Jednoduše tradičně. Vánoce podle Karolíny
Karolína Kamberská, nebo také domácí kuchařka, má na vánoční svátky jasné plány. Alespoň co se kuchyně týče. Všechny recepty z posledního sobotního dílu její školy vaření najdete rozepsané níže. Teď už jen s chutí do Vánoc!
Vše o pořadu Karolína, domácí kuchařka najdete TADY
Díly, které jste nestihli sledovat v televizi, si můžete pustit ještě na Prima PLAY
Tradiční sulc
Suroviny :
1 středně velké vepřové koleno3 vepřové nožičky3 bobkové listy8 kuliček černého pepře6 kuliček nového kořeníasi 2 lžíce soli3 mrkve1/2 menšího celeruasi 2 lžíce octa + k podávání4 malé cibuletrochu petrželky4 kyselé okurkychléb k podávání
Postup :
Koleno a vepřové nožičky očistěte a opláchněte. Vložte je do tak velkého hrnce, aby se tam vše pohodlně vešlo. Kolem masa by nemělo být moc volného místa, a ani nesmí trčet z hrnce. Koleno si proto nechte rozpůlit u řezníka, bude skladnější.
Zalijte maso takovým množstvím vody, aby bylo ponořené. Přidejte bobkové listy, pepř, nové koření, sůl, 1 celou očištěnou mrkev, asi třetinu celeru a celou cibuli. Přiklopte pokličkou, přiveďte k varu, stáhněte plamen na minimum a vařte na velmi mírném ohni 2–3 hodiny, dokud maso nezměkne. Průběžně sbírejte z povrchu pěnu.
Mezitím do chladničky připravte pokusný talířek – prázdný, a nakrájejte zbylou zeleninu na kostičky. Když je maso měkké, Udělejte pokus – trošku vývaru nalijte lžičkou na studený talířek a vraťte ho do chladničky. Po pár minutách zkontrolujte, jestli vývar rosoluje. Pokud ne, vařte dál a zkuste totéž za 1/2 hodiny a pak znovu, tak dlouho, dokud se to nepovede.
Z vývaru vyndejte maso a odstraňte vyvařenou zeleninu. Vývar přeceďte, dejte do něj kostičky mrkve a celeru a vařte je doměkka, asi 10 minut. Před ukončením varu přilijte ocet. Koleno a nožičky oberte. Maso i s kůží pokrájejte na kostičky, stejně naložte s okurkami. Pak maso vraťte do vývaru k zelenině a přidejte i okurky a zbývající cibuli nakrájenou najemno.
Ochutnejte a je-li to třeba ještě dochuťte octem či solí.
Na dno formy (paštikové nebo na srnčí hřbet) dejte několik lístků petrželky a naběračkou do ní přendejte budoucí sulc. Nechte ho vychladnout a pak ho přetáhněte potravinářskou fólií a dejte ztuhnout do chladničky, nejlépe přes noc.
Podávejte krájený na plátky s octem a čerstvým chlebem.
Cukroví na poslední chvíli
Whisky sušenky z bílkové polevy
Suroviny :
1 hrnek zbylé bílkové polevy
7 lžic whisky
60 g dětských piškotů
60 g lískových oříšků nebo loupaných mandlí
Postup :
Do polevy vmíchejte whisky. Přidejte nasekané piškoty a nastrouhané oříšky nebo mandle, rovnoměrně promíchejte a nechte půl hodiny odpočívat, aby piškoty měly čas nasát alkohol a změkly.
Troubu rozehřejte na pouhých 60 °C. Pak si připravte na plech list pečicího papíru a hmotu na něj vyklopte. Přes ni položte další list pečicího papíru a těsto rozválejte na placku silnou zhruba 3 milimetry.
Opatrně sundejte horní list pečicího papíru, placku na plechu rozkrájejte nožem na čtverečky a plech přesuňte do trouby. Těsto bude usušené zhruba za 45 minut.
Z papíru sušenky sejměte zcela vychladlé.
Vysmáté fíky v čokoládě
Suroviny :
250 g sušených fíků100 ml tuzemského rumu200 g hořké čokoládys obsahem kakaové sušinyminimálně 50%100 ml smetany ke šlehání
Postup :
Fíky pokrájejte na malé kousky, vsypte do hrnku a zalijte rumem. Pak je nechte alespoň hodinu odpočívat, aby rumem pěkně nasákly.
