Vzájemná důvěra je pryč. Má cenu pokračovat ve vztahu?

Na začátku vztahu všechno běží jako na drátkách. Zažíváme pocity zamilovanosti a štěstí, těšíme se z každé chvíle, kdy můžeme být s partnerem. Dříve nebo později se ale bohužel v každém vztahu objeví problémy a je jen na nás, zda se s nimi dokážeme vypořádat, nebo zda boj vzdáme a vztah ukončíme.

Co dělat, když se potýkáme s nedostatkem důvěry? A lze vůbec vztah, ze kterého se vytratí vzájemná důvěra, zachránit?

Máte pochyby? Promluvte si

Možná patříte mezi ty šťastlivce, kteří nikdy nemuseli řešit, že partnerovy pracovní schůzky trvají čím dál déle, pivo s kamarády se protahuje až do brzkých ranních hodin nebo že služební cesty jsou stále častější. Přesto je však velice pravděpodobné, že i u vás se už někdy objevila nejistota a začala jste o partnerovi nebo o tom, zda vám vždy říká pravdu, pochybovat.

Co teď? Zeptat se partnera na rovinu, zda někoho má, zahrát si na detektiva, nutit ho říct pravdu za každou cenu nebo předstírat, že se nic neděje? Jakmile je ve vás jednou semínko nedůvěry zaseto, je nepravděpodobné, že zůstane navždy ukryto pod povrchem. Spíše se stane to, že semínko vyklíčí a původně slabé pochyby se změní v mnohem větší nejistotu a nedůvěru.

Pokud tedy chcete, aby váš vztah dál vzkvétal a pomalu ho neničily vaše rostoucí pochybnosti, seberte odvahu a s partnerem si na rovinu promluvte. Svěřte se mu s tím, co vás trápí, a možná se ukáže, že všechny vaše obavy jsou zbytečné. Pokud partner přizná, že je k vám neupřímný nebo že vám něco tají, můžete problém alespoň včas začít řešit.

Řešení číslo 1: Začněte důvěru obnovovat

Partner vás podvedl, ale stále vás miluje a oba jste se shodli na tom, že spolu chcete zůstat? Pak je na čase začít pracovat na tom, abyste partnerovi opět začala věřit. Ano, jde to, ale důležité je, abyste se k tomu, co se stalo, už pokud možno nevraceli a šli dál.

Uvědomte si, že pokud vás partner stále miluje a opravdu s vámi chce být, jen těžko udělá znova stejnou chybu. Naopak. Pravděpodobně se nyní bude snažit, abyste mu odpustila, takže rozhodně ničemu nepomůžete, budete-li partnerovi zakazovat jeho obvyklé aktivity, všude chodit s ním nebo ho neustále vyslýchat. Tím totiž váš už takto křehký vztah spíše zničíte, než zachráníte.

Jste-li pevně rozhodnuta, že s partnerem chcete být, ale přesto cítíte, že se vám nedaří mu odpustit, vyhledejte pomoc odborníka.

Řešení číslo 2: Dejte věcem čas

Něco se stalo, ale oba jste příliš zmatení na to, abyste situaci nyní byli schopni vyřešit? Nevadí. Než dělat unáhlená rozhodnutí, je lepší dát si pauzu a chvíli žít odděleně (pokud již nemáte děti), promluvit si s někým, kdo vám situaci pomůže ujasnit, nebo odjet alespoň na několik dní pryč. Krátká dovolená nebo minimálně víkend na chalupě o samotě vám možná v mnohém pomůže a vy přijdete na to, zda jste ochotna svému partnerovi dát druhou šanci, či nikoliv.

Řešení číslo 3: Rozchod

Pokud jste právě zjistila, že vás partner podvedl, je pochopitelné, že vám v hlavě zní pouze slovo rozvod či rozchod. Neunáhlujte se ale. Než učiníte definitivní rozhodnutí, počkejte, až ten prvotní největší vztek vyprchá a první vlna zklamání odezní. Pokud i poté budete chtít vztah ukončit, neotálejte s tím a zbytečně neprodlužujte své trápení. Nenechte se partnerem přemluvit, a pokud jste se už rozhodla, že mu nedáte další šanci (protože např. několik vašich předchozích šancí nedokázal využít), pevně si za svým rozhodnutím stůjte.

Rozhodujte se podle toho, co bude nejlepší pro vás

Ať už se s partnerovou nevěrou, lží či jiným zklamáním, které vám připravil, rozhodnete vyrovnat jakkoliv, vždycky dělejte to, co je nejlepší pro vás. Pokud vás partner podvedl, je nesmysl se nyní ohlížet na jeho city a nechat se prosit, ať s ním zůstanete, pokud vy sama nechcete. Zůstanete-li s partnerem jen kvůli dětem, buďte si jistá, že děti brzy vycítí, že něco není v pořádku a přestanou se doma cítit šťastně a bezstarostně. Zkrátka, ať už bude vaše rozhodnutí jakékoliv, vždy bude správné, pokud nebude odporovat tomu, co cítíte a co skutečně chcete.

Aleš Kalina

Aleš Kalina považuje za své poslání říkat lidem, jak to udělat, aby se už konečně cítili dobře. Má 25 let zkušeností v oblasti koučinku. Je hlavním koučem a školitelem společnosti MindSoft s.r.o. a autorem metody Emočních rovnic, která nám pomáhá pochopit, proč se v daných situacích cítíme právě tak, jak se cítíme, a poněvadž se nejčastěji rozhodujeme na základě svých emocí, pomáhá nám pochopit i důvody rozhodování. Vydal dvě knihy – Emoční rovnice a Partnerský manuál – a několik motivačních CD.

Než se začal naplno věnovat koučinku, byl členem top managementu mezinárodních korporací (Microsoft, Telenor ČR, EDS, Sodexho Pass ČR). V roce 2007 byl zapsán do knihy Who is Who. Více informací na jdete na www.aleskalina.cz.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 5. 2024

Kdyby byl každý den jako dnes, život by byl ráj, Berani. Je to pro vás potenciálně nádherné období. Možná najdete odpovědi na problémy, které vás trápí už několik týdnů. Při všech rozhovorech mějte uši otevřené. Mohli byste narazit na dílo, na které jste dlouho čekali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.