Chcete mít otevřený vztah? Co byste o něm měli vědět, než do něj vstoupíte

„Máme spolu otevřený vztah“, slýcháme čím dál častěji od svých přátel. Co si ale pod tímto pojmem můžeme vlastně představit? A může vůbec tento typ vztahu fungovat, aniž by to jednoho z partnerů nějak zraňovalo? Co musíte vzít v úvahu, než do něj vstoupíte?

Polygamie bývá oblíbeným tématem různých talk show, protože lidi stále fascinuje. A to nejen „obyčejné“ smrtelníky, ale i vědce. Otevřené vztahy se totiž stávají středobodem některých vědeckých studií. Podle výzkumu publikovaného v časopise Journal of Sex &Marital Therapy se více než jeden z pěti lidí v USA zapojí alespoň jednou za život do otevřeného nemonogamního vztahu.

Nicméně každý z nás má na pravidla otevřeného soužití jiný názor. Je to pochopitelné, protože i odborníci tvrdí, že tento pojem může znamenat spoustu věcí.

Co obnáší otevřený vztah?

Otevřený vztah je jakýsi postoj, kdy lidé přijmou skutečnost, že chtějí mít intimní, erotické nebo sexuální zážitky také jinde než v klasickém monogamním partnerském vztahu. Partneři se v podstatě mohou domluvit na čemkoliv, s čím budou oba dva souhlasit.

Otevřené vztahy mohou zahrnovat nejen sex, ale taky mohou fungovat na bázi zamilovanosti, lásky. Mohou být jak krátkodobé, přechodné, tak i dlouhodobé, řádově až několik desítek let nebo dokonce celoživotní. Obecně řečeno je otevřené soužití postaveno na úmluvě obou partnerů s tím, že o něm budou společně mluvit a v případě nějakých nejasností nebo změn to budou řešit.

Jak otevřené vztahy fungují? Mají nějaká pravidla?

Proč vůbec lidé vstupují do otevřených vztahů? Obvykle proto, že potřebují uspokojit nějakou ze svých potřeb, například sexuální. Ale to není podmínkou. Každý pár je jiný a je jedinečný. Navíc i být polygamní je druh sexuálního postoje.

Lidé v polyamorních vztazích, tedy ti, kde jsou v citovém vztahu více než dva lidi, mohou hledat například nějaký emoční element. Může jim u partnera chybět dostatek lásky a intimity. Polyamorní páry mají tendenci zdůrazňovat komunikaci a upřímnost.

Na druhou stranu samozřejmě existují ti, kteří jsou obecně nemonogamní a jejich pravidla otevřeného vztahu se týkají pouze sexu a milostných hrátek. Cokoliv navíc je ovšem zakázáno. Povoleny nejsou žádné city, žádné emoce. Tito lidé většinou zastávají heslo: Raději se na nic neptej, ať se nic nedozvíš.

Nicméně konkrétní pravidla se liší pár od páru. Nejdůležitější je, aby se na nich shodli oba dva, aby na ně jeden nepřistoupil třeba jen ze strachu, že by o toho druhého jinak přišel. Na čem se tedy mohou jedinci v otevřeném vztahu dohodnout? Jaká mohou mít pravidla?

Například je zakázáno vodit si někoho jiného do společného bytu nebo si mohou domluvit, že se s jinými lidmi nebudou líbat, případně si zakážou pohlavní styk se třetí osobou, ale ostatní erotické hrátky mají povoleny. Podobných pravidel je v otevřeném soužití poměrně hodně. Zkrátka, fantazii se meze nekladou.

Jsou otevřené vztahy zdravé?

Dá se říci, že otevřené vztahy jsou zdravé stejně jako lidi, kteří v nich figurují. Jistě se shodneme na tom, že klasické monogamní vztahy mohou být jak úžasné a skvěle fungující, tak i šílené a destruktivní. Stejně tak jako vztahy otevřené.

Pokud oba dva partneři opravdu dodržují pravidla, stále se milují, rádi se k sobě vrací a pořád se vzájemně respektují a chovají hezky, můžeme tento vztah pokládat za zdravý. Jakmile ale k sobě přestanou být upřímní, budou zapomínat na domluvená pravidla a ve vztahu vznikne napětí, může být tento vztah považován za nezdravý.

