Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Beru na vědomí
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

Maminka varuje rodiče: Krém s vysokým SPF vaše dítě na slunci neochrání!

Fotky jejího syna s popáleninami druhého stupně to jen dokazují.
Vydáno: 26.06.2016
Dítě potřebuje mnohem větší ochranu před sluncem
Autor: Thinkstock Dítě potřebuje mnohem větší ochranu před sluncem

Když se s dětmi vypravíte v létě k vodě, potřebujete s sebou spoustu věcí. Kromě plavek, ručníků, jídla a pití samozřejmě i dobrý krém, který vás všechny ochrání před slunečními paprsky. Na ten nezapomněla ani Jennifer Sayers z Virginie, maminka tříletého Liama. Ta se teď snaží varovat všechny rodiče před tím, co se jejímu synovi stalo. Přestože syna poctivě stříkala dětským sprejem s vysokým ochranným faktorem, po návratu domů mu na obličeji naskákaly bolestivé puchýře.

 

Protože byl Liam na sluníčku celý den, jeho maminka ho pravidelně stříkala sprejem s SPF 50+, aby se nespálil. „Pokaždé, když děti vylezly z vody, jsme je osušili a znovu nastříkali,“ říká Jennifer. Ačkoli se všechno ten večer po návratu z pláže zdálo být v pořádku, brzy synovi naskákaly na obličeji puchýře a následující ráno měl oči oteklé tak, že je jen stěží otevřel.

Liam Sayers Foto:                                                                                                                         Foto: Facebook

 

"Žádnému rodiči nemohu nikdy zaručit, že se jeho dítě na slunci nespálí, i když bude dělat vše, co má,“ tvrdí pediatr Eric Freeman. A upozorňuje, že krém nebo sprej proti slunci určený na citlivější místa, například obličej, by měl obsahovat oxid zinečnatý nebo oxid titaničitý, což jsou dvě účinné látky, které dokáží blokovat sluneční paprsky. Ani jednu z nich bohužel krém, který použila Liamova matka, neobsahoval.

Opalujte se chytře

NÁVOD: Jak na bezpečné opalování v Chorvatsku i Česku

 

Nešetřete krémem!

Dermatologové navíc upozorňují, že natřít dítě jen krémem nebo nastříkat sprejem, byť s vysokým ochranným faktorem, nestačí. Malé děti by mezi 10. a 15. hodinou neměly na prudké slunce vůbec chodit. Dále je důležité, aby při pobytu na slunci měly dobré sluneční brýle, něco na hlavě, pobývaly spíše ve stínu a při pobytu na přímém slunci je dobré jim obléct i delší lehké triko s rukávy. A rodiče by je měli natírat ochranným krémem každé dvě hodiny. Právě v tom chybuje hodně rodičů, protože nepoužívají krému dostatečné množství. Odborníci doporučují použít dva miligramy přípravku na centimetr čtvereční kůže. Pokud použijete méně, účinnost přípravku okamžitě klesá. Například dospělý člověk by měl na svůj obličej použít 7 g krému. Běžně se ale stává, že je to množství až čtyřnásobně nižší. Takže i když je to krém s SPF 50, při nedostatečném množství SPF klesne na 2,7! Podívejte se na následující tabulku:

Účinnost ochranných faktorů v závislosti na aplikovaném množství

SPF    2 mg/cm2     1,5 mg/cm2          1 mg/cm2               0,5 mg/cm2

15         15                   7,6                       3,9                            2

20         20                  12,8                      5,5                           2,3

50         50                  18,8                      7,1                           2,7

 

-ak-

5 hloupostí, které jste nejspíš slyšeli o opalování

Blud číslo 1 – Je zdravé být opálený

opalování bludy 1

Asi jedno z nejčastěji zažitých klišé vůbec. „Je potřeba žít podle motta: ‚zdravé opalování neexistuje´,“ tvrdí dermatoložka MUDr. Silvie Rafčíková a upozorňuje, že základní ochranou jsou režimová opatření, jak se na sluníčku chovat – tedy dle ročního období, nadmořské výšky a šířky, doby během dne, počítat s odrazem od okolních ploch, sledování UV indexu.

 

Dále jsou to ochranné prostředky, kterými jsou pokrývka hlavy z pevného materiálu, sluneční brýle s UV filtrem a dostatečné pokrytí těla oblečením. Hlavní součástí ochrany odhalených ploch je užití lokálních přípravků (krémů, gelů, sprejů...) s UV filtrem tzv. SPF filtr proti UVB i UVA záření. Dnes jsou dostupné pleťové a tělové krémy, make-upy a bb krémy na obličej s SPF faktorem 50–90 (50+). Důležité je také dbát na dobrou přípravu a posílení ochrany kůže i zevnitř. „Ideální jsou tabletky s obsahem polyfenolů, tedy přírodních antioxidantů, a vitaminu D3,“ říká dermatoložka.

 


Článek je zařazen v: opalování, ochranný faktor, spf, spálená kůže, opalovací krémy