Móda a krása

27. července 2018 06:00

Martina Čerňanská

Lekce chytání bronzu aneb Jak na to bezpečně a zdravě

Sluníčko si to štráduje po obloze s nezdolným elánem, teploty ukazují tropické hodnoty a čas dovolených je právě v plném proudu. Poradíme vám, jak ze slunečních paprsků udělat svého spojence, nikoliv nepřítele a zahalit tak tělo do bezpečného bronzového nádechu.

Dříve než ulehnete na plážové lehátko s míchaným koktejlem v ruce, nasejte naše rady a triky. Vyvrátíme vám zažité mýty a přijdeme i s vysvětlením toho, jak tomu skutečně je.

Sluníčko ve stínu a pod mrakem neopaluje?

Chyba lávky! Před nenechavými UV paprsky vás neochrání ani palmové lisy, vzrostlý strom či snad slunečník. Proto se namažte ochrannými přípravky proti slunci i v tomto případě. A stejně tak učiňte i tehdy, kdy slunce budou zakrývat mračna. Zataženo bývá často i v tropických destinací, třeba hned po mohutném slejváku. Já se takto obdobně nachytala v Keni, vyrazila jsme na safari, dokonce i lehce poprchávalo a já si s hromadou skvělou zážitků přinesla i nehezké spálení. Neopomínejte se chránit také ve vodě či během šnorchlování. V tomto případě si zamilujete místo klasického plavkového vršku rovnou top. Sluníčko přes vodu totiž opaluje dvakrát tolik, funguje jako lupa. A třeba v takovém Egyptě či na Maledivách je opravdu co vidět. Takže zapomenete vnímat čas a jste rudí jako raci.

Pouze ochranný faktor UVB nestačí. Proč?

UVB záření způsobuje zarudnutí až spálení pokožky, jeho kolega UVA je mnohem silnější kalibr a není radno se s ním dvakrát zahrávat, protože dokáže kožní buňky nevratně poškodit, způsobuje negativní změny v ní a urychluje proces stárnutí kůže. Vždy si na obalu sluneční kosmetiky pohlídejte, zda výrobce myslel na kompletní ochranu. Pojistíte si nejenom krásný a pěstěný vzhled, ale především vaše zdraví, protože sluníčko kromě bolestivých spálenin dokáže zapříčinit i rakovinu. Máte na kůži velké znamínka? Určitě si s nimi preventivně zaskočte k dermatologovi a na dovolené je raději přelepte náplastí, abyste je skryli před sluncem.

PŘEČTĚTE SI: VELKÝ OPALOVACÍ MANUÁL

Opalovací mléko nebo sprej?

Sprej vás nadchne tím, že se jeho aplikace je velmi snadná a rychlá. Emulze se rychle vstřebá, ale pro opalovací začátečníky a třeba i pro děti volte spíše mléko. Proč? Sice vaše tělo zahalí do mléčného bělostného hávu, ale zase vidíte, jakou část pokožky jste namazali a kde je potřeba pokračovat. S opalovacími přípravky není radno šetřit, pokožce vždy dodejte ideální vrstvu a nechejte ji dostatečně vsáknout. Teprve až po té je pokožka dokonale chráněna. Proto se mažte už na hotelovém pokoji, na pláži, kdy se do vás slunce opírá, je to už s „křížkem po funuse“.

Jak na sluníčko, když vyrazíte na sluníčko s malými dětmi?

Samozřejmě s kojencem si to rozhodně rozmyslete, sluníčko jejich citlivé pokožce může nevratně ublížit. Se staršími dětmi si ale na pláži můžete užít hromadu zábavy, ale je potřeba myslet opravdu na všechno. Na pláž či na koupaliště dětem vezměte také stan, kam se budou moci před sluncem schovat třeba v době, kdy si budou chtít po plavání odpočinout. Kromě dětské kvalitní opalovací kosmetiky berte v úvahu i populární plážové oblečky, jež jsou vyrobeny z materiály, který disponuje ochranným UV faktorem SPF 40. Mimo jiné dokonale fixují plenku, což jako rodiče malých capartů jedině uvítáte. Pořád ale platí všeobecně známé doporučení, že je nejlepší se silnému slunci v době od 12 do 15 hodin raději vyhýbat. Nemůžete si dovolit za opalovací kosmetiku kdoví jak utrácet? Ne vždy platí, že to, co je nejdražší,je zároveň i nejkvalitnější. Prostudujte si uživatelské recenze a pročtěte si také různé testy opalovací kosmetiky, které by vám měli usnadnit volbu a také ušetřit několik stovek korun. Odborníci se shodují na tom, že pro děti je zcela dostačují ochranou faktor 50.

Co dělat, když jste se spálili?

I na to myslete a vyzbrojte se chladivými sprchovými gely po slunění, hydratačními mléky s obsahem aloe vera a mějte po ruce i starý dobrý Panthenol. Pokud vás kůže pálí a bolí jako čert, nic nepomůže víc než právě tučný bílý jogurt. Řekla bych, že větší zázrak není. Navíc je opravdu za pár kaček a k mání snad úplně všude.

Co si počít po opalování?

Dopřejte si sprchu, ať z pokožky smyjete nejenom sůl z moře či chlor z bazénu, ale i písek spolu se zbytky opalovacího krému. Po té se poctivě nakrémujte hydratačním nátěrem od hlavy až k patě. Myslete opravdu i na chodidla, ty dostávají chůzí v rozpáleném písku opravdu zabrat.

Pár SOS tipů na závěr

  • Ochranný faktor by měl korespondovat s odstínem vaší pokožky. Obecně tedy platí pravidlo, že čím více máte světlejší pleť, tím si žádá vyšší hodnotu SPF. Pokud jste například u moře dva týdny a pokožka je již hnědá, můžete samozřejmě hodnotu SPF snižovat.
  • Ochranný nátěr pečlivě obnovujte v rozsahu cca hodiny a půl až dvou hodin. Vždy také berte v úvahu intenzity slunce a lokalitu, ve které dovolenkujete. Celistvost krému na kůži narušuje nejenom pobyt ve vodě a pot, ale i utírání se do osušky.
  • Zůstaly vám opalovací krémy z loňských dovolených? Raději na ně nespoléhejte a pořiďte si nové. Ochranné faktory už nemusejí být tolik účinné.
  • Nezapomínejte ani na ochrannou tyčinku s SPF na rty ve formě balzámu, investujte do kvalitních slunečních brýlí , nemluvě o vašich kadeřích. Ty nastříkejte sluneční kosmetikou určenou pro vlasy, spleťte je do copu a myslete i na pokrývku hlavy. A hlavně doplňujte tekutiny ostošest.
  • Přehnali jste to na slunci a cítíte, že vám snad teplo sebralo veškerou energii, a přitom jste zapomněli i pít? Rozpusťte si ve vodě šumivé tablety Fluidex. Tělo tak zavlaží voda spolu s anorganickými solemi.
  • Míříte na nuda pláž? Pak si opravdu každou chvíli natírejte bradavky, spálení těchto citlivých míst neuvěřitelně bolí.

Mohlo by vás také zajímat:

autor: LZ

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 2. 2024

Vaše úsilí na domácí frontě se rozhodně vyplatilo, Berani. Váš domov vypadá báječně. Říká to každý, kdo do něj vstoupí. Někteří nečekaní návštěvníci se mohou zastavit na krátký pozdrav a nakonec zůstat na večeři. Jste přirozeným a laskavým hostitelem, nemluvě o skvělé kuchařce. Kdo by vašim hostům vyčítal, že chtějí zůstat?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.