Recepty s vůní podzimu od Karolíny, domácí kuchařky
Karolína v 6. dílu přikulila do své kuchyně dýni. Co všechno z ní připravila se koukněte níže. S těmito recepty potěšíte všechny strávníky.
Vše o pořadu Karolína, domácí kuchařka najdete TADY
Pokud vám některý z dílů utekl, dejte si ho na Prima PLAY
Pomalu pečená kachna s meruňkami a kaštany a křupavá dýně s tymiánem
KDK - dýně - Obrázek 1
Kachna
Suroviny :
1 kachna, cca dvoukilová
5 lžičeč soli
5 lžic meruňkové zavařeniny
10 sušených meruněk, pokrájených
15 jedlých kaštanů
špetka skořice
Postup :
1) Tato kachna se peče třináct hodin. Může vám to připadat neuvěřitelné, ale zkuste si to. Začněte večer - tím že kachnu opláchnete a osušíte, odříznete tuk u biskupa a u krku, důkladně ji prosolíte (i zevnitř, vetřete sůl všude…) a dáte ji do pekáče. Podlijte ji cca centimetrem vody, přiklopte, a dejte na osm hodin do trouby, vyhřáté na 90 stupňů. Když tuhle první etapu přípravy (trvá cca pět minut) zvládnete udělat před půlnocí, můžete si jít v klidu lehnout, a na bod 2 nastoupit ráno v osm - aspoň pro mě to není problém ani v neděli, budím se v šest i když nechci)..
2) Po osmi hodinách zvyšte teplotu na 120 stupňů, a nedivte se, že je kachna ještě úplně bledá - svou práci na její vnitřní struktuře už předchozí etapa odvedla. Znovu přiklopte a pečte dalších pět hodin, aniž byste se o kachnu jakkoliv starali (nepodlévejte, neubírejte tuk, atd.)
3) Zatímco se kachna dopéká, vyloupejte si kaštany. Do hrníčku si dejte meruňkovou marmeládu, rozmíchejte ji se sběračkou vypečeného tuku a skořicí, a touto směsí kachnu důkladně potřete. Přidejte k ní vyloupané kaštany, pokrájené meruňky, a pečte další hodinu už odkryté, několikráít polijte vypečenou šťávou. Pokud po půlhodině nebude kachna nabírat krásně zlatavou barvu, zvyšte teplotu na 140 stupňů. Pak už na ni občas pro jistotu koukněte, protože chcete mít kachnu s tou nejkrásnější zlatavou kůrkou….
Křupavá dýně s tymiánem
Suroviny :
1 menší dýně Hokkaido
tymián
čerstvě mletý pepř
sůl
1 dcl olivového oleje
Postup :
1) Dýni omyjte, rozpulte, každou půlku položte řeznou stranou na prkénko a pokrájejte na podkovy. Dejte do pekáče, polijte olivovým olejem, posypejte solí, pepřem a tymiánem, a rukama proházejte aby byla dýně obalená ze všech stran olejem i kořením.
2) Přidejte pekáček s dýní do trouby k dopékající se kachně a pečte při stejné teplotě tzn zhruba hodinu.
Až upečenou kachnu z trouby vyndáte a necháte ji dojít pod alobalem, rozpalte troubu na 220°C a několik minut pečte dýni při vysoké teplotě, aby se udělala křupavá kůrka. Hotová dýně má lehce zahnědlé okraje, uvnitř je vláčná a sladká.
Servírujeme vždy porci kachny s kaštany a meruňkami s podkovami křupavé dýně, zdobíme čerstvým tymiánem.
Krém z pečené dýně a kokosového mléka
KDK - dýně - Obrázek 3
Suroviny :
2 lžíce olivového oleje
1 cibule, pokrájená
2 stroužky česneku pokrájené na plátky
2 lžičky mletého koriandru
1 cm špalíček čerstvého zázvoru, oloupaného a nastouhaného
1 polovina větší dýně Hokkaido, předem upečené v troubě
hrst lístků čerstvého koriandru
1 litr zeleninového vývaru
400 ml kokosového mléka
Postup:
1) V kastrůlku na olivovém oleji zpěňte cibulku a česnek. Když jsou průsvitné, přidejte mletý koriandr a ještě minutku opečte, aby se rozvoněly.
2) Na tento základ nalijte vývar, přidejte zázvor, dýni pokrájejte na větší kusy a vložte do vývaru, přiveďte k varu. Vařící polévku podle chuti osolte, opepřete, vmíchejte polovinu kokosového mléka a rozmixujte dohladka.
3) Zbytek kokosového mléka přidejte do polévky až na talířích - nalijte ji do středu každé polévky a jen lehce promíchněte, aby vznikla mramorová kresba. Hodně posypejte lístky koriandru. (tady řeknu, že čerstvej koriandr mojí dceři chutná jako mejdlo. Takže tomu, kdo ho nezná, je možná lepší ho nabídnout zvlášť na talířku, aby si řekl jestli mu jeho neobvyklá chuť vyhovuje. Já jí třeba miluju).
Litá cmunda
KDK - dýně - Obrázek 4
Suroviny:
¾ kila brambor, oloupaných
3 stroužky česneku, prolisovaného
1 vejce
1 dcl mléka
100 g mouky
1 lžička soli
sušená majoránka
kmín
50 g uzeného masa, na malé kostičky (nemusí být)
Sádlo na vytření pekáčku
Postup:
Brambory nastrouhejte: první polovinu na jemnější části struhadla, druhou polovinu na hrubší. Díky tomu budou zároveň kompaktní (díky jemné části brambor), ale zároveň i vzdušné (díky hrubé části).
Bramobory dejte do mísy, smíchejte je s česnekem, solí, vejcem, mlékem, moukou, majoránkou a kmínem, a uzeným, pokud ho přidáváte.
Troubu rozpalte na 180°C, pekáč vymastěte sádlem, a těsto nalijte do pekáče.
Tenounké plátky sádla rozložte i nahoru na cmundu (můžete je samozřejmě vynechat, pokud držíte linii ale já si za nimi stojím) a pečte cca půl hodiny. Na povrchu by cmunda měla být krásně zlatavá.
Podávejte třeba se strouhaným křenem smíchaným s jablky. A nebo s křenovou omáčkou, jejíž recept najdete na našem webu.
Křenová omáčka
Suroviny:
2 lžíce másla
2 lžíce hladké mouky
2 dcl studené vody
2 dcl smetany ke šlehání
cca 3 lžíce strouhaného křenu (záleží, jak chcete omáčku ostrou)
sůl
lžička cukru
Postup :
V kastrůlku si rozpusťte máslo. Když začne pěnit, přidejte mouku a míchejte na mírném plameni, dokud vám i mouka nezačne vytvářet pěnu - tak vnikne jíška. Jíšku nechte úplně bílou (do smetanové omáčky se tmavší nehodí), vlijte do ní zprudka 2 dcl studené vody (díky tomu se nestačí utvořit žmolky) a hned míchejte.
Jakmile je jíška rozmíchaná ve vodě, přidejte smetanu, křen, sůl, a cca sedm minut provařte.
Kynuté jablečné lívance se skořicí
KDK - dýně - Obrázek 2
Suroviny:
10 g droždí
25 g krupicového cukru
300 g polohrubé mouky
500 ml vlažného mléka
25 g másla
1 vejce
špetka soli
3 jablka pokrájená na malé kostičky (můžete nechat slupku, nebo oloupat)
troška oleje na opékání
cukr se skořicí na obalování
200 ml kysané smetany
1 lžíce medu
Postup:
1) Droždí v míse posypejte cukrem, promíchejte a počkejte až se droždí rozpustí. Pak přimíchejte 50 g mouky a 100 ml mléka a nechte na teplém místě vzejít kvásek (mělo by to trvat tak 15 minut podle teploty...)
2) Rozehřejte si máslo v kastrůlku. Do kvásku vmíchejte vejce, zbylou mouku, zbylé mléko, sůl a rozehřáté máslo. Těsto zakryjte utěrkou a nechce na teplém místě kynout, v tomto případě stačí třeba půlhodina. Pak vmíchejte kostičky jablek.
3) Z vykynutého těsta lijte sběračkou placičky na rozpálenou pánev trošku vymaštěnou olejem, pečte na mírném plameni a otočte vždy ve chvíli, kdy už i horní strana začíná tuhnout.
4) Do hlubokého talíře si připravte cukr smíchaný se skořicí a ještě horké lívance v něm obalujte. Kysanou smetanu promíchejte s medem a podávejte k lívancům jako omáčku.
Servírujte jako společné rodinné jídlo –lívance navršení na sobě, ozdobená snítkou máty. Každý si na odebírá lívance na svůj talíř a sám si jej zdobí kysanou smetanou. Na kysanou smetanu lze nasypat ještě několik kostiček jablka a zakápnout medem.