Karolína nadělovala dárky od sporáku
Zatímco se jí v troubě peče husa na oběd, připraví si pár chutných drobností, kterými pak obdarovává kamarády. Inspirujte se jejími recepty a užívejte si "pobyt" u sporáku také.
„Zjistila jsem, že moje dárky od sporáku vždycky slaví slušný úspěch - někomu je klidně zabalím pod stromeček a jinak je s úspěchem rozdávám návštěvám nebo na různých předvánočních oslavách,“ říká praktická domácí kuchařka.
Vše o pořadu najdete TADY
Husa s pečenými jablky a červeným zelím a slaninovými knedlíky
Husa s pečenými jablky a červeným zelím a slaninovými knedlíky.
Husa s pečenými jablky
Suroviny :
1 husasůl a mletý pepř300 ml červeného, nejlépesvatovavřineckého vínatymián sušenýcelý kmín2 stroužky česneku8 malých jablek, nejlépe červených100 g medu1 snítka čerstvého tymiánu na ozdobu
Postup:
Očištěnou husu osolte zvenku i zevnitř. Položte ji do pekáče a polijte mírně vínem, okořeňte pepřem, tymiánem a kmínem, a nechte přes noc v chladničce odležet.
Druhý den husu otočte v pekáči prsy dolů a dovnitř vložte celé oloupané stroužky česneku a celá jablka. Dají huse zajímavou chuť i vnitřní vláhu. Co se do ní nevejde, rozložte kolem. Podlijte ji horkou vodou a troškou vína a pečte zprvu 25 minut při teplotě 200 °C.
Poté ji přikryjte alobalem a pečte další 2 hodiny na 170 °C. V polovině pečení husu otočte prsy nahoru.
Chcete-li si pochutnat nejen na huse, ale i na čerstvě vyškvařeném husím sádle, počkejte na okamžik, kdy bude čiré – tedy bez vody a vína. Z pekáče ho odeberte naběračkou a pak husu znovu podlijte. Během pečení husu přelévejte šťávou. Podle potřeby ji podlévejte vínem nebo vodou – vyberte si podle toho, jak intenzivní chuť chcete šťávě dát.
Med přidejte až ve chvíli, kdy husa začne nabírat barvu. Když ho s husou necháte péct od začátku, nic nezkazíte, ale husa bude hodně tmavá.
Ke konci zvyšte teplotu na 200 °C a husu odkryjte, aby se na ní vytvořila pěkná zlatavá kůrka. Dopečte ji dozlatova.
Upečená jablka vyndejte a husu jimi obložte. Můžete ji ozdobit snítkou tymiánu.
Kořeněné červené zelí
Suroviny :
2 větší cibule2 lžíce vypečeného sádla z husy1 malá hlávka červeného zelí100 ml červeného vínasůl a mletý pepřšpetka mleté skořice a mletého zázvorujablečný ocet a krupicový cukr podle chuti1 lžíce hrubé mouky
Postup:
Cibuli nakrájejte a zpěňte na sádle. Jakmile zesklovatí, přidejte nakrouhané zelí a několik minut ho za občasného míchání restujte. Pak ho podlijte vínem (ideálně stejným, jaké jste použili i při pečení husy) a ochuťte solí, pepřem, skořicí, zázvorem, cukrem a jablečným octem. Promíchejte, přiklopte pokličkou a nechte dusit.
Za 5 minut zelí ochutnejte. Chutě se mezitím prolnou, a tak budete vědět, jestli zelí potřebuje ještě přisolit, přisladit nebo přikyselit.
Pár minut před tím, než zelí odstavíte, poprašte ho hrubou moukou a dobře zamíchejte. Jak dlouho se bude vařit, záleží na vaší chuti. Já mám ráda, když trošku křupe, ale vy možná dáte přednost zelí vláčnému. Správnou dobu nejlépe odhadnete, když budete průběžně ochutnávat.
Slaninové knedlíky
Suroviny
100 g slaniny4 housky2 vejce250 ml mléka150 g hrubé moukysůlšpetka muškátového oříšku
Postup
Slaninu nakrájejte na kostičky. (Měla by obsahovat trochu masa – vhodná je například anglická slanina.) Rozškvařte ji na suché pánvi, pak přidejte na kostičky pokrájené housky a zhruba 3 minuty je opékejte, aby vsákly tuk ze slaniny. Nechte vystydnout.
Vejce rozmíchejte v mléce. Mouku, sůl a muškátový oříšek promíchejte v míse, přilijte mléko s vejcem a vypracujte těstíčko. Vmíchejte do něj slaninu s opečenou houskou a nechte čtvrt hodiny stát.
Z těsta vytvarujte deset kulatých knedlíků a vložte je zhruba na 10 minut do vroucí osolené vody. Pak knedlíky slijte, propíchejte špejlí, aby z nich vyšla pára, a můžete podávat.
Zimní salát
Zimní salát od Karolíny je dokonalá vitaminová bomba.
