Sex a vztahy

2. června 2018 10:00

Martina Čerňanská

Elegantní rozchod aneb Jak nebýt zahořklá

Rozchod je psychicky náročná záležitost. Je nepříjemné, i když se rozcházíte po relativně krátké známosti, a pokud se jedná o zánik dlouhodobého vztahu či manželství, pak, jak se říká, končí legrace.

Lidé bývají v tomto období v zajetí emocí, křičí, pláčí, dělají scény. S odstupem času si pak vyčítají, proč si nezachovali dekorum a důstojnost. Jak se tedy v těchto vypjatých situacích vyhnout trapnému ječení či rozbíjení talířů? Jak to navléknout, abychom zůstali relativně klidní a chovali se noblesně?

Pozor na falešnou naději

Tak především: pokud vám partner oznámí, že odchází a že je to jeho neměnné a definitivní rozhodnutí, není právě elegantní klečet mu u nohou a prosit, aby vás neopouštěl. To byste si vyčítala i po letech, v noci by vás to budilo ze sna. Zatněte zuby a poplačte si, teprve až za sebou skutečně zavře dveře. Berte to jako fakt, jako událost, kterou nelze zvrátit. Vše partnerovi vraťte, nic si neschovávejte na památku a v hlavě nehýčkejte naději, že zítra zazvoní s prosíkem, abyste ho vzala zpátky.

A co když přijde esemeska?

Zejména pánové si osvojili zvyk rozcházet se prostřednictvím textové zprávy. Na jednu stranu se nelze divit, protože se vyhnou plačtivým scénám, kterých se tak bojí. Nedojde k hádkám, hysterickému obviňování a nutnosti vysvětlovat, proč se muž rozhodl pro ukončení vztahu. Na druhou stranu je ovšem rozchod prostřednictvím SMS rána pod pás. To se prostě nedělá. Když se s vámi někdo rozejde esemeskou, je to důkaz, že by nebyl dobrým partnerem. Při první příležitosti by zcela jistě selhal. Ať jde tedy k čertu, však ono se mu to vrátí.

Napište si to

Odborníci doporučují o samotě se vyplakat a poté už používat spíš chladný rozum než emoce. Pokud vám to pomůže, vztah vyhodnoťte, napište si na papír, co vám vzal, co vám dal a jaký byste si přála mít ten následující vztah. Zkuste si uvědomit i chyby, které byly na vaší straně, a v dalším partnerství se jich vyvarovat. Rozhodně se neseznamujte za každou cenu hned po rozchodu, abyste si dokázala, jaký je o vás zájem. To je ta nejlepší cesta do pekel. Dejte si delší pauzu, věnujte se sobě, svým koníčkům, kamarádkám.

Odpoutejte se

Nedoporučuje se důvody, které vedly váš protějšek k rozchodu, neustále pitvat. Do omrzení se ptát partnera, připadně i sebe, proč se to stalo. To je, jako by se člověk ptal, proč je dnes zataženo a prší. V období brzy po rozchodu se člověk cítí, jako by mu sebrali drogu, a myslí jen na to, jak dostat dotyčného zpátky. Proto je nezbytné vymyslet si své vlastní překlenovací aktivity. Nejhorší je zůstat doma a litovat se. Odborníci radí: vyběhejte si svoje zklamání a vztek. Cvičte, choďte, jezděte na kole. A myslete na to, že odpoutání se od partnera, se kterým jste žila dlouho, se počítá na dlouhé měsíce, někdy bohužel i na roky.

Mohlo by vás také zajímat:

autor: em

Sdílejte článek
Štítky láska

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 2. 2024

Uvolnila se ve vás intenzivní vášeň, Berani. Těžko odoláváte touze vzít svou milovanou osobu a utéct na nějaký opuštěný ostrov. Odpočinek od civilizace by se vám hodil. Ale pokud se na takový ostrov nemůžete dostat, co takhle vytvořit si oázu přímo u sebe doma? Objednejte si jídlo z oblíbené restaurace, přineste si ho domů a užijte si intimní večer se svým partnerem.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.