Připravte si vodní lázeň – do širšího kastrolu s horkou vodou posaďte menší kastrůlek. Do něj nalámejte čokoládu, přilijte smetanu a zahřívejte a míchejte tak dlouho, až vznikne hladká čokoládová hmota.
Z fíků slijte zbytky rumu a vmíchejte je do rozpuštěné čokolády. Tác nebo plech vyložte pečicím papírem a dvěma lžičkami na něj tvarujte hrudky. Ty pak nechte ztuhnout.
Marcipánová kávová zrna
Suroviny :
200 g marcipánu20 spařených a oloupaných mandlí3 lžičky instantní kávy3 lžičky kakaa holandského typu
Postup :
V malém šálku spařte instantní kávu s tak malým množstvím vody, aby vznikla hustá pasta.
Do mísy si připravte marcipán pokrájený na větší kousky a kakao, přidejte vychladlou kávovou pastu a prsty zpracovávejte všechny tři ingredience tak dlouho, až marcipán obě přísady vstřebá.
Tvarujte z něj kuličky. Doprostřed každé vpíchněte mandli tak, aby byla uvnitř kuličky úplně schovaná.
Pak do každého kousku udělejte tupou stranou nože zářez, vytvoříte tak dojem kávového zrna.
Smetanový krém z lososa s koprem
(den předem)
Doba přípravy: 10 minut
Doba vaření: 25 minut
Suroviny :
2 lžíce másla1 malá cibule1 mrkev5 brambor1 l rybího nebo zeleninového vývarusůl a mletý pepř300 g filetu lososa bez kůže a kostímalý svazek čerstvého kopru125 ml smetany ke šlehání
Postup:
1) Cibuli zpěňte na másle. Když je průsvitná, přidejte i mrkev a brambory a pár minut opékejte za občasného míchání. Pak do hrnce přidejte vodu či vývar, osolte a opepřete, a vařte deset minut.
2) Pak přidejte pokrájenou rybu a vařte dalších cca sedm minut. Pár kousků lososa a brambor si dejte stranou (budete jimi zdobit talíř) a polévku rozmixujte dohladka. Pak dochuťte nasekaným koprem (nechte si ještě nějaký na ozdobu) a vmíchejte smetanu..
3) Do každého talíře nalijte polévku, do středu dejte pár kostiček lososa a brambor, a ozdobte čerstvým koprem.
Pestrý rybí pekáč a šťouchané brambory se slaninou a zeleným pepřem
pestrý rybí pekáč
Suroviny:
Na 6 porcí3 lžíce olivového oleje1,2 kg filetů různých druhů ryb podle vaší volby2 lžíce máslasůl a mletý pepřpo 1 lžičce sušeného tymiánu a rozmarýnu5 stroužků česneku200 ml suchého bílého vína250 g mražených mořskýchplodůpár snítek čerstvého tymiánu a rozmarýnu na ozdobu1–2 citrony k podávání
Postup :
Troubu předehřejte na 150 °C. Do pekáče nalijte olej, na něj vyrovnejte porce ryb, poklaďte je kousky másla, osolte, opepřete, přidejte bylinky a kolem ryb položte celé a neoloupané stroužky česneku. Pekáč zakryjte alobalem a dejte ho do trouby.
Po 15 minutách ryby podlijte vínem, lžící je přelijte šťávou z pekáče a pečte dalších 10 minut. Během pečení je ještě jednou přelejte vypečenou šťávou.
Přidejte plody moře (předem propláchnuté teplou vodou, aby jste je zbavily ledu a rozmražené), odkryjte alobal, zvyšte teplotu v troubě na 200 °C a pečte dalších 10 minut.
Hotové ozdobte snítkami čerstvého tymiánu a rozmarýnu a podávejte s klínky citronu.
Šťouchané brambory se slaninou a zeleným pepřem
Suroviny :
1 kg bramborsůl2 lžíce másla50 g anglické slaniny150 ml smetany ke šlehánínakládaný zelený pepř dle chuti
Postup :
Brambory nakrájejte a uvařte doměkka v osolené vodě, bude to trvat zhruba
20 minut. Pak vodu slijte.
Na pánvi rozpusťte máslo, dejte na něj pokrájenou slaninu a několik minut ji opékejte, dokud se nevyškvaří dozlatova. Opečenou slaninu i s máslem nalijte do brambor. Přidejte k nim smetanu a rozšťouchejte je tak, jak to máte rádi.
Na závěr vmíchejte nakládaný zelený pepř podle vlastní chuti.
Autorka receptů: Karolína Kamberská