zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Když se nedaří otěhotnět... Jak mohou pomoci lékaři?

Nejvyšší čas otěhotnět...
Autor: www.porodnice.cz Nejvyšší čas otěhotnět...
iva.kropackova , Vydáno: 17.09.2014

reklama

U zdravé ženy dozrává jedno vajíčko jen jednou za měsíc a pravděpodobnost, že během tohoto jednoho cyklu dojde po pohlavním styku s plodným mužem k oplození a k uhnízdění vznikajícího zárodku v děloze, je jen asi 15 procent. Asi u 60 procent partnerských dvojic žena otěhotní po šesti měsících snažení, do dvou let se to podaří asi 85 procent párů. Zbývajících 15 procent párů lze považovat za neplodné a je na místě doporučit vyšetření a léčbu.

Každou středu on-line seriál o těhotenství!

Miminko až časem...

Ženy dnes odkládají mateřství do pozdějšího věku. Jenže se stoupajícím věkem plodnost žen klesá. S každými narozeninami ubývá množství vajíček ve vaječnících a vajíčka stárnou, zhoršuje se jejich genetická výbava. Všechna vajíčka se každé ženě vytvoří již v době, kdy se sama vyvíjí jako plod v těle své matky. Žádná vajíčka již později nepřibudou.

Po třicítce významně klesá pravděpodobnost početí

Plodné a neplodné dny Foto: www.porodnice.cz

Po 30. roce života ženy její plodnost významně klesá a po 35. roce už dokonce velmi rychle. Významně se zhoršuje i účinnost metod, kterými se léčí neplodnost. Takže u žen nad 30 let se dnes nedoporučuje vyčkávat s vyšet­řením a eventuální léčbou neplodnosti déle než jeden rok. Vyšetření je také vhodné uspíšit u párů, kde lze některou z poruch plodnosti předpokládat. Jedná se především o ženy, které mají velmi nepravidelný menstruační cyklus a bez léčby třeba nemenstruují vůbec, ženy po prodělaných operacích v malé pánvi, závažných zánětlivých onemocněních vnitřních rodidel a podobně. U mužů jsou rizikové především stavy po operacích nesestouplých varlat či varikokély (rozšíření cévní pleteně v oblas­ti šourku).

Muži a ženy se o příčiny neplodnosti dělí zhruba napůl

Jednoznačná příčina na straně ženy je nalezena asi ve třetině případů. Nejčastěji se jedná o hormonální poruchu, kdy pravidelně nenastává ovulace. Méně často je diagnostikována neprůchodnost vejcovodů. Nedostatečně kvalitní sperma je u mužů přítomno v další třetině neplodných párů. Velkou část tvoří dvojice, kdy je mírně snížená plodnost u obou partnerů, například hraniční spermiogram muže a jednostranná neprůchodnost vejcovodu u ženy. Příčinu neplodnosti se někdy vůbec nepodaří zjistit.

Existují čtyři základní metody, jak zjistit, proč se právě vám miminko nedaří. Vše se dočtete zde: Vyšetření neplodnosti

Shrnutí – Konkrétní příčiny neplodnosti

Nedaří se vám otěhotnět? Zeptejte se lékařů na www.porodnice.cz. Doc. MUDr. Michal Mára, CSc. Foto: www.porodnice.cz                 
Doc. MUDr. Michal Mára, CSc.                                        MUDr. Karel Řežábek, CSc. Foto: www.porodnice.cz                     

MUDr. Karel Řežábek, CSc.

Neprůchodnost vejcovodů

Anovulační sterilita

Endometrióza

Děložní myomy

Mužská neplodnost

Děti ze „zkumavky“

Páry, jimž se nedaří otěhotnět, mají významnou šanci mít vlastní dítě díky takzvané asistované reprodukci. V České republice funguje řada kvalitních center, kam se mohou partneři obrátit. Základní metodou je oplození ženského vajíčka mužskou spermií mimo těla obou z nich. Nahrazuje tu část oplození, která probíhá ve vejcovodech. Původně byla tato metoda vyvinuta pro léčbu tubo-peritoneálního faktoru. Vzhledem ke stále se zvyšující efektivitě této metody je dnes prakticky využitelná téměř u všech poruch plodnosti.

Metody asistované reprodukce nám dávají tak velké možnosti v léčbě neplodnosti, že je na místě otázka: Je správné je všechny využívat? Vše podstatné se dozvíte v tomto článku: Etické otázky léčby neplodnosti

 

Tyto a mnoho dalších informací se dočtete v nejprodávanější knize o této oblasti Kniha o těhotenství a dítěti, jejíž autorem je doc. MUDr. A. Pařízek, CSc. (Galén, Praha 2009) Objednávejte ZDE

Kniha o těhotenství a dítěti zároveň vyšla jako 1. e-kniha v ČR s tímto tématem. Objednávejte ZDE.

Těhotenství i rodičovství je krásné, ale zároveň náročné. Víme to z našich zkušeností, víme to ze zkušeností žen, které se na nás obracejí. Pro všechny (na)stávající rodiče připravujeme ve spolupráci se špičkovými odborníky z internetového portálu www.porodnice.cz tyto články plné odborných rad i zajímavých informací. Každou středu.

Příště o tom, jak a jestli je možné ovlivnit pohlaví vašeho dítěte...

Psali jsme také:

Příprava na těhotenství

10 inteligentních kroků, které připraví vašemu dítěti úspěšný start do života!

reklama

Související témata: zdraví , těhotenství , asistovaná reprodukce , neplodnost

reklama

Přečtěte si také

reklama