ZÁRUKA ÚSPĚCHU seriálu Všechny moje lásky: Ježíš má filmaře rád!

Byli jsme s Marií Svobodovou (Veronika Žilková) na zádušní mši. A tohle nám během natáčení jedné z důležitých scén 1. dílu seriálu Všechny moje lásky prozradil důvěrník místního svatostánku. Pusťte si jeho slova na videu níže. Jestli má Ježíš rád i filmaře, se ostatně uvidí už v neděli na Primě.

Nenechte si ujít premiéru nového rodinného seriálu. Všechny moje lásky startují celovečerním pilotním dílem ve 20.15 na Primě!

Jak už zaznělo několikrát, v tomto seriálu není podceněn žádný detail. Proto se důležité scény natáčejí v reálném prostředí i za dozoru nejrůznějších poradců. Třeba těchto pár silných momentů z kostela, které uvidíte v neděli, se pilovalo několik hodin. Jednou nepřálo záběrům slunce, jindy kdesi v dálce zaslechl mistr zvuku projíždět tramvaj. My diváci bychom si takových maličkostí nejspíš nevšimli. Tým, který na Láskách pracuje, si ale za výsledky natáčení stojí.

Zde si přehrajte náš rozhovor s důvěrníkem kostela Pavlem Ročkem. Co myslíte, musí být kostel po natáčení znovu vysvěcen?

Více o zajímavostech sakrální dominanty Spořilova

Přečtěte si ještě několik zajímavostí, které o kostele shromáždil inženýr Pavel Roček: Antonín Podlaha, světící biskup pražský, kdysi utrousil, že by se na pražských předměstích mělo vystavět tolik kostelů, kolik bylo hvězd v koruně Bohorodičky, stojící na staroměstském mariánském sloupu, strženém 3. listopadu 1918. Toho se chytil terciář a ministr pošt a telegrafů František Nosek, který k tomuto účelu spolu s velmistrem řádu křížovníků s červenou hvězdou Josefem Vlasákem založil spolek "Dílo blahoslavené Anežky Přemyslovny". Spolek se soustředil na sběr finančních prostředků, pomocí kterých by bylo možno záměr realizovat. K výsledkům snahy "Díla" tak dnes patří kostel sv. Anežky Přemyslovny na Spořilově, úprava kaple sv. Kláry v Tróji a kostel sv. Terezie od Ježíška s přidruženým bývalým celestýnským ústavem v Kobylisích a konečně kostel sv. Jana Nepomuckého v Košířích od architekta Jaroslava Čermáka.

Po ukončení výstavby sídliště na Spořilově se začaly rozprodávat pomocné budovy. Ministr Nosek tenkrát zakoupil bývalou kantýnu v dolní části náměstí, nechal ji rozebrat a na novém místě (v místě dnešních tzv. elektrických domů) z ní postavit kapli sv. Kláry. Zároveň však zakoupil také parcelu na horní straně náměstí už s úmyslem zde postavit velkolepý kostel, zasvěcený blahoslavené Anežce České. Mezitím se kaple dovybavila věžičkou a vnitřním zařízením od různých donátorů. Jednalo se o prostor cca 9 x 7 m. Kapli vysvětil dr. Urban 26. 6.1929. Věřící zde postupně začali vybírat peníze na postavení nového velkého chrámu. Kupovali si cihly (po 2 Kč) a dokonce si předpláceli okna. Ze začátku se ještě uplatňovala Urbanova představa nového chrámu – jednoduchý jednolodní svatostánek – s co možná nejnižšími náklady.

Vybralo se tenkrát na 70 tisíc korun a o podporu byla také požádána církev. Noskova iniciativa ale nebyla arcibiskupovi Karlu Kašparovi milá a žádal, aby byl založen nový spolek bez Noska. Ministr, kterému byl milejší stojící kostel než vlastní úloha při jeho zrodu, odstoupil a věřící se sklonili pod autoritou církve. A arcibiskup se pak přičinil. Přestože se blahoslaveným kostely tenkrát nestavěly, u Vatikánu stavbu prosadil.

Nosek nechal v roce 1928 architekty Polívkou a Brožkem vypracovat projekt chrámu a plány úředně schválit. Jednalo se však o velmi nákladnou (2,5 mil. Kč) a z finančního hlediska nerealizovatelnou

stavbu. Byla tedy vypsána soutěž na chrám s nižším rozpočtem. Sešlo se pět návrhů od architektů Režného, Cuhry, Čermáka, Tumpacha a Zázvorky. Dr. Nosek preferoval futuristický projekt arch. Cuhry z ocele a skla. Ten se zdál duchovním příliš "moderní" a z předložených návrhů nakonec vybrali funkcionalistický projekt třílodního chrámu, jehož autorem byla projekční kancelář Stanislav Režný.

Návrh kostela je podle pramenů, z nichž pan Roček čerpal, dílo ruského architekta emigranta Nikolaje Paškovského, který v Režného kanceláři tehdy pracoval. Dne 30. 9. 1934 byla Režného kancelář oficiálně vyzvána k dopracování svého projektu pro realizaci. Cena projektu i s předělávkami dosáhla nakonec 28 700 Kč. Zajímavostí je, že k projektu byly přiloženy perfektní fotogrammetrické zákresy.

Teď zase zpět k seriálu Všechny moje lásky.

Na koho myslí Marie Svobodová?

(schneidy, video: jakunda)

Už jste slyšeli znělku ke všem mým láskám?

O zajímavostech sakrální dominanty Spořilova

Přečtěte si ještě několik zajímavostí, které o kostele shromáždil inženýr Pavel Roček.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.