Suroviny :
6 mrkví4 jablka2–3 cm dlouhý kus křenu3 lžíce smetany ke šlehání1,5 lžíce olivového oleješťáva z půlky citronu1 špetka soli1 lžička moučkového cukru1 hlávkový saláthrst jader vlašských ořechů
Postup :
Mrkve, jablka a křen oloupejte a nastrouhejte. Mrkev a jablka nahrubo, křen na jemno. Vše promíchejte v míse.
V misce rozšlehejte smetanu, olivový olej, citronovou šťávu, sůl a cukr na zálivku.
Smíchejte ji s nastrouhanou směsí v míse. Salát nechte nejméně dvacet minut uležet (přikrytý fólií klidně i přes noc), chutě se tak lépe prolnou.
Salát podávejte na míse vyložené listy hlávkového salátu a posypte ho sekanými vlašskými ořechy.
Tři druhy sůloví (slané “cukroví”)
Linecké s uherákem, parmazánové rohlíčky, burákové pracny
Suroviny :
Na těsto
400 g hladké mouky330 g studeného másla2 žloutky6 lžic smetany ke šlehání2 lžičky soliNa dokončení1 rozšlehané vejceasi 100 g uherského salámu50 g strouhaného parmazánu+ další na obalování1 lžíce uzené mleté papriky100 g slaných buráků1 lžička sladké + špetka pálivé papriky
Postup :
Z mouky, másla, žloutků, smetany a soli vypracujte hladké těsto. (Práci vám usnadní elektrický hnětač.) Zabalte ho do fólie a dejte na hodinu odpočívat do chladničky. Pak těsto rozdělte na tři díly. Ty, se kterými právě nepracujete, uložte zpátky do chladu.
Začněte „lineckým“. Díl těsta rozválejte na 3 milimetry silný plát a vykrajujte z něj kolečka. Polovinu z nich nechte „plnou“, do ostatních vykrojte střed, jako když se peče linecké cukroví. Spodní kolečka potřete rozšlehaným vejcem a položte na ně po kolečku salámu s o něco menším průměrem.
Kolečka, která přijdou navrch, potřete na jedné straně rozšlehaným vajíčkem a „přilepte“ na salám. Potřete je i shora a skládejte je na plech vyložený pečicím papírem. Pečte je asi 16 minut v troubě rozehřáté na 180 °C.
Mezitím je čas na rohlíčky. Do druhé třetiny těsta zapracujte parmazán a tvarujte rohlíčky, podobné těm vanilkovým. Pečte je na pečicím papíře, ale nečekejte, až dostanou zlatavou barvu. Ničím je nepotíráte, a tak těsto zůstane bledé. Asi po 16 minutách by měly být konečky rohlíčků mírně béžové, v tu chvíli musí z trouby ven. Nechte je 10 minut chladnout, potom nasypejte do mističky uzenou papriku (stačí i obyčejná sladká). S každým rohlíčkem zvlášť v ní zlehka zatočte, aby dostal „stínování“.
Z poslední části těsta připravte burákové pracny. Do těsta zapracujte rozsekané buráky a sladkou i pálivou papriku. Pak kousky těsta vmáčkněte do formiček na pracny – nemusíte je vymazávat. Pečte je asi 20 minut při teplotě 160 °C. Ještě horké pracny vyklepněte z formiček. Můžete je také obalit v parmazánu.
Čokoládové lanýže s griotkou
Čokoládové lanýže s griotkou.
Suroviny :
50 g smetany ke šlehání100 g másla2 lžíce třtinového cukru200 g čokolády 70%2 lžíce griotkyvolitelně: hrst sušených višní, namočených na 30 minut v trošce griotky 4 lžíce kakaa holanského typu na obalení
Postup :
Smetanu, máslo a cukr dejte do kastrůlku a za stálého míchání zahřívejte, než se cukr i máslo rozpustí, pak hned odstavte. Čokoládu nalámejte do směsi a vařečkou míchejte, dokud se všechna dobře nerozpustí, potom vmíchejte i griotku a máte-li, tak i sušené višně. Pak kastrůlek uložte do chladu, nejlépe přes noc, aby čokoládová hmota pěkně ztuhla.
Do hlubokého talíře nasypejte kakao. Dvěma lžičkami odkrajujte ze ztuhlé lanýžové hmoty malé kousky a co nejrychleji zaoblete konečky prstů. Nesnažte se dosáhnout dokonalého tvaru. Lanýže se jmenují podle přírodních lanýžů, které také nejsou dokonale kulaté. Pak je ihned důkladně obalte v kakau. Z každého oklepněte přebytečné kakao a lanýž dejte do cukrářského košíčku, nejlépe hnědého (neupatlá se od kakaa).
Pak je dejte znovu vychladit. Pokud chcete lanýže dát jako dárek, použijte nízkou krabičku, do které se vám vejdou v jedné vrstvě - nesnažte se je skládat na sebe. Shora je vystelte hezkými ubrousky a přiklopte. Skladujte v chladničce.
Autorka receptů: Karolína Kamberská