ZÁRUKA ÚSPĚCHU seriálu Všechny moje lásky: Ježíš má filmaře rád!
Byli jsme s Marií Svobodovou (Veronika Žilková) na zádušní mši. A tohle nám během natáčení jedné z důležitých scén 1. dílu seriálu Všechny moje lásky prozradil důvěrník místního svatostánku. Pusťte si jeho slova na videu níže. Jestli má Ježíš rád i filmaře, se ostatně uvidí už v neděli na Primě.
Nenechte si ujít premiéru nového rodinného seriálu. Všechny moje lásky startují celovečerním pilotním dílem ve 20.15 na Primě!
Jak už zaznělo několikrát, v tomto seriálu není podceněn žádný detail. Proto se důležité scény natáčejí v reálném prostředí i za dozoru nejrůznějších poradců. Třeba těchto pár silných momentů z kostela, které uvidíte v neděli, se pilovalo několik hodin. Jednou nepřálo záběrům slunce, jindy kdesi v dálce zaslechl mistr zvuku projíždět tramvaj. My diváci bychom si takových maličkostí nejspíš nevšimli. Tým, který na Láskách pracuje, si ale za výsledky natáčení stojí.
Zde si přehrajte náš rozhovor s důvěrníkem kostela Pavlem Ročkem. Co myslíte, musí být kostel po natáčení znovu vysvěcen?
Více o zajímavostech sakrální dominanty Spořilova
Přečtěte si ještě několik zajímavostí, které o kostele shromáždil inženýr Pavel Roček: Antonín Podlaha, světící biskup pražský, kdysi utrousil, že by se na pražských předměstích mělo vystavět tolik kostelů, kolik bylo hvězd v koruně Bohorodičky, stojící na staroměstském mariánském sloupu, strženém 3. listopadu 1918. Toho se chytil terciář a ministr pošt a telegrafů František Nosek, který k tomuto účelu spolu s velmistrem řádu křížovníků s červenou hvězdou Josefem Vlasákem založil spolek "Dílo blahoslavené Anežky Přemyslovny". Spolek se soustředil na sběr finančních prostředků, pomocí kterých by bylo možno záměr realizovat. K výsledkům snahy "Díla" tak dnes patří kostel sv. Anežky Přemyslovny na Spořilově, úprava kaple sv. Kláry v Tróji a kostel sv. Terezie od Ježíška s přidruženým bývalým celestýnským ústavem v Kobylisích a konečně kostel sv. Jana Nepomuckého v Košířích od architekta Jaroslava Čermáka.
Po ukončení výstavby sídliště na Spořilově se začaly rozprodávat pomocné budovy. Ministr Nosek tenkrát zakoupil bývalou kantýnu v dolní části náměstí, nechal ji rozebrat a na novém místě (v místě dnešních tzv. elektrických domů) z ní postavit kapli sv. Kláry. Zároveň však zakoupil také parcelu na horní straně náměstí už s úmyslem zde postavit velkolepý kostel, zasvěcený blahoslavené Anežce České. Mezitím se kaple dovybavila věžičkou a vnitřním zařízením od různých donátorů. Jednalo se o prostor cca 9 x 7 m. Kapli vysvětil dr. Urban 26. 6.1929. Věřící zde postupně začali vybírat peníze na postavení nového velkého chrámu. Kupovali si cihly (po 2 Kč) a dokonce si předpláceli okna. Ze začátku se ještě uplatňovala Urbanova představa nového chrámu – jednoduchý jednolodní svatostánek – s co možná nejnižšími náklady.
Vybralo se tenkrát na 70 tisíc korun a o podporu byla také požádána církev. Noskova iniciativa ale nebyla arcibiskupovi Karlu Kašparovi milá a žádal, aby byl založen nový spolek bez Noska. Ministr, kterému byl milejší stojící kostel než vlastní úloha při jeho zrodu, odstoupil a věřící se sklonili pod autoritou církve. A arcibiskup se pak přičinil. Přestože se blahoslaveným kostely tenkrát nestavěly, u Vatikánu stavbu prosadil.
Nosek nechal v roce 1928 architekty Polívkou a Brožkem vypracovat projekt chrámu a plány úředně schválit. Jednalo se však o velmi nákladnou (2,5 mil. Kč) a z finančního hlediska nerealizovatelnou
stavbu. Byla tedy vypsána soutěž na chrám s nižším rozpočtem. Sešlo se pět návrhů od architektů Režného, Cuhry, Čermáka, Tumpacha a Zázvorky. Dr. Nosek preferoval futuristický projekt arch. Cuhry z ocele a skla. Ten se zdál duchovním příliš "moderní" a z předložených návrhů nakonec vybrali funkcionalistický projekt třílodního chrámu, jehož autorem byla projekční kancelář Stanislav Režný.
Návrh kostela je podle pramenů, z nichž pan Roček čerpal, dílo ruského architekta emigranta Nikolaje Paškovského, který v Režného kanceláři tehdy pracoval. Dne 30. 9. 1934 byla Režného kancelář oficiálně vyzvána k dopracování svého projektu pro realizaci. Cena projektu i s předělávkami dosáhla nakonec 28 700 Kč. Zajímavostí je, že k projektu byly přiloženy perfektní fotogrammetrické zákresy.
Teď zase zpět k seriálu Všechny moje lásky.
Na koho myslí Marie Svobodová?
(schneidy, video: jakunda)
Už jste slyšeli znělku ke všem mým láskám?
O zajímavostech sakrální dominanty Spořilova
Přečtěte si ještě několik zajímavostí, které o kostele shromáždil inženýr Pavel Roček.