Prima Ženy

17. září 2014 07:00

Iva Kropáčková

Když se nedaří otěhotnět... Jak mohou pomoci lékaři?

Když se nedaří otěhotnět... Jak mohou pomoci lékaři?

U zdravé ženy dozrává jedno vajíčko jen jednou za měsíc a pravděpodobnost, že během tohoto jednoho cyklu dojde po pohlavním styku s plodným mužem k oplození a k uhnízdění vznikajícího zárodku v děloze, je jen asi 15 procent. Asi u 60 procent partnerských dvojic žena otěhotní po šesti měsících snažení, do dvou let se to podaří asi 85 procent párů. Zbývajících 15 procent párů lze považovat za neplodné a je na místě doporučit vyšetření a léčbu.

Každou středu on-line seriál o těhotenství!

Miminko až časem...

Ženy dnes odkládají mateřství do pozdějšího věku. Jenže se stoupajícím věkem plodnost žen klesá. S každými narozeninami ubývá množství vajíček ve vaječnících a vajíčka stárnou, zhoršuje se jejich genetická výbava. Všechna vajíčka se každé ženě vytvoří již v době, kdy se sama vyvíjí jako plod v těle své matky. Žádná vajíčka již později nepřibudou.

Po třicítce významně klesá pravděpodobnost početí

Po 30. roce života ženy její plodnost významně klesá a po 35. roce už dokonce velmi rychle. Významně se zhoršuje i účinnost metod, kterými se léčí neplodnost. Takže u žen nad 30 let se dnes nedoporučuje vyčkávat s vyšet­řením a eventuální léčbou neplodnosti déle než jeden rok. Vyšetření je také vhodné uspíšit u párů, kde lze některou z poruch plodnosti předpokládat. Jedná se především o ženy, které mají velmi nepravidelný menstruační cyklus a bez léčby třeba nemenstruují vůbec, ženy po prodělaných operacích v malé pánvi, závažných zánětlivých onemocněních vnitřních rodidel a podobně. U mužů jsou rizikové především stavy po operacích nesestouplých varlat či varikokély (rozšíření cévní pleteně v oblas­ti šourku).

Muži a ženy se o příčiny neplodnosti dělí zhruba napůl

Jednoznačná příčina na straně ženy je nalezena asi ve třetině případů. Nejčastěji se jedná o hormonální poruchu, kdy pravidelně nenastává ovulace. Méně často je diagnostikována neprůchodnost vejcovodů. Nedostatečně kvalitní sperma je u mužů přítomno v další třetině neplodných párů. Velkou část tvoří dvojice, kdy je mírně snížená plodnost u obou partnerů, například hraniční spermiogram muže a jednostranná neprůchodnost vejcovodu u ženy. Příčinu neplodnosti se někdy vůbec nepodaří zjistit.

Existují čtyři základní metody, jak zjistit, proč se právě vám miminko nedaří. Vše se dočtete zde: Vyšetření neplodnosti

Shrnutí – Konkrétní příčiny neplodnosti

Nedaří se vám otěhotnět? Zeptejte se lékařů na www.porodnice.cz. Doc. MUDr. Michal Mára, CSc. MUDr. Karel Řežábek, CSc.

Neprůchodnost vejcovodů

Anovulační sterilita

Endometrióza

Děložní myomy

Mužská neplodnost

Děti ze „zkumavky“

Páry, jimž se nedaří otěhotnět, mají významnou šanci mít vlastní dítě díky takzvané asistované reprodukci. V České republice funguje řada kvalitních center, kam se mohou partneři obrátit. Základní metodou je oplození ženského vajíčka mužskou spermií mimo těla obou z nich. Nahrazuje tu část oplození, která probíhá ve vejcovodech. Původně byla tato metoda vyvinuta pro léčbu tubo-peritoneálního faktoru. Vzhledem ke stále se zvyšující efektivitě této metody je dnes prakticky využitelná téměř u všech poruch plodnosti.

Metody asistované reprodukce nám dávají tak velké možnosti v léčbě neplodnosti, že je na místě otázka: Je správné je všechny využívat? Vše podstatné se dozvíte v tomto článku: Etické otázky léčby neplodnosti

Tyto a mnoho dalších informací se dočtete v nejprodávanější knize o této oblasti Kniha o těhotenství a dítěti, jejíž autorem je doc. MUDr. A. Pařízek, CSc. (Galén, Praha 2009) Objednávejte ZDE

Kniha o těhotenství a dítěti zároveň vyšla jako 1. e-kniha v ČR s tímto tématem. Objednávejte ZDE.

Těhotenství i rodičovství je krásné, ale zároveň náročné. Víme to z našich zkušeností, víme to ze zkušeností žen, které se na nás obracejí. Pro všechny (na)stávající rodiče připravujeme ve spolupráci se špičkovými odborníky z internetového portálu www.porodnice.cz tyto články plné odborných rad i zajímavých informací. Každou středu.

Příště o tom, jak a jestli je možné ovlivnit pohlaví vašeho dítěte...

Psali jsme také:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 4. 2024

Dnes je v pořádku plakat, Berani. Uvolnění je rozhodující pro přijetí. Pokud nemáte pocit strachu a omezení, může pro vás být těžké prožívat radost a expanzi. Spojte dobré se špatným a nechte tyto dvě síly, aby se ve vaší bytosti harmonicky usadily. Proveďte přípravy, které vám umožní vzlétnout do velkých výšin. Ujistěte se, že jste připraveni přijmout výzvy, které s růstem přicházejí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.