Všechny naše vzpomínky: Která fotka je dobová a která à la 70. léta?

Prohlédněte si dvě fotky v úvodní koláži. Jedna je od skutečných rekreantů ze 70. let, kteří strávili příjemný týden u Baltu v NDR, a druhou fotku byste našli u seriálové Marie v albu. Byla pořízena před půl rokem na dece v parku na pražském Strahově:-)

Tak jste to viděli v uplynulém dílu Všech mých lásek. Marie konečně ví, proč její největší láska z vysoké školy zmizela neznámo kam.

Celý nedělní díl si můžete pustit ještě na webu Prima PLAY, nebo v pondělní repríze na Prima love v 7.45.

Milovaný Petr emigroval do Švýcarska. Z oprávněného strachu, aby mu na jeho plány v někdejším režimu nepřišli, neřekl o svém odchodu ani své nejbližší Marii.

Tenkrát nešlo o výjimečnou situaci, takto překvapených zůstalo za totality bez partnera mnoho jedinců. Jsou i případy, kdy o útěku blízkého na Západ nevěděli ani jeho rodiče.

Dovolená jako věc veřejná

Pamatujete si ještě a nebo víte, co všechno se v dobách komunismu muselo udělat, než jste si vůbec začali pakovat kufr na dnes obyčejnou dovolenou u moře. Výjezd za hranice začal byrokratickou cestou kolem úřadů – s žádostí o vydání výjezdní doložky. O co šlo?

Pokud chtěl někdo odjet do zahraničí, musel požádat o udělení výjezdní doložky a čekat, jestli mu vycestování bude vůbec povoleno. Několik vyplněných listů žádosti schvalovaly zástupy „důležitých“ osob. Počínaje výborem komunistické strany na pracovišti, uličním výborem KSČ atd. Ve velkých podnicích schválení žádosti o výjezdní doložku zajišťovalo oddělení pro zvláštní úkoly, což byla prodloužená ruka StB. Zaměstnavatel vyžadoval splnění několika dalších náležitostí a osobní pohovor na kádrovém oddělení, než žádost doporučil. Rovněž škola podmiňovala doporučení pro vydání výjezdní doložky vyplněním podrobné žádosti, kde bylo nutné uvést cíl cesty, a kterou musel doporučit vedoucí učitel studijní skupiny, vedoucí učitel ročníku a předseda Socialistického svazu mládeže. A tím byrokratická cesta nekončila.

Níže si můžete vytisknout a cvičně vyplnit jednu takovou Žádost o výjezdní doložku:-)

K žádosti se přikládaly dvě fotografie, kolek v hodnotě 50 Kčs, cestovní pas, devizový příslib a výpis z rejstříku trestů. S papíry se muselo jít osobně na oddělení pasů a víz Sboru národní bezpečnosti.

O nějakých cestách na poslední chvíli nemohla být řeč. Vypracovávání takové Žádosti o výjezdní doložku trvalo zhruba jeden měsíc. Během této doby jste navíc neměli cestovní pas, takže jste nemohli cestovat ani do spřátelených socialistických zemí.

Co to byla ta výjezdní doložka?

Výjezdní doložku zavedlo komunisty ovládané ministerstvo již 23. února 1948. Přežila i Pražské jaro 1968 a byla zrušena až 4. prosince 1989. Výjezdní doložka obsahovala údaje o tom, pro které státy, k jakému účelu, na kolik cest a na jakou dobu platí.

Když jste konečně získali ono kýžené zvláštní povolení k překročení československé státní hranice, mohli jste začít balit kufr a uklízet pracovní stůl. Ti, kdo si před dovolenou uklidili doma a hlavně v práci až moc, stali se podezřelými z útěku za hranice a pro jistotu jim byla výjezdní doložka pružně zabavena.

Podělte se s ostatními o nějakou zajímavost ze 60.–80. let. Jednoduše nahrávejte své dobové fotky do naší soutěže o domácí pekárnu.

(schneidy)

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 5. 2024

Zpoždění při přijímání sdělení ze vzdáleného místa by se dnes mohlo ukázat jako frustrující, Berani. Možná se těšíte na dovolenou, ale povinnosti, které se náhle objeví, by mohly cestu odložit. Pravděpodobně to nebude nutné, ale je třeba udělat úpravy, abyste mohli dělat to, co chcete, a zároveň plnit své povinnosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.