Sláva uhlí! Proč je tak populární a co všechno umí?

Dříve nám uhlí dávala maminka, když bolelo břicho a běhali jsme o sto šest. Dnes je v šamponech, pleťových maskách… prostě všude. Proč je uhlí tak populárni?

Šampon s aktivním uhlí, pleťový scrub s dřevěným uhlím, živočišné uhlí v lékárničce, uhlí v zubní pastě. A dalo by se pokračovat, kam se dnes podíváte, narazíte na báječné uhlí. Už jste si také koupili něco s jeho přísadou? A co vlastně umí?

Co je vlastně aktivní uhlí?

Nejprve si pojďme říci, co to vlastně ono aktivní uhlí je? Ne, nepředstavujte si vydolovanou černou hroudu z uhelné pánve, co se nadrolí do kosmetiky. Dříve se vyrábělo tzv. živočišné uhlí, což nebylo rozhodně bez rizika: vznikalo spalováním zvířecích kostí za vysokých teplot a obsahovalo také karcinogenní látky.

Dnes se naštěstí používá tzv. medicinální uhlí, u kterého je podstatně nižší riziko přítomnosti škodlivých látek vznikajících při spalování. Vyrábí se zuhelněním rostlinných materiálů jako jsou kokosové skořápky nebo březové dřevo, kde je riziko toxicity minimální.

Jak to funguje?

Základní princip aktivního uhlí je princip absorpce! Aktivní uhlí se v organismu nevstřebává, ale dokáže na sebe navázat neboli absorbovat nežádoucí látky, jako jsou toxiny, bakterie, hnilobné produkty, některé „odpadní“ produkty metabolismu, ale i léčiva a další chemické sloučeniny! Uhlí opravdu dokáže pomoci při akutních běhavkách a některých otravách, proto by všechny domácnosti s malými dětmi by měly být vybaveny alespoň jedním balením živočišného uhlí!

Jeho absorpční vlastnosti se využívají nejen pro trávení, ale i v kosmetice!

Co umí?

  1. Nejčastějším a nejvíce klasickým užitím aktivního uhlí je, když je nám zle “od břicha”. Užíváme ho při zažívacích a střevních potížích, průjmech, plynatosti a některých otravách (pozor, tady vás nespasí vždy!)
  2. Dá se používat při zápachu z úst, což souvisí často s obsahem našeho trávicího traktu. Opravdu ale pomáhá, takže kdo se zápachem z úst bojuje, může černého pomocníka vyzkoušet.
  3. Bělí zuby. V ústní dutině tedy ještě zůstaneme! Aktivní uhlí vám pomůže nejen s dechem, ale i s chrupem. Ač je “černé”, dokáže bělit. Zbaví vaše zuby žluté barvy, skvrn od kávy, vína nebo cigaret a to bez chemie a poškození zubní skloviny.
  4. Navíc udržuje vyvážené pH v ústech a eliminuje zánět dásní.
  5. Uhlí je skvělé v šamponu pro mastné vlasy. Jeho absorpční vlastnosti dokážou zbavit vlasy a pokožku hlavy mastnoty. Spolehlivě odstraní zbytky stylingových produktů, dodá vlasům objem a zklidní kůži na hlavě.
  6. Své skvělé čisticí vlastnosti prokazuje také v pleťové kosmetice. Pokožku na obličeji zbaví mazu i černých teček. Uhlí dokáže vytáhnout z ucpaných pórů nahromaděné toxiny a předejít tvorbě akné a nehezkých vřídků. Vytáhne pryč to špatné, ale živiny a minerály v pleti ponechá.
  7. Uhlí umí zklidnit pokožku po hmyzím ataku, zkuste pupínek po komárovi přetřít aktivním uhlím.

Co neumí?

  1. Není samospásné! Nelze si myslet, že budu zobat uhlí jako prevenci a přitom se pravidelně přejídat. Tak to opravdu nefunguje.
  2. Také se nenechte zviklat k praktice známé jako “černý detox”, což je v praxi totéž jako pravidelné zobání tablet uhlí ve víře, že to detoxikuje organismus.
  3. Aktivní uhlí by se zkrátka mělo užívat jako pomocník, ne jako prevence místo zdravého životního stylu!

-KU-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 2. 2024

Berany možná čekají krušné chvíle. Dobrá zpráva je, že se to zlepší. Pokud jste rodiče, děti budou každých pět minut něco chtít a vy můžete cítit tlak ze všech stran. Ani váš milostný život není imunní vůči pochybnostem, které jako by se vám vznášely nad hlavou. Žádný kompromis pro vás není možný, Berani. Jen vydržte a vězte, že přicházejí klidnější dny.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.