Celebrity

2. října 2023 08:25

David Laštovka

Karel Hála byl milovník žen a alkoholu. Gott vzpomínal na skandál, který způsobil

Karel Hála (†74), který o sobě s úsměvem říkával, že je přírodní skinhead, byl považován za jednoho z nejlepších českých swingařů. Měl slabost pro krásné ženy, ale bohužel i pro alkohol. Jaký byl tento charismatický zpěvák v soukromí?

Karel Hála měl mezi kolegy pověst svérázného umělce, který nikdy nezkazil žádnou legraci. Kolega Antonín Gondolán o něm prohlásil, že ho fanynky milovaly a bylo jich hodně. K dobru dával historku, kdy si Hála na hotelový pokoj před koncertem dovedl slečnu s tím, ať na něj počká. Když dozpíval, potkal však jinou ženu, kterou si rovněž odvedl na hotel a zapomněl, že už tam na něj jedna čeká...

Přečtěte si také: První rozhovor Karla Gotta. Oblíbený sport? Jezdit v pražských tramvajích. Počet dětí? Neznám!

Na Hálu rád vzpomínal také zpěvák Karel Gott. Ve své autobiografické knize Má cesta za štěstím popsal zážitek, který s ním prožil v tehdejším Sovětském svazu. Dva roky po srpnové okupaci přišel příkaz z nejvyšších míst a čeští populární interpreti museli odcestovat do Moskvy. „Normalizační proces byl v běhu, kdo měl potíže s přátelstvím mezi našimi národy, dostal ho, lidově řečeno, befelem. Na důkaz toho, že internacionální bratrství přežilo ve zdraví složité období, zorganizoval Pragokoncert 25. května 1970 slavnostní koncert v Moskvě. Měl to být jakýsi neformální signál toho, že v Československu je všechno opět v pořádku,“ zavzpomínal zpěvák.

Skandál v zákulisí

Pouze několik interpretů se vzepřelo a odvážilo se účast na zájezdu odmítnout. „Zpěvačka Naďa Urbánková s lítostí oznámila šéfovi Pragokoncertu Hrabalovi, že je nemocná. ‚To se tedy budete muset léčit, abyste se vyléčila. Až budete zase zdravá, tak uvidíme, co s vámi podnikneme,‘ vzkázal jí přátelsky soudruh ředitel. Dalším interpretem, který se z koncertu vyvlékl, byl Waldemar Matuška, a to kvůli bolestem plotýnek,“ vypočítal Gott.

Mohlo by vás zajímat: Zpěvačka Valérie Čižmárová zemřela předčasně. Miloval ji Menšík, zlomila ji ztráta dítěte

Před samotným vystoupením za československými umělci do šatny přišel ředitel Pragokoncertu Hrabal s dotazem, kdo místo chybějícího Matušky na jevišti pronese děkovnou řeč a omluví jeho nepřítomnost. „Všichni se najednou dívali jinam. Po chvíli mlčení a rozpaků se ozval Karel Hála: ‚Pane řediteli, já to tedy za flašku koňaku udělám.‘ K údivu nás všech si s ním ředitel Pragokoncertu plácl. Zatímco se Karel v zákulisí na svůj projev posiloval dvoudeckovou vodkou, s ostatními jsme se domlouvali, že tohle číslo nesmíme propásnout,“ přiblížil ve své knize zpěvák.

Podívejte se také na rozhovor s mladým Waldemarem Matuškou:

V kritickém stavu ho do nemocnice vezl vrtulník

Hála se už v mírně podnapilém stavu před zraky šesti tisícovek diváků došoural kymácivým krokem na jevišti k mikrofonu a spustil: „Mám za úkol omluvit kolegu Waldemara Matušku, který dostal, jak se u nás říká, hexenšus.“ Následně se ohnul, chytl za záda, vystřihl bolestivou grimasu, povyskočil a snažil se předvést hluboce trpícího Matušku. „Všichni za plentou jsme vyprskli smíchy. S výjimkou ředitele Hrabala, který tam stál s kamennou tváří. Když se do šatny vrátil Hála, ptal se, co bude s tím slíbeným koňakem. „Udělal jsi z toho neskutečnou šaškárnu! Nic nedostaneš,“ zařval na něj Hrabal. „Tak si ten koňak strč do p*dele!“ mávl Karel rukou, jakoby nic si sedl do křesla a nonšalantně přehodil nohu přes nohu,“ vylíčil Gott.

Karel Hála, který byl celoživotně vášnivým kuřákem, zemřel 6. července roku 2008 ve věku 74 let. Příčinou smrti bylo prasklé aneurysma břišní aorty. Do nemocnice byl přepraven v kritickém stavu vrtulníkem, přestože lékaři dělali, co mohli, život už mu zachránit nedokázali.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.