Psychologie

17. září 2018 10:00

redakce Prima Zoom

Vyžádali si od vás z práce psychotesty? Na co se připravit, s čím počítat a jak to zvládnout?

Straší nás na každém kroku a vyhnout se jim až tak úplně a všude nelze. Řeč je o psychotestech, které jsou v dnešní době součástí přijímacích pohovorů, ale i přijímacích zkoušek na řadu prestižních škol.

Mimo jiné vám psychotesty hrozí v případě, když přijdete o řidičák nebo vás obvoďák pošle z čistě preventivních důvodů na psychologické vyšetření týkající se vyřízení zbrojního průkazu.

Ať už je to tak či onak, dost možná jste nervózní, nevíte, co máte čekat a říkáte si, zda daný test nejde nějakým způsobem oklamat? Protože přece jen chcete z pochopitelných důvodů uspět. Takovýchto testů existuje spousta, s nadšením po nich sahají také personalisté, zda jste pro nabízenou pozici v rámci duševního nastavení ideálním kandidátem.

Oč tu vůbec běží?

Psychologické testy se většinou skládají z nespočtu otázek, kde označujete, do jaké míry souhlasíte či nesouhlasíte s daným tvrzením. Objevují se tam dokonce i ty, ve kterých při kladné odpovědí musíte uvést důvod a popsat prožité okolnosti. Jste rádi připraveni na danou situaci a okamžik překvapení nemáte dvakrát v lásce? Můžete si vyzkoušet podobný osobnostní test nanečisto online. A výsledek? Ten vám za zaplacení symbolické částky pošlou na e-mail. Jde především o to, „osahat“ si dané prostředí a mít alespoň představu toho, co vás čeká a nemine v den D.

„Když jsem byla na přijímacím pohovoru, který pořádala jedna nejmenovaná reklamní agentura, personalistka mě vyzvala, abych nakreslila strom a po té dvě postavy. Byla jsem poměrně překvapená, protože malůvky po mě nikdo nikde nechtěl. Co k tomu říct závěrem? Malujte dané obrázky především reálně, a v žádném případě ne s přílišnou fantazií. Taky by vám mohli říci, že jste snílek padlý na hlavu, jak se to obrazně řečeno poštěstilo mé tzv. free sestře, které má vlastně velmi neuchopitelnou povahu a prazvláštní přístup k životu. Proto dnes nepracuje nikde, ale jiní pracují pro ni. Ona totiž, jak to říci korektně, neodpovídá standardům,“ svěřuje se čtenářka Karolína (36), která je nyní na mateřské dovolené.

„Testy jsem během své životní éry vyplňovala několikrát a chci vám dát jednu radu, nikdy se nechtějte vyloženě odlišovat, raději volte zlatou střední cestu jako už kolikrát. A pokud budete chtít výsledek uměle vylepšit pro své dobro, tak si předtím vytvořte v hlavě plán vašeho dočasného charakteru, vaší povahy a toho se striktně držte,“ radí Alena pracující v oblasti lidských zdrojů v mezinárodní firmě.

Tipy, které oceníte

  • Ať už se psychologické vyšetření týká jakéhokoliv důvodu a předchází tomu například i pohovor, sedněte si doma a ve chvíli klidu se zamyslete nad tím, v jakém duchu se asi ponesou otázky daného odborníka a jak byste na ně odpověděli.
  • Hůře se vám pouze v myšlenkách formulují? Napište si je na papír, mnohem lépe si tak osvojíte formu vašich odpovědí. Nicméně je důležité ujasnit si to, oč vám jde. Dbejte také na to, ať jsou vaše reakce smysluplné a vyznívají jasně.
  • Vyplatí se u psychotestů jednoduše lhát? Kromě daných odpovědí lze testem vyhodnotit také faktor pravdivosti, tedy pokud budete na stejně vyznívající otázku, avšak jinak formulovanou, odpovídat jinak, bude váš výsledek zkreslený podváděním.
  • Jaká odpověď je správná? Odpovíme vám asi tak, žádná není vyloženě špatná, ale má současně vliv na kompletní vyhodnocení dle sestavených tabulek
  • Na testy neváhejte přijít odpočatí a nejlépe v celkově dobré duševní i fyzické kondici. Rozhodně den před tím zapomeňte na alkohol nebo na ponocování u televize. Špatná nálada by se mohla nepříznivě podepsat na vyhodnocení třeba tím, že byste působili přehnaně negativně, frustrovaně, i když přitom jste spíše optimisté.

-lz-

Sdílejte článek
Štítky práce psychologie pohovor přijímací pohovor psychotesty osobní pohovor

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.