Závěr seriálu Kateřina Veliká: Imperátor je odklizen, Kateřina se stává Velikou

Velkovýpravný historický seriál Kateřina Veliká končí nejočekávanějším momentem. Převratem, který je dodnes opředen nejasnostmi, a korunovací Kateřiny. Nepropásněte konec příběhu výjimečné ženy, která bořila tradiční společenské normy, ale také příběhu moudrosti a trpělivosti, v pátek ve 20.15 na Primě.

Původem pruská princezna Sofie se nenarodila proto, aby svoji moc sdílela s muži. Osudy jejího mládí, nemilosrdného boje o moc a nehynoucí lásky k Rusku, kam ji provdali, se s 12. dílem seriálu Kateřina Veliká uzavírají. Sledujte, jak události vzala do vlastních rukou, svrhla manžela a sama usedla na trůn jako Kateřina Veliká.

Drsný konec imperátora Petra III.

Rozhodující okamžik nastává v roce 1762. Kateřině se podaří získat na svou stranu gardisty v čele s bratry Orlovovými. Palácový puč uzrál. Petr je zatčen v Oranienbaumu, uvězněn v komnatách zámečku Ropša u Petrohradu a donucen vzdát se koruny. Sice podepíše svoji abdikaci a jeho jediným cílem je odcestovat domů do Holštýnska, ale to už mu život nezachrání. Bratři konají. Kateřina je smrtí imperátora znechucena. Orlovovi přijdou za ní, přiznávají vinu a žádají svoji popravu. Kateřina je pošle pryč.

1. exkluzivní ukázka: Přiznání k vraždě imperátora

Kateřina jedná rychle a takticky z balkonu oznámí davu, že je Petr smrtelně nemocný a že podepsal abdikaci. Lidé začnou vyvolávat Pavla jako následníka trůnu. Na carský dvůr se z vyhnanství vrací Bestužev – muž s přehledem, který byl ještě před znelíbením se carevně Alžbětě zodpovědný za ruskou zahraniční politiku, často označovaný za nejmocnějšího muže v zemi. Kateřina se s Bestuževem radí. Řekne mu, že národ si žádá za Petrova následníka jejich syna Pavla. Bestužev diplomaticky odpoví, že národ chce silného vladaře. Kateřina musí jednat. Nechce přece být carevnou-regentkou a pouze zastupovat syna, než dospěje. Moc dobře ví, jak moc by to bylo nebezpečné nejen pro ni, ale i pro malého Pavla.

Zhrzená Petrova milenka Voroncovová řekne malému Pavlovi, že jeho otce zabila jeho matka. Pavel to Kateřině nikdy neodpustil a byl vždy jejím soupeřem.

Spálená carevnina závěť

Kateřina také navštíví bývalého Alžbětina věrného důvěrníka Razumovského. Ten jí předá dopis, který Alžběta napsala před svou smrtí. Píše, aby osud impéria vzal do svých rukou. Kateřina si uvědomuje, že jde vlastně o Alžbětinu závěť. Razumovskij však dopis spálí. Tvrdí, že mu nikdy nešlo o moc a že carevnu Alžbětu miloval. (Někteří historici jsou přesvědčeni, že Alžběta Petrovna se za Alexeje Razumovského na podzim roku 1742 tajně provdala. Po smrti carevny dožil v Moskvě. Zemřel v roce 1771.)

Korunovace Kateřiny Veliké

V září 1762 se v Moskvě koná korunovace Kateřiny II. Bude vládnout 34 let a období její vlády bude považováno za zlatý věk Ruska.

2. exkluzivní ukázka: Kateřina usedá na trůn jako Veliká

Kateřina Veliká byla nejdéle vládnoucí ruskou panovnicí. Ruskému impériu svrchovaně vládla takřka celou polovinu 18. století. Byla odhodlaná, nezávislá, vysoce inteligentní a sexuálně nespoutaná.

Byla to Kateřina Velká, která k impériu připojila 500 000 kilometrů čtverečních a počet poddaných se z 19 milionů v roce 1762 do roku její smrti 1796 takřka zdvojnásobil na 36 milionů. Jednou prý podotkla: „Kdybych se dožila dvou set let, přivedla bych celou Evropu pod ruskou vládu.“

Závěr seriálu Kateřina Veliká sledujte v pátek ve 20.15 na Primě nebo po odvysílání v televizi on-line.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.