Prima Ženy

10. září 2014 06:00

Iva Kropáčková

10 inteligentních kroků, které připraví vašemu dítěti úspěšný start do života!

Pro své dítě můžete udělat to nejlepší ještě předtím, než vůbec otěhotníte...

Plánujete založit rodinu? Možná už vaše biologické hodiny tikají jako o závod a i partner už se vidí, jak pyšně vozí kočárek nebo hraje s malým synkem či dcerkou kopanou... Ano, to je ten správný čas. Ale i v případě, že o dítěti ještě právě teď neuvažujete, můžete se na toto důležité období v životě každého rodiče včas připravit. Tady je deset důležitých věcí, které vám pomohou těhotenství a přípravu na něj zvládnout bez větších komplikací. Budete ve vynikající kondici a hlavně zajistíte skvělý start do života svému dítěti...

Každou středu on-line seriál o těhotenství!

1. Plánované rodičovství

Dobu svého otěhotnění si v dnešní době můžete naplánovat a na těhotenství se v klidu připravit. Pokud si nevíte rady, jistě vám ochotně poradí váš ženský lékař.

Plánované rodičovství je snaha partnerského páru, aby otěhotnění a po­rod nastaly v nejvhodnější době... Podrobnější informace zjistíte v tomto článku: Co je plánované rodičovství

2. Kyselina listová

Tři měsíce před plánovaným otěhotněním zařaďte do svého denního jídelníčku kyselinu listovou (odborně acidum folicum). Je lhostejné, zda formou tablet nebo potravinových doplňků. Kyselina listová významně snižuje výskyt vrozených vývojových vad centrální nervové soustavy, zejména rozštěpů páteře (odborně spina bifida). Množství a délku užívání tohoto vitaminu konzultujte se svým lékařem.

Kyselina listová je ve vodě rozpustný vitamín ze skupiny B-komplex. Je nezbytná pro syntézu nukleových kyselin v buněčném jádře, při krvetvorbě a zvláštní význam má pro normální růst a vývoj plodu. Více zde: Význam kyseliny listové v těhotenství

3. Očkování

Dbejte na včasné očkování proti zarděnkám (odborně rubeolla) a planým neštovicím (odborně varicella). Zkontrolujte si datum posledního očkování proti tetanu (každých 10 let).

4. Oprostěte se od špatných návyků

Je vhodné včas přestat s kouřením. Ne se pokoušet vzdát kouření, když zjistíte, že jste těhotná, nebo dokonce v průběhu těhotenství. Kouření způsobuje spontánní potraty, opožďování růstu plodu a předčasné odlučování placenty.

Pokud jde o alkohol, velmi malé a občasné požití alkoholických nápojů v průběhu těhotenství neškodí, avšak lepší je abstinovat.

Nedaří se vám přestat s kouřením? Poraďte se s odborníkem na www.porodnice.cz.

5. Tělesná hmotnost

Nadváha způsobuje zvýšené riziko těhotenského diabetu, vysokého tlaku a preeklampsie.

6. Preventivní lékařská prohlídka

Pokud se rozhodnete otěhotnět, je namístě předtím absolvovat vyšetření u svého lékaře. Zjištění, že jste zdravotně v pořádku, vás uklidní. Pokud tomu tak nebude, lékař vám včas navrhne příslušná léčebná opatření.

7. Chronická onemocnění

Ženy s chronickým onemocněním by měly plánované rodičovství včas probrat se svým lékařem, eventuálně s příslušným specialistou. Někdy je třeba upravit dlouhodobě nasazenou léčbu. Svému lékaři rovněž včas sdělete, vyskytují-li se ve vaší rodině nějaké dědičné choroby.

Znalost zdravotního stavu obou partnerů by měla být základní podmínkou před jejich rozhodnutím plánovat těhotenství. Více zde: Zdravotní stav rodičů

8. Antikoncepce

S pokusem o oplodnění je vhodné počkat měsíc po vysazení hormonální antikoncepce. Menstruace po vysazení přípravku je dobrým signálem, že děloha, resp. děložní sliznice (odborně endometrium) je připravena přijmout oplodněné vajíčko. Hormonální antikoncepce nepředstavuje pro plod žádné riziko.

9. Rada budoucím otcům

Zásadní podmínkou pro oplození je dostatečný počet zdravých spermií. Muži by se v době chystaného početí měli vyhnout pobytu v sauně nebo parní lázni. Vysoká teplota má negativní vliv na tvorbu spermií, stejně tak kouření a nadměrné množství alkoholu. Věk muže není oproti věku ženy až tak důležitý.

Z biologického a genetického hlediska je pro první otěhotnění optimální věk ženy mezi 20. až 24. rokem... Celý článek zde: Věk partnerů plánujících rodičovství

10. Pracovní povinnosti a tělesná zátěž

Mějte připraveny varianty pro změnu pracovního režimu ve svém zaměstnání. Dělejte v těhotenství jen to, co vás baví a uspokojuje. Pokud se objeví nějaké obtíže, neváhejte požádat svého lékaře o vystavení pracovní neschopnosti. Pokud je rozumný, tak vám jistě vyhoví. Je v zájmu celé společnosti, aby těhotná žena porodila zdravé dítě v termínu porodu. Unavené a bez nálady pracující těhotné naše hospodářství na nohy skutečně nepostaví.

Tyto a mnoho dalších informací se dočtete v nejprodávanější knize z této oblasti s názvem Kniha o těhotenství a dítěti, jejímž autorem je doc. MUDr. A. Pařízek, CSc. (Galén, Praha 2009) Objednávejte ZDE

Kniha o těhotenství a dítěti zároveň vyšla jako 1. e-kniha v ČR s tímto tématem. Objednávejte ZDE.

Těhotenství i rodičovství je krásné, ale zároveň náročné. Víme to z našich zkušeností, víme to ze zkušeností žen, které se na nás obracejí. Pro všechny (na)stávající rodiče budeme ve spolupráci se špičkovými odborníky z internetového portálu www.porodnice.cz připravovat články plné odborných rad i zajímavých informací. Každou středu.

Příště o asistované reprodukci aneb když nejde otěhotnět...

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 11. 2024

Nezbytný úklid nebo opravy v domácnosti by vás mohly inspirovat k tomu, abyste se pustili do rekonstrukce. Zbavte se starého nábytku nebo jiných vyřazených věcí, abyste uvolnili místo novým předmětům, díky nimž bude váš domov vypadat atraktivněji. Přátelé a vaše vyvolená osoba by vám mohli dobrovolně pomoci. Udělejte si z toho večírek. Všichni se budou dobře bavit.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.