Sex a vztahy

12. října 2017 15:26

Martina Čerňanská

Ženy věří na lásku na celý život, přesto často žijí v mentální nevěře

Jak to mají dnešní moderní ženy s láskou? Preferují svatbu nebo žijí raději bez závazků? Touží po dětech nebo si chtějí užívat? Na to se zaměřil rozsáhlý výzkum společnosti OMG Research, ve spolupráci s FTV Prima a my vám nyní přinášíme, možná pro mnoho z vás překvapivé, výsledky.

Přestože většina žen věří na lásku na celý život, je poměrně velké množství těch, které si rády představují, že mají sex s někým jiným než aktuálním partnerem.

Víra v lásku na celý život je u žen poměrně silná, nehledě na věk či vzdělání. Ale sexuální fantazie s jiným než aktuálním partnerem mají dva vrcholy podle věku – rády si je představují především ženy do 34 let věku (28 %) a pak nad 45 let (24 %). V období mezi tím jsou ženy více vyrovnané a sexuální fantazie si představuje jen kolem 15 % z nich.

O změně aktuálního partnera uvažují nejčastěji nejstarší ženy nad 45 let (15 %), dokonce více než nejmladší (11 %), naopak nejstabilnější jsou ženy ve věku 35–40 let (změnu zvažují jen 4 %).

Zajímavé je, že zkušenost s tzv. „trojkou“ je častější u žen s nižším vzděláním, mezi vysokoškolačkami má tuto zkušenost jen 6 %. Tolerance k fenoménu polyamorie je poměrně vysoká, a to především u mladších žen do 34 let.

„S Honzou jsme spolu od 15 a vůbec si neumím představit, že bych byla s někým jiným, navíc pořád lítám okolo dětí, takže ani na to nemám čas myslet,“ říká respondentka Lída (30 let)

Ženy chtějí žít ve vztahu, jen 17 % z nich žádný nemá

Nejvíce žen žije v domácnosti se svým manželem, příp. registrovanou partnerkou. Asi třetina žen však sdílí domácnost s přítelem tzv. na „psí knížku“, což potvrzuje trend moderní doby. Desetina žen sice má vztah, ale svého soukromí se nechtějí vzdát a žijí odděleně. 17 % žen nemá žádný vztah a žijí samy.

Nejlepším obdobím ženy je mateřství, ale desetina z nich žádné děti nechce

I přesto, že téměř polovina dotazovaných uvedla, že nejlepším obdobím je mateřství, desetina žen neplánuje mít nikdy děti a toto rozhodnutí se příliš neliší ani s věkem ženy. Plán na početí (i dalších) dětí přirozeně klesá s věkem. Přesto je ale i mezi ženami nad 35 let stále asi čtvrtina těch, které děti – ať už další či první – zvažují.

Trend posledních několika let je, k nelibosti porodníků, pořizovat si první dítě až po 30. roce. Ale mladší ženy do 29 let mají ve velké míře již děti, dokonce 39 %, častěji jsou to ale ženy s nižším vzděláním či z menších měst.

Kolem desetiny žen nechce mít žádné děti. A je jedno zda je jim dvacet či čtyřicet let. Bariéry u žen, které děti nemají, ale plánují, se liší podle věku – pro nejmladší je na to „ještě brzy“, u starších je naopak nejvíce problém ve vhodném partnerovi a nemožnosti otěhotnění.

„Nechci děti, já po nich netoužím, já si s nimi ráda hraji, když má někdo prcky, oni mě mají taky rádi, ale já nemám ráda, když je někdo na mě závislý,“ říká respondentka Markéta (30 let).

Zdroj: OMG Research, ve spolupráci s FTV Prima (vzorek: 808 respondentek ve věku 25 - 49 let).

Sdílejte článek
Štítky láska nevěra manželství Sex Ženy

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 5. 6. 2023

Úkoly všeho druhu vám dnes budou připadat jako Herkulova práce, Berani. Kvůli přepracování a napětí se můžete cítit trochu pod psa. Možná by bylo dobré, kdybyste si na chvíli odpočinuli o samotě. Pokud to nejde, snažte se alespoň trochu uklidnit. Také některé nečekané změny ve vašem okolí by mohly rozvášnit jazyky. Než začnete dělat ukvapené závěry, nezapomeňte si ověřit fakta.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.