A co na to říkají výzkumy? Naznačují, že otevřené vztahy mají své výhody. Tito lidé totiž uvádějí vyšší sexuální spokojenost než monogamní a zároveň jsou příznivci otevřeného soužití se vztahem spokojeni ve stejné míře jako monogamisté.

Co je třeba zvážit, než vstoupíte do otevřeného vztahu?

Nejprve popřemýšlejte o tom, jak by se věci mohly v dlouhodobém horizontu vyvíjet. Neberte v potaz jenom to, že si budete moci beztrestně užívat více sexu s určitou zárukou, že máte partnera, který vám patří. Jenže nezapomínejte, že přestože je váš, není to stoprocentní. Musíte se o něj dělit i s někým jiným. Zvažte tedy, zda dokážete skousnout, když budete vědět, že si zrovna v pátek večer užívá váš partner s jinou. A pak se vrátí domů, lehne si k vám do postele a začne se k vám spokojeně tulit. Jste s tím v pohodě?

Jestliže si nejste jisti, můžete společně zkusit sexuálního nebo partnerského terapeuta, který vám může pomoci s vyjednáváním, tvořením pravidel a také s předvídáním situací, jež by mohly jednou přijít a v současné chvíli vás ani nenapadly.

Jednou z podmínek, které hovoří pro otevřené partnerství, je skutečnost, že máte mezi sebou zdravý vztah. To znamená, že tvoříte vyrovnaný pár už od samotného počátku. Pokud se rozhodnete, že zkusíte s partnerem přejít z monogamního vztahu do otevřeného a už v té době máte mezi sebou nějaké nevyřízené účty a nesrovnalosti, stane se pro vás otevřené soužití velkou zatěžkávací zkoušku, kterou bohužel nemusíte ustát.

Snažíte-li se tedy vstoupit do otevřeného vztahu jenom proto, abyste zachránili umírající vztah, nejspíše to nebude fungovat. Je to podobné, jako byste chtěli spasit vaši vztahovou krizi tím, že si pořídíte dítě.

Jak požádat o otevřený vztah

Myslíte si, že by vám vyhovoval otevřený vztah, ale nevíte, jak o tom partnerovi říct? Zkuste jeden fígl. Najděte si nějaký film nebo talk show, kde je ústředním tématem otevřený vztah. Případně si vymyslete, že jste o tom četli článek. A pak se nenápadně partnera zeptejte, co si o tom myslí. Díky tomu zjistíte jeho postoj, který vám napoví, zda má vůbec cenu s tím na partnera vyrukovat. Pokud nedostanete odpověď, po níž toužíte, zkuste udržet na uzdě pocity zklamání. Třeba to ještě jednou dozraje do fáze, kdy budete spokojení oba dva.

Když se rozhodnete prozkoumat taje otevřeného vztahu, čas od času se ujistěte, že vám tento způsob partnerství stále oběma vyhovuje. Často se totiž stává, že vám nová forma vztahu nemusí vyhovovat. Vaše představy se mohou lišit od reality. Můžete začít šíleně žárlit nebo se začít bát, že se ten druhý zamiluje do někoho jiného a podobně.

Proto mějte v pravidlech nějaká společná pravidelná sezení, kdy si na rovinu řeknete, s čím máte v otevřeném vztahu problém. Jedná se o situace, s nimiž jste nepočítali a které je třeba co nejrychleji vyřešit, aby se zase všechno urovnalo a mohlo to i nadále fungovat. A rozhodně raději praktikujte bezpečný sex.

-šp-

Sdílejte článek
Štítky vztah partner sex USA

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 4. 2024

Knihy, které jste možná dostali darem, vás dnes mohou přimět k hlubokému zamyšlení nad duchovními nebo filozofickými otázkami, Berani. Vaše mysl je rychlejší než obvykle, takže pravděpodobně dokážete pochopit některé poměrně složité myšlenky. Vaše praktická stránka by mohla vyvolat pochybnosti o použitelnosti toho, co se učíte, ale nedělejte si s tím starosti. Nakonec by vám to mělo být jasné.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.