Sex a vztahy

12. října 2017 15:26

Martina Čerňanská

Ženy věří na lásku na celý život, přesto často žijí v mentální nevěře

Jak to mají dnešní moderní ženy s láskou? Preferují svatbu nebo žijí raději bez závazků? Touží po dětech nebo si chtějí užívat? Na to se zaměřil rozsáhlý výzkum společnosti OMG Research, ve spolupráci s FTV Prima a my vám nyní přinášíme, možná pro mnoho z vás překvapivé, výsledky.

Přestože většina žen věří na lásku na celý život, je poměrně velké množství těch, které si rády představují, že mají sex s někým jiným než aktuálním partnerem.

Víra v lásku na celý život je u žen poměrně silná, nehledě na věk či vzdělání. Ale sexuální fantazie s jiným než aktuálním partnerem mají dva vrcholy podle věku – rády si je představují především ženy do 34 let věku (28 %) a pak nad 45 let (24 %). V období mezi tím jsou ženy více vyrovnané a sexuální fantazie si představuje jen kolem 15 % z nich.

O změně aktuálního partnera uvažují nejčastěji nejstarší ženy nad 45 let (15 %), dokonce více než nejmladší (11 %), naopak nejstabilnější jsou ženy ve věku 35–40 let (změnu zvažují jen 4 %).

Zajímavé je, že zkušenost s tzv. „trojkou“ je častější u žen s nižším vzděláním, mezi vysokoškolačkami má tuto zkušenost jen 6 %. Tolerance k fenoménu polyamorie je poměrně vysoká, a to především u mladších žen do 34 let.

„S Honzou jsme spolu od 15 a vůbec si neumím představit, že bych byla s někým jiným, navíc pořád lítám okolo dětí, takže ani na to nemám čas myslet,“ říká respondentka Lída (30 let)

Ženy chtějí žít ve vztahu, jen 17 % z nich žádný nemá

Nejvíce žen žije v domácnosti se svým manželem, příp. registrovanou partnerkou. Asi třetina žen však sdílí domácnost s přítelem tzv. na „psí knížku“, což potvrzuje trend moderní doby. Desetina žen sice má vztah, ale svého soukromí se nechtějí vzdát a žijí odděleně. 17 % žen nemá žádný vztah a žijí samy.

Nejlepším obdobím ženy je mateřství, ale desetina z nich žádné děti nechce

I přesto, že téměř polovina dotazovaných uvedla, že nejlepším obdobím je mateřství, desetina žen neplánuje mít nikdy děti a toto rozhodnutí se příliš neliší ani s věkem ženy. Plán na početí (i dalších) dětí přirozeně klesá s věkem. Přesto je ale i mezi ženami nad 35 let stále asi čtvrtina těch, které děti – ať už další či první – zvažují.

Trend posledních několika let je, k nelibosti porodníků, pořizovat si první dítě až po 30. roce. Ale mladší ženy do 29 let mají ve velké míře již děti, dokonce 39 %, častěji jsou to ale ženy s nižším vzděláním či z menších měst.

Kolem desetiny žen nechce mít žádné děti. A je jedno zda je jim dvacet či čtyřicet let. Bariéry u žen, které děti nemají, ale plánují, se liší podle věku – pro nejmladší je na to „ještě brzy“, u starších je naopak nejvíce problém ve vhodném partnerovi a nemožnosti otěhotnění.

„Nechci děti, já po nich netoužím, já si s nimi ráda hraji, když má někdo prcky, oni mě mají taky rádi, ale já nemám ráda, když je někdo na mě závislý,“ říká respondentka Markéta (30 let).

Zdroj: OMG Research, ve spolupráci s FTV Prima (vzorek: 808 respondentek ve věku 25 - 49 let).

Sdílejte článek
Štítky láska nevěra manželství Sex Ženy

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.