GALERIE: Herci seriálu Kateřina Veliká vs. skutečné historické postavy. Podobají se?

Prohlédněte si pozorně herce v hlavních rolích výpravného historického seriálu Kateřina Veliká, porovnejte jejich podobu s realitou na dochovaných portrétech a přečtěte si, co seriálu vytýkají historici.

Jak blízká je podobnost herců seriálu Kateřina Veliká historické pravdě? Odborníci na život a panování Kateřiny Veliké moc výtek k seriálu neměli. Nad drobnými odchylkami od historické skutečnosti většinou přivřeli oči.

Upravené obočí

Umělecká kritička a autorka literárních studií o významných ženách historie Serafim Chebotar například upozornila v rozhovoru pro ruský časopis Sobesednik na příliš upravené obočí představitelky carevny Alžběty (Natalja Surkova). Ve skutečnosti totiž zdobilo (ve své době) obličej imperátorky „sobolí obočí“, tedy bohatý přírodní obrv. „Vytrhaná obočí vypadají poněkud podivně,“ okomentovala moderní vzhled obočí seriálové carevny Chebotar.

Krása mužů přizpůsobená dnešku

Život Kateřiny Veliké byl provázen i četným zástupem milenců. Ti nechybějí ani v seriálu. Jenže? S jejich hereckými představiteli přichází další, celkem velká odchylka od skutečnosti. „Maskulinní krása byla v té době jiná. Za skutečně hezké byli považováni baculatí, nafouklí, růžolící muži,“ popsala dále v časopisu Sobesednik historička Serafim Chebotar a vyzdvihla vzhled Grigorije Orlova, který je podle ní v seriálu až „neuvěřitelně krásný“. Když ale podobu seriálového Orlova porovnáte s dobovým portrétem, nejspíš se vám nebude chtít věřit, že právě o tomto muži se Kateřina Veliká ve svých pamětech vyjadřuje jako o „nejhezčím muži v Rusku“.

Nepochopitelná proměna barvy očí

Drobnou, nicméně nepřehlédnutelnou chybou seriálu je nelogická proměna barvy Kateřininých očí. Nejspíš vám také neuniklo, že se mění s věkem – v dětství má oči hnědé, v dospělosti je má již modré.

Chybí německý přízvuk

Následují drobnou výtku s českým dabingem posoudit nemůžeme. Odbornice ale dále v časopisu Sobesednik poukazuje na čistou a moderní ruštinu, jíž po celou dobu v seriálu hovoří Katřeřina. I s tou to však bylo podle historických pramenů jinak. Je doloženo, že až do konce života mluvila s lehkým německým přízvukem. Připomeňme, že Kateřina přijela do Ruska jako patnáctiletá pruská princezna Sofie Frederica (německy hovořící), aby si vzala dědice ruského trůnu Petra III. Toho si již jako třináctiletého osiřelého chlapce vybrala pro tuto významnou úlohu jeho teta carevna Alžběta Petrovna. S pravoslavnou vírou přijala Sofie i nové jméno Kateřina.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 15. 4. 2024

Vaše kreativita je na vrcholu, Berani, tak toho využijte. Tento den je ideální pro malování nebo psaní. I když svůj talent považujete za hluboko pod úrovní amatérského, možná budete překvapeni tím, co jste schopni vytvořit. Ignorujte svého přísného vnitřního redaktora a pracujte pro čisté potěšení z tvorby. Výsledky vás potěší.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.