Kateřina Veliká: Riskantní hru o trůn už nelze zastavit

Carevnin život se ubírá ke konci a spiknutí je na spadnutí. Petr III. by rád usedl na trůn. Dokonce má i plány na odklizení nepohodlné manželky do kláštera.

Děj 7. premiérového dílu seriálu Kateřina Veliká začíná v roce 1757. Petr se svěří svojí milence Voroncové, že až bude imperátorem, zbaví se Kateřiny uzavřením do kláštera. V té době nijak výjimečná cesta k „vyřešení“ nefungujícího manželství.

Za zdmi paláce se však nic neutají. Petrův podlý plán vyslechne za dveřmi sluha kancléře Bestuževa a zprávu mu donese.

Dopis z fronty doručen

Zalesskij doručí dopis z fronty Bestuževovi. Je to jen prázdný papír, ale pro Bestuževa má velký význam. Z fronty se také vrátí Orlov. Se Zalesským se zase pohádají a poperou v hospodě a jsou zatčeni. Kateřina, která je těhotná, sdělí Bestuževovi, že chce jednat, má na své straně velitele Apraksina a hejtmana Razumovského. Proti ní však stojí předseda Tajné rady Šuvalov s bratrem senátorem, kteří podpoří Petra. Bestužev doporučí Kateřině, aby si získala gardisty. Orlov a Zalesskij jsou na její rozkaz propuštěni z vězení a gardisté dostanou vyznamenání za to, že bojují za Rusko. Tajemník Poniatowski řekne anglickému vyslanci Williamovi, že carevna Alžběta umírá.

Carevna umírá, boj o trůn se začíná hrotit

Na carský trůn má nárok Petr a jeho syn Pavel. Ve hře je ale ještě jedna varianta. Malý Pavluša by mohl být dosazen na trůn a Kateřina by se zatím stala regentkou. William rozhodne, že se zatím stáhnou do ústraní.

Kateřina porodí dceru Annu a Bestužev jí daruje rodinnou ikonu se svatou Kateřinou, svatým Pavlem a svatou Annou. Řekne jí, že nadešel čas konat. Kateřina si musí přes Poniatowského zajistit podporu polské šlechty. Poniatowski se o to chce pokusit, ale zdůrazní jí, že není král. Kateřina slíbí, že jím bude!

Bestužev pošle svého sluhu s tajným vzkazem k Apraksinovi. Chce, aby se s armádou vrátil zpět. Šuvalovovi lidé však sluhu zabijí a dopis poslušně předají Petrovi. Petr zuří a přinese dopis o spiknutí carevně.

Apraksin, který dopis nedostal, přijede do Petrohradu doprovázený jen malou družinou. Senátor Šuvalov chce Apraksina zatknout a Kateřině oznámit, že je v domácím vězení. Úkolem pověří gardisty.

V ohrožení je i Kateřina, kterou se ovšem snaží varovat Zalesskij. Marně. Zprávu, že ji a Bestuževa chtějí zatknout, se mu k ní dostat nepodaří...

Premiérové díly seriálu Kateřina Veliká nepropásněte v úterý a v pátek ve 20.15 na Primě.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 16. 4. 2024

Pokud se dnes budete muset vypořádat se zklamáním, snažte se, aby vás to nezlomilo, Berani. Můžete obdržet dopis nebo telefonát, který vám přinese méně příznivé zprávy. Možná, že někdo, koho jste chtěli vidět, nebude moci přijít. Snažte se nenechat si tím zkazit náladu. Takové věci se stávají. Zaměstnejte se.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.