Maminka varuje rodiče: Krém s vysokým SPF vaše dítě na slunci neochrání!

Fotky jejího syna s popáleninami druhého stupně to jen dokazují.

Když se s dětmi vypravíte v létě k vodě, potřebujete s sebou spoustu věcí. Kromě plavek, ručníků, jídla a pití samozřejmě i dobrý krém, který vás všechny ochrání před slunečními paprsky. Na ten nezapomněla ani Jennifer Sayers z Virginie, maminka tříletého Liama. Ta se teď snaží varovat všechny rodiče před tím, co se jejímu synovi stalo. Přestože syna poctivě stříkala dětským sprejem s vysokým ochranným faktorem, po návratu domů mu na obličeji naskákaly bolestivé puchýře.

Protože byl Liam na sluníčku celý den, jeho maminka ho pravidelně stříkala sprejem s SPF 50+, aby se nespálil. „Pokaždé, když děti vylezly z vody, jsme je osušili a znovu nastříkali,“ říká Jennifer. Ačkoli se všechno ten večer po návratu z pláže zdálo být v pořádku, brzy synovi naskákaly na obličeji puchýře a následující ráno měl oči oteklé tak, že je jen stěží otevřel.

Foto: Facebook

"Žádnému rodiči nemohu nikdy zaručit, že se jeho dítě na slunci nespálí, i když bude dělat vše, co má,“ tvrdí pediatr Eric Freeman. A upozorňuje, že krém nebo sprej proti slunci určený na citlivější místa, například obličej, by měl obsahovat oxid zinečnatý nebo oxid titaničitý, což jsou dvě účinné látky, které dokáží blokovat sluneční paprsky. Ani jednu z nich bohužel krém, který použila Liamova matka, neobsahoval.

Nešetřete krémem!

Dermatologové navíc upozorňují, že natřít dítě jen krémem nebo nastříkat sprejem, byť s vysokým ochranným faktorem, nestačí. Malé děti by mezi 10. a 15. hodinou neměly na prudké slunce vůbec chodit. Dále je důležité, aby při pobytu na slunci měly dobré sluneční brýle, něco na hlavě, pobývaly spíše ve stínu a při pobytu na přímém slunci je dobré jim obléct i delší lehké triko s rukávy. A rodiče by je měli natírat ochranným krémem každé dvě hodiny. Právě v tom chybuje hodně rodičů, protože nepoužívají krému dostatečné množství. Odborníci doporučují použít dva miligramy přípravku na centimetr čtvereční kůže. Pokud použijete méně, účinnost přípravku okamžitě klesá. Například dospělý člověk by měl na svůj obličej použít 7 g krému. Běžně se ale stává, že je to množství až čtyřnásobně nižší. Takže i když je to krém s SPF 50, při nedostatečném množství SPF klesne na 2,7! Podívejte se na následující tabulku:

Účinnost ochranných faktorů v závislosti na aplikovaném množství

SPF 2 mg/cm2 1,5 mg/cm2 1 mg/cm2 0,5 mg/cm2

15 15 7,6 3,9 2

20 20 12,8 5,5 2,3

50 50 18,8 7,1 2,7

-ak-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 7. 2024

Berani, duchovní záležitosti by vás mohly velmi zajímat. Možná se budete chtít ponořit do metafyzických studií a meditací, ale pracovní nebo rodinné povinnosti by vám mohly bránit v uskutečnění těchto přání. Nenechte se tím zklamat. Místo toho se soustřeďte na všední povinnosti a dokončete je. Pak můžete přejít ke skutečně fascinujícím záležitostem.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.