zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

GALERIE: Herci seriálu Kateřina Veliká vs. skutečné historické postavy. Podobají se?

Zuzana Schneidewind , Vydáno: 20.08.2020
Prohlédněte si pozorně herce v hlavních rolích výpravného historického seriálu Kateřina Veliká, porovnejte jejich podobu s realitou na dochovaných portrétech a přečtěte si, co seriálu vytýkají historici.

reklama

Jak blízká je podobnost herců seriálu Kateřina Veliká historické pravdě? Odborníci na život a panování Kateřiny Veliké moc výtek k seriálu neměli. Nad drobnými odchylkami od historické skutečnosti většinou přivřeli oči. 

Upravené obočí

Umělecká kritička a autorka literárních studií o významných ženách historie Serafim Chebotar například upozornila v rozhovoru pro ruský časopis Sobesednik na příliš upravené obočí představitelky carevny Alžběty (Natalja Surkova). Ve skutečnosti totiž zdobilo (ve své době) obličej imperátorky „sobolí obočí“, tedy bohatý přírodní obrv. „Vytrhaná obočí vypadají poněkud podivně,“ okomentovala moderní vzhled obočí seriálové carevny Chebotar. 

Alžběta Petrovna, ruská carevna a teta Petra III./Carevna v podání  ruské herečky Natalje Surkovny.
Autor: achiv FTV Prima/ Kateřina Veliká a wikimedia.org Alžběta Petrovna, ruská carevna a teta Petra III./Carevna v podání ruské herečky Natalje Surkovny.

Krása mužů přizpůsobená dnešku

Život Kateřiny Veliké byl provázen i četným zástupem milenců. Ti nechybějí ani v seriálu. Jenže? S jejich hereckými představiteli přichází další, celkem velká odchylka od skutečnosti. „Maskulinní krása byla v té době jiná. Za skutečně hezké byli považováni baculatí, nafouklí, růžolící muži,“ popsala dále v časopisu Sobesednik historička Serafim Chebotar a vyzdvihla vzhled Grigorije Orlova, který je podle ní v seriálu až „neuvěřitelně krásný“. Když ale podobu seriálového Orlova porovnáte s dobovým portrétem, nejspíš se vám nebude chtít věřit, že právě o tomto muži se Kateřina Veliká ve svých pamětech vyjadřuje jako o „nejhezčím muži v Rusku“.  

Pavel Trubiner  jako Grigorij Grigorjevič Orlov, důstojník ruské carské armády a favorizovaný milenec Kateřiny Veliké.
Autor: achiv FTV Prima/ Kateřina Veliká a wikimedia.org Pavel Trubiner jako Grigorij Grigorjevič Orlov, důstojník ruské carské armády a favorizovaný milenec Kateřiny Veliké.

Nepochopitelná proměna barvy očí

Drobnou, nicméně nepřehlédnutelnou chybou seriálu je nelogická proměna barvy Kateřininých očí. Nejspíš vám také neuniklo, že se mění s věkem – v dětství má oči hnědé, v dospělosti je má již modré. 

Seriál vs. realita: Barva očí Kateřiny Veliké
Autor: achiv FTV Prima/ Kateřina Veliká Seriál vs. realita: Barva očí Kateřiny Veliké

Chybí německý přízvuk

Následují drobnou výtku s českým dabingem posoudit nemůžeme. Odbornice ale dále v časopisu Sobesednik poukazuje na čistou a moderní ruštinu, jíž po celou dobu v seriálu hovoří Katřeřina. I s tou to však bylo podle historických pramenů jinak. Je doloženo, že až do konce života mluvila s lehkým německým přízvukem. Připomeňme, že Kateřina přijela do Ruska jako patnáctiletá pruská princezna Sofie Frederica (německy hovořící), aby si vzala dědice ruského trůnu Petra III. Toho si již jako třináctiletého osiřelého chlapce vybrala pro tuto významnou úlohu jeho teta carevna Alžběta Petrovna. S pravoslavnou vírou přijala Sofie i nové jméno Kateřina.
 

reklama

Související témata: Kateřina Veliká , seriál , móda , Carevna , Julia Snigir , Natalja Surkova , Ruské impérium , herci seriálu , Galerie , seriál vs. realita

reklama

Přečtěte si také

reklama