Kateřina Veliká: Petr nemůže být ruským imperátorem, když miluje Prusko

Kateřina Veliká (8) - upoutávka

Zatímco ruská armáda se potýká s nedostatkem všeho ve válce, Kateřina je stále držena v domácím vězení kvůli podezření ze spiknutí proti Petrovi a kancléř Bestužev je zatčen a odsouzen k trestu smrti. Carevna je stále více přesvědčena, že Petr nebude dobrým carem.

Premiérové díly seriálu Kateřina Veliká sledujte od 20.15 v úterý a v pátek na Primě.

Kancléř Bestužev obvinění odmítne. Carevnou Alžbětou je však odsouzen k trestu smrti. Rozsudek však nepodepíše, čímž umožní Bestuževovi život ve vyhnanství.

1. exkluzivní ukázka: Bestužev se přiznává

Sedmiletá dálka pokračuje, polní maršál Apraskin vysvětluje carevně Alžbětě, že kompromitující dopis nedostal a že stáhl vojska za Německa kvůli nedostatku potravin a vybavení. Alžběta ho stejně jako Bestuževa pošle na mučení. Hlava Tajné rady Šuvalov je nakloněn tvrzení Apraskina, že dopis nedostal. Jeho bratr senátor je o vině Bestuževa, Kateřiny a Apraskina přesvědčen.

Zalesskému se podaří sdělit Kateřině, že na ni nic nemají, že Bestužev všechny dokumenty zničil. Kateřina je předvolána k carevně, která ji obviní, že se účastnila spiknutí. Kateřina žádá důkaz své viny a prohlásí, že nemůže být obviněna, protože je manželkou a zároveň matkou následníků trůnu. Petr řekne své milence Voroncovové, že Kateřina skončí buď na doživotí ve vězení, nebo v klášteře, a oni budou být konečně spolu.

2. exkluzivní ukázka: Carevna ze spiknutí podezřívá i Kateřinu.

Komu předat vládu nad Ruskem?

Alžběta se trápí, protože neví, komu předat vládu nad Ruskem. Kateřina s Daškovou se nečekaně objeví na dvorní oslavě, což Petra překvapí. S Kateřinou se tam setkává Lomonosov, který jí děkuje za peníze, které darovala na vzdělání v Rusku. Podle Lomonosova pád Bestuževa a vzestup bratrů Šuvalovových znamená, že na trůn dosedne Petr. Lomonosov je však přesvědčen, že Kateřina je nadána státnickým umem a že ji čeká velká budoucnost. Odjíždí kníže Poniatowski a anglickému vyslanci Williamsovi je naznačeno, že jeho přítomnost v Rusku je nežádoucí.

3. exkluzivní ukázka: Budoucí ruský car miluje nepřítele

Petra navštíví holštýnský biskup a daruje mu meč, který má symbolicky chránit Šlesvicko-Holštýnsko před nepřáteli. Šuvalovovým se Petrova podpora Prusku nelíbí. Kateřina tvrdí, že Petr nemůže být imperátorem, protože miluje Prusko, nepřítele Ruska.

Kateřina potají odnese meč z Petrovy komnaty a spolu s Daškovou obě podstoupí zasvěcovací rituál po vzoru zednářů. Voroncovová ji vidí, když meč odnáší a vychovatel malého Pavla jejich rituál potají sleduje.

4. exkluzivní ukázka: Tajné zasvěcení


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 6. 2024

Berani, vaše flexibilita bude dnes podrobena zkoušce. Možná se budete kroutit a ohýbat, abyste se přizpůsobili konturám dne. Zjistíte, že pokud spojíte síly s mocnými hybateli, uděláte toho poměrně dost a budete úspěšní. Nenechte se zastrašit intenzitou emocí druhých lidí. Sílu naleznete ve svém klidném, uzemněném já.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.