ZÁRUKA ÚSPĚCHU seriálu Všechny moje lásky: Ježíš má filmaře rád!

Byli jsme s Marií Svobodovou (Veronika Žilková) na zádušní mši. A tohle nám během natáčení jedné z důležitých scén 1. dílu seriálu Všechny moje lásky prozradil důvěrník místního svatostánku. Pusťte si jeho slova na videu níže. Jestli má Ježíš rád i filmaře, se ostatně uvidí už v neděli na Primě.

Nenechte si ujít premiéru nového rodinného seriálu. Všechny moje lásky startují celovečerním pilotním dílem ve 20.15 na Primě!

Jak už zaznělo několikrát, v tomto seriálu není podceněn žádný detail. Proto se důležité scény natáčejí v reálném prostředí i za dozoru nejrůznějších poradců. Třeba těchto pár silných momentů z kostela, které uvidíte v neděli, se pilovalo několik hodin. Jednou nepřálo záběrům slunce, jindy kdesi v dálce zaslechl mistr zvuku projíždět tramvaj. My diváci bychom si takových maličkostí nejspíš nevšimli. Tým, který na Láskách pracuje, si ale za výsledky natáčení stojí.

Zde si přehrajte náš rozhovor s důvěrníkem kostela Pavlem Ročkem. Co myslíte, musí být kostel po natáčení znovu vysvěcen?

Více o zajímavostech sakrální dominanty Spořilova

Přečtěte si ještě několik zajímavostí, které o kostele shromáždil inženýr Pavel Roček: Antonín Podlaha, světící biskup pražský, kdysi utrousil, že by se na pražských předměstích mělo vystavět tolik kostelů, kolik bylo hvězd v koruně Bohorodičky, stojící na staroměstském mariánském sloupu, strženém 3. listopadu 1918. Toho se chytil terciář a ministr pošt a telegrafů František Nosek, který k tomuto účelu spolu s velmistrem řádu křížovníků s červenou hvězdou Josefem Vlasákem založil spolek "Dílo blahoslavené Anežky Přemyslovny". Spolek se soustředil na sběr finančních prostředků, pomocí kterých by bylo možno záměr realizovat. K výsledkům snahy "Díla" tak dnes patří kostel sv. Anežky Přemyslovny na Spořilově, úprava kaple sv. Kláry v Tróji a kostel sv. Terezie od Ježíška s přidruženým bývalým celestýnským ústavem v Kobylisích a konečně kostel sv. Jana Nepomuckého v Košířích od architekta Jaroslava Čermáka.

Po ukončení výstavby sídliště na Spořilově se začaly rozprodávat pomocné budovy. Ministr Nosek tenkrát zakoupil bývalou kantýnu v dolní části náměstí, nechal ji rozebrat a na novém místě (v místě dnešních tzv. elektrických domů) z ní postavit kapli sv. Kláry. Zároveň však zakoupil také parcelu na horní straně náměstí už s úmyslem zde postavit velkolepý kostel, zasvěcený blahoslavené Anežce České. Mezitím se kaple dovybavila věžičkou a vnitřním zařízením od různých donátorů. Jednalo se o prostor cca 9 x 7 m. Kapli vysvětil dr. Urban 26. 6.1929. Věřící zde postupně začali vybírat peníze na postavení nového velkého chrámu. Kupovali si cihly (po 2 Kč) a dokonce si předpláceli okna. Ze začátku se ještě uplatňovala Urbanova představa nového chrámu – jednoduchý jednolodní svatostánek – s co možná nejnižšími náklady.

Vybralo se tenkrát na 70 tisíc korun a o podporu byla také požádána církev. Noskova iniciativa ale nebyla arcibiskupovi Karlu Kašparovi milá a žádal, aby byl založen nový spolek bez Noska. Ministr, kterému byl milejší stojící kostel než vlastní úloha při jeho zrodu, odstoupil a věřící se sklonili pod autoritou církve. A arcibiskup se pak přičinil. Přestože se blahoslaveným kostely tenkrát nestavěly, u Vatikánu stavbu prosadil.

Nosek nechal v roce 1928 architekty Polívkou a Brožkem vypracovat projekt chrámu a plány úředně schválit. Jednalo se však o velmi nákladnou (2,5 mil. Kč) a z finančního hlediska nerealizovatelnou

stavbu. Byla tedy vypsána soutěž na chrám s nižším rozpočtem. Sešlo se pět návrhů od architektů Režného, Cuhry, Čermáka, Tumpacha a Zázvorky. Dr. Nosek preferoval futuristický projekt arch. Cuhry z ocele a skla. Ten se zdál duchovním příliš "moderní" a z předložených návrhů nakonec vybrali funkcionalistický projekt třílodního chrámu, jehož autorem byla projekční kancelář Stanislav Režný.

Návrh kostela je podle pramenů, z nichž pan Roček čerpal, dílo ruského architekta emigranta Nikolaje Paškovského, který v Režného kanceláři tehdy pracoval. Dne 30. 9. 1934 byla Režného kancelář oficiálně vyzvána k dopracování svého projektu pro realizaci. Cena projektu i s předělávkami dosáhla nakonec 28 700 Kč. Zajímavostí je, že k projektu byly přiloženy perfektní fotogrammetrické zákresy.

Teď zase zpět k seriálu Všechny moje lásky.

Na koho myslí Marie Svobodová?

(schneidy, video: jakunda)

Už jste slyšeli znělku ke všem mým láskám?

O zajímavostech sakrální dominanty Spořilova

Přečtěte si ještě několik zajímavostí, které o kostele shromáždil inženýr Pavel Roček.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 9. 2023

Romantika pro vás dnes rozkvétá. Pokud jste nezadaní, procházka po okolí by vám mohla zprostředkovat kontakt s někým novým a zajímavým. Pokud jste zadaní, mohli byste si se svou drahou polovičkou naplánovat výlet mimo město, třeba víkendový pobyt. Výlet může částečně souviset s obchodem. Je to skvělá doba pro psaní, i kdyby to měl být jen dopis příbuznému.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.