Sex a vztahy

28. listopadu 2018 10:00

redakce Prima Zoom

Co stoprocentně zničí každý vztah? Dejte si pozor na těchto 5 věcí

Vztah je jako kytička, když ji nezaléváte a nestaráte se o ni, zvadne. Je třeba vyvarovat se chyb, které dokážou vztah zničit, a to i ten dlouhotrvající. Zamilovat se může být docela snadné, někdy je to blesk z čistého nebe. Tohle však nevydrží navěky, a když se z růžového obláčku dostanete zpátky na zem, dopad může být dost tvrdý.

Co je třeba trpělivě si opakovat, abychom o toho druhého nepřišli?

1) Nezapomeňte spolu mluvit

V začátcích bychom spolu mohli mluvit od rána do noci, je toho tolik, co si musíme sdělit. Využíváme každou minutku, abychom mohli být spolu. A pokud nás zlý osud na den nebo na dva rozdělí, alespoň si telefonujeme anebo posíláme k smrti zamilované esemesky. Kam se tohle časem vytratí? Po pěti letech vztahu je to dávno pryč. A tak pozor na to. Je celkem jasné, že po dlouholeté známosti si asi nepíšete každých pět minut vzkazy plné sladkých slov, ale hledat společná témata a mluvit spolu je důležité.

2) Ale ano, jste pro něj dost dobrá

Nejsem pro něj dost dobrá – to je myšlenka, kterou ihned potlačte. Pokud to neuděláte, svůj vztah nebezpečně ohrožujete. Nikdo není dokonalý. Ani vy, ani váš partner. Nicméně musíte věřit, že právě vy jste to nejlepší, co ho mohlo potkat. A naopak. Myšlením na to, že by si zasloužil někoho lepšího, zasejete semínko pochybnosti a to poroste. Pokud to budete pronášet nahlas, probudíte pochybnosti i v partnerovi.

3) Žárlíte příliš? Velká chyba

Žárlivost může vyplývat z nejistoty, nedostatku důvěry, strachu ze zrady, může se přenášet z minulých vztahů a životních zkušeností. Ačkoli to pro vás nejspíš není příjemné, diskuze je v takovém případě velice důležitá. Pokud žárlíte na partnera, aniž by vám k tomu zavdával skutečnou, objektivní příčinu, zaměřte se především na posilování vlastní sebeúcty a sebevědomí. Klidně i s pomocí terapeuta. V žádném případě nedělejte scény a rozhodně ne na veřejnosti.

4) Pomoc a podpora není samozřejmost

Postupem času se může stát, že začneme považovat partnerovy silné stránky za samozřejmost, a to, že nám pomáhá a podporuje nás, za jeho povinnost. Pro život ve dvou je velmi důležité, aby partneři každou laskavost dokázali ocenit, ať už se jedná třeba o přípravu jídla, které má ten druhý rád, úklid domácnosti či drobnost jako dárek. Umět za vše výrazně poděkovat může z dlouhodobého hlediska znamenat opravdu mnoho.

5) Zakázané fráze

Kéž bychom se nikdy nepoznali. Bylo by lepší, kdybych se do tebe nikdy nezamilovala. Takové fráze většinou nikdo z nás nemíní vážně, přesto jimi dokážeme vztah zničit. Po vyslovení takových věcí už nebude nic jako dřív – na to pamatujte, než podobnou větu vypustíte z úst. Frázemi tohoto typu vlastně vyjadřujete, že za vše špatné ve vašem vztahu může váš partner, a že špatné vzpomínky na společný život převažují nad těmi dobrými. Nedovolte, aby se takové fráze vloudily do vašeho života. Raději přemýšlejte: Co byste vy sama mohla udělat pro to, aby ve vztahu znovu zavládla radost a štěstí?

-EM-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 2. 2024

Nečekaná konverzace se současným nebo potenciálním milostným partnerem by mohla skončit odhalením mnoha vašich nejhlubších citů, Berani. Tento rozhovor se může týkat stavu vašeho vztahu jen nepřímo, ale dozvíte se o sobě navzájem mnoho informací, které by vás mohly přimět vážně zvážit, zda chcete ve vztahu pokračovat. Všechna znamení však naznačují, že se vztah může mírně změnit, ale bude pokračovat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.