vyškrtnuty téměř všechny přílohy kromě luštěnin. Takže vlastně nevím, co mám jíst. Zeleninu jen syrovou. Dále jsem byla ,,vybavena“ léky (NIACIN, CHOLIN, ELSIONORSKÉ TERMOGENNÍ TABLETKY) a stahovacím prádlem na problémové partie (zadek, stehna, boky). Jsem typická hruška, do pasu hubená a dole baňatá. Spodní díl plavek mám ve velikosti 46 a vrchní 36 až 38. Zajímalo by mě, zda jsou tyto léky k hubnutí nutné a zda to bez nich opravdu nepůjde. Sportuji chůzí (asi hodinu a půl denně), občas kolo, nějaké posilovaní doma dle DVD. Po pravdě – má představa návštěvy u MUDr. Martiníka byla něco, jako máte v pořadu.K. C.: Metody MUDr. Martiníka jsou metody obezitologa, takže se od našich liší. Ale pomoci může obojí. Důvěřujte svému lékaři.O: Nadváhu nemám. Měřím 168 cm a vážím 58 až 65 kg. Je mi 33 let. Nedokážu najít správný způsob stravování. Hodně sportuji (třikrát týdně 60 minut), ale plácám páté přes deváté. Jak by měl vypadat normální stravovací denní režim? Mám ročního syna a chci, aby se i on naučil dobře stravovat, a tak mu chci jít příkladem. Konkrétně by mě zajímalo, jaké bych měla mít množství příloh k obědu a večeři, aby přestaly nálety na čokolády a chipsy. A jak by množstevně měla vypadat ostatní denní jídla. Nechci hubnout, jen se naučit jíst „normálně“. K. C.: Bez vyšetření a po internetu radit opravdu nelze. Podívejte se na www.cajthamlova.cz, sekce FAQ. A případně se přijďte poradit.

O: Píšu vám jménem své matky. Má spoustu zdravotních problémů a bere kopy léků. Na ředění krve, na tlak, na cévy... Sama už nevím, na co všechno. Každý den tak patnáct pilulek. Mám pocit, že je stále silnější a silnější. I doktoři říkali, že by měla shodit. Ale zároveň jí řekli, že při těch lécích, které bere, je to bohužel nemožné. Je mi jasné, že by měla změnit životosprávu. Myslíte, že se s tolika léky dá zhubnout?

K. C.: Maminka bude muset zrevidovat množství tuků ve stravě, přidat alespoň chůzi každý den a dostatečně odpočívat, je-li tolik nemocná. Může požádat i o konzultaci s dietní sestrou, aby jí s hubnutím a sestavením jídelníčku poradila. Některé léky (hormony, betablokátory) opravdu vedou k mírnému tloustnutí, ale pokud jsou pro pacienta životně důležité, nesmí je vysadit a musí přidat ve stravě (zkvalitnit) a pohybu (přidat chůzi). Zvlášť pokud si i lékaři myslí, že by maminka zhubnout MĚLA, je to asi ve stravě a pohybu.

O: Jaké potraviny jsou vhodné dopoledne a jaké odpoledne a jaké přibližné množství? Mám problém se zažíváním a některé potraviny v určitou hodinu již nestrávím. Poté se trápím s nafouklým břichem a zácpou, která trvá někdy i týden. Dlouhodobě jsem držela různé diety a hladovky, ale po vašem televizním pořadu se snažím stravu neomezovat a jíst pravidelně. Ale zatím jsem ještě nepřišla na to, jak to opravdu dělat správně. K. C.: Po internetu a bez vyšetření vám poradit nemohu (viz FAQ na www.cajthamlova.cz).

O: Jak se stravovat při zvýšené kyselině močové, aby se zabránilo jejímu dalšímu zvyšování. Na netu jsou nějaké informace, ale dost se rozcházejí. Je možné kyselinu močovou snížit úpravou stravy? Jím zdravě, v podstatě potřebuji poradit, čím nahradit maso, které obsahuje hodně purinů.K. C.: Na tuto otázku jsem už odpovídala výše. Informace jsou protichůdné hlavně proto, že PŘÍČINY zvýšení kyseliny močové jsou různé. Poraďte se s lékařem, který vás má v péči.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 2. 2024

Je těžké popřít sílu chemické reakce na jinou osobu. Dnes se pravděpodobně setkáte s někým, nebo jste možná právě potkali někoho, kdo na vás má silný vliv, Berani. Tuto osobu nemůžete dostat z hlavy. Není jasné, zda se jedná o jednorázový flirt, nebo o dlouhodobý románek. Ať už se ukáže, že jde o cokoli, jste nadšeni, že se cítíte tak vzrušení a živí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.