Carevně Alžbětě dochází dech, válkou oslabenému carskému dvoru peníze

V Alžbětině paláci v Petrohradu panuje napjatá atmosféra. Carevna Alžběta Petrovna se schází se svými rádci a nejvyšším velitelem armády. Začíná sedmiletá válka.

Příběh mládí Kateřiny Veliké, nejdéle vládnoucí ruské imperátorky s narozením dědice trůnu neskončil. Carevna Alžběta je stále více oslabena nemocí.

Píše se rok 1756 a Rusko vstupuje do sedmileté války (1756–1763), do konfliktu, který zasáhne všechny důležité evropské mocnosti. Na jedné straně bojují Rusko, Francie, Svatá říše římská (Rakousko a Sasko), Švédsko a Španělsko, na straně druhé Velká Británie, Prusko, Portugalsko a několik německých států.

Kancléř Bestužev osazenstvu schůzky svolané carevnou varovně připomíná, že pruský král a velmi schopný vojevůdce Fridrich II. nikdy své sliby nedodržuje. Zároveň je jasné, že Rusko se Prusku postavit nemůže, protože vojsko je v žalostném stavu, na bojišti dochází jídlo i střelný prach. Carské pokladnice zejí prázdnotou!

Neuvěřitelné, ale podle skutečnosti. Petr III. dál obléká pruskou uniformu a netají se svojí podporou Fridricha II.

Dokonce má plán, jak Rusko porazit. Podívejte se v exkluzivní ukázce:

Další díl seriálu Kateřina Veliká uvidíte v pátek ve 20.15 na Primě.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 15. 4. 2024

Vaše kreativita je na vrcholu, Berani, tak toho využijte. Tento den je ideální pro malování nebo psaní. I když svůj talent považujete za hluboko pod úrovní amatérského, možná budete překvapeni tím, co jste schopni vytvořit. Ignorujte svého přísného vnitřního redaktora a pracujte pro čisté potěšení z tvorby. Výsledky vás potěší